18.04.2019, 18:37

Veľkú noc strávia na Tenerife štvorstovkárka Putalová aj šprintéri Bujna a Murcko

Veľkonočné sviatky nestrávi na sústredení v zahraničí iba halový majster Európy v behu na 60 metrov Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou, ktorý sa od stredy pripravuje na juhu Portugalska v olympijskom tréningovom centre vo Vila Real de Santo António, ale aj ďalší poprední slovenskí atléti.

Veľkú noc strávia na Tenerife štvorstovkárka Putalová aj šprintéri Bujna a Murcko

Na Tenerife, najväčšom ostrove Kanárskych ostrovov, sa trénuje početná skupina šprintérov. Už od 6. apríla sa v dvadsaťjedentisícovom mestečku Los Cristianos v nadmorskej výške 2350 m pripravuje partia kouča Marcela Lopuchovského – slovenská halová rekordérka na 400 m a štvrtá na tejto trati na halových ME 2015 Iveta Putalová, štvorstovkárka Nina Nováková, talentovaná strednotratiarka Elena Dušková. a slovenský prekážkarský šampión Marco Adrien Drozda.

Rovnaké miesto na prípravu na letnú sezónu si vybral i semifinalista šesťdesiatky na halových ME 2019 v Glasgowe Šimon Bujna, na ktorého na Tenerife dohliada kouč Radoslav Ivan. Spolu s nimi trénuje i účastník Svetovej univerziády 2017 na 400 m prekážok Jakub Bottlík a viacbojárka Katarína Kuštárová.

Týždeň po tejto početnej slovenskej skupine prišiel do Los Cristianos na juhu Tenerife aj kouč Štefan Bielik so svojou tréningovou skupinou, ktorej líder je slovenský dorastenecký rekordér na 200 m (21,19) a siedmy na lanských OH mládeže v Buenos Aires Oliver Murcko.

„V Los Cristianos sme našli výborné počasie i podmienky,“ pochvaľuje si sústredenie kouč Marcel Lopuchovský. „Jediný drobný problém bol, že nás je na tréningových kempoch priveľa – s domácimi možno dovedna až 300 atlétov z celej Európy. Pripravuje sa tu napríklad veľa Poliakov. Museli dohodnúť a vytvoriť harmonogram, kto a kedy bude na štadióne trénovať, aby sme si neprekážali.“

Slovenskí atléti sa v rámci naberania kondičky vybrali do Národného parku de Teide, v ktorom sa nachádza aj Pico de Teide, s 3718 metrami nad morom najvyšší vrch v Španielku i v celom Atlantiku. Je to už neaktívny vulkán. Na Kanárskych ostrovoch by sa Slováci mali pripravovať do 26. apríla.