12.10.2019, 10:25 Aktualizované dňa 12.10.2019 o 12:17

Prvý maratón pod dve hodiny. Bežec z Kene prelomil historickú bariéru

Kenský bežec Eliud Kipchoge zvládol vo Viedni ako prvý človek maratón pod dve hodiny.

Eliud Kipchoge
Zdroj: Reuters

Kenský bežec Eliud Kipchoge zvládol vo Viedni ako prvý človek maratón pod dve hodiny. Kvôli striedaniu vodičov však čas 1:59:40 nie je svetovým rekordom.

Tridsaťštyriročný olympijský víťaz nedosiahol tento výkon v oficiálnych pretekoch, ale na špeciálnej akciu, pri ktorom mu s tempom pomáhalo 41 vodičov.

"Som prvý človek a chcem inšpirovať ďalších ľudí, že nikto nemá limity. Môžeme z tohto sveta urobiť krásne a pokojné miesto. Som rád, že moja žena a tri deti prišli a boli svedkami histórie," povedal po historickom zápise.

"Očakávam, že po dnešku pokoria dvojhodinovú hranicu aj ďalší ľudia," pokračoval s tým, že záverečné metre prežíval ako najlepší moment svojho života.

Pomáhali mu bežecké osobnosti

V tíme boli výrazné bežecké osobnosti ako bratia Jakob, Filip a Henrik Ingebrigtsenovci, olympijský víťaz Matthew Centrowitz, európsky rekordman v polmaratóne Julien Wanders, vicemajster sveta Selemon Barega, majster sveta v krose Jacob Kiplimo alebo množstvo víťazov Diamantovej ligy.

Do projektu s názvom INEOS 1:59 Challenge odštartoval Kipchoge v chladnom ráne vo Viedni o 8:15 hod., čas štartu bol v piatok stanovený podľa predpovede počasia.

V bielom drese bežal svetový rekordér obklopený skupinou siedmich vodičov, ktorí sa pravidelne striedali.

Pred nimi išlo sprievodné vozidlo presne určeným tempom 2:50 na kilometer. Vytrvalcov nespomalili ani dažďové kvapky, s ktorými predpoveď nepočítala.

Dvadsaťjeden kilometrov zvládli za 59:35, čo znamenalo jedenásť sekúnd k dobru, a ďalej sa starostlivo držali zelené laserovej čiary pred sebou.

Bez viditeľných známok únavy

Kým predvlani v Monze Kipchoge na posledných kilometroch zvoľnil, tentoraz pred hlasno povzbudzujúcimi fanúšikmi tempo udržal.

V závere už nechal vodičov za sebou a zdravil nadšených divákov, pretože bolo jasné, že hranica dvoch hodín padne.

V cieli sa maratónsky rekordman objal s manželkou a bez viditeľných známok únavy pridal ešte pár desiatok metrov svižného behu s kenskou vlajkou.

Eliud Kipchoge sa o prelomenie dvojhodinovej hranice v behu na 42,195 kilometri pokúsil už pred dvoma rokmi, vtedy mu ale na motoristickom okruhu v Monze o 25 sekúnd odolala. Oficiálnym svetovým rekordom je Kipchogeho výkon 2:01:39 z vlaňajšieho maratónu v Berlíne.

ROZHOVOR TÝŽDŇA
Minister vnútra Roman Mikulec