15.05.2018, 15:56

Šprintér Volko skúša novinku. Beh naboso v piesku

Volko sa od 28. marca do 3. mája pripravoval na rekordne dlhom päťtýždňovom sústredení v portugalskom olympijskom tréningovom centre vo Vila Real de Santo Antonio neďaleko španielskych hraníc.

Šprintér Volko skúša novinku. Beh naboso v piesku
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Ján Volko by mal patriť medzi hlavné slovenské nádeje na augustových ME. Slovenský šprintérsky rekordér už smeruje celú svoju prípravu k Berlínu, zatiaľ však ešte nenaháňa za každú cenu formu.

Volko sa od 28. marca do 3. mája pripravoval na rekordne dlhom päťtýždňovom sústredení v portugalskom olympijskom tréningovom centre vo Vila Real de Santo Antonio neďaleko španielskych hraníc.

Beh naboso v piesku

Prvé dva týždne naberal najmä kondičku v piesku na pláži, potom sa už venoval najťažšej časti prípravy - rýchlostnej vytrvalosti.

"Keďže to bol úplny začiatok letnej prípravy, tak som absolvoval veľa hrubej roboty, veľa tempových, úsekových, rýchlostno-vytrvalostných tréningov, veľa odrazov, objemových tréningov v posilňovni. Do toho šprintérske tréningy, koordinačné cvičenia a drily, ktoré sú nutné k tomu, aby som nezabudol beh a techniku," prezradil pre TASR slovenský Atlét roka 2017.

V jeho príprave zaujal najmä beh naboso v piesku. "Ten spevňuje členky, chodidlá a klenbu. Sú to sťažené podmienky, keďže piesok sa prepadáva pod nohami. Môže to pomôcť pohybovému aparátu. Aj dýchať morský vzduch je lepšie ako smog v meste."

Vrchol na ME

Volko začne letnú sezónu v sobotu 19. mája v 1. kole českej extraligy v Prahe, hosťuje za AK Olomouc. Následne ho čaká míting v St. Pöltene, 2. kolo slovenskej ligy, mítingy ako P-T-S, Odložilov memoriál a Zlatá tretra v Ostrave.

"Formu začneme ladiť asi až o mesiac. Najbližšie podujatia absolvujeme z hrubej prípravy a z plného tréningu. Všetky štarty budú zrejme ešte ovplyvnené únavou z ťažšieho tréningu, ale nebojím sa toho," povedal Volko.

Najbližšie dni mu spestria aj akcie ako je Čokoládová tretra v Bratislave, kde je ambasádorom podujatia. Medzitým netreba samozrejme zabudnúť na školské povinnosti, študenta Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave čaká onedlho skúškové obdobie. Všetko vyvrcholí berlínskymi ME.

"Za cieľ a sen sme si stanovili finále. Verím, že aspoň v jednej z disciplín by sa mohlo podariť. Pôjdeme ale od podlahy, krok za krokom, nebudem mať veľkohubé vyjadrenia," dodal majster Európy 2017 do 23 rokov na 200 m a šiesty na halových MS 2018 na 60 m.

ROZHOVOR TÝŽDŇA
Hlavný hygienik Ján Mikas