Na ME v krose Turkyňa Canová ako druhá žena v histórii obhájila titul

10.12.2017, 14:32
V silnej konkurencii žien malo Slovensko trojnásobné zastúpenie. Najlepšie skončila na 74. mieste špecialistka na beh do vrchu 36-ročná Silvia Schwaiger, hneď za ňou dobehli do cieľa Ľubomíra Maníková a triatlonistka Kristína Néč-Lapinová.

ŽENY: CANOVÁ AKO DRUHÁ V HISTÓRII OBHÁJILA TITUL

Pred rokom vyhrala Turkyňa Yasemin Canová súťaž žien na ME v krose s náskokom 10 sekúnd, v Šamoríne pridala ešte ďalších päť a s prehľadom obhájila titul. Dala si pekný darček k 21. narodeninám, ktoré oslávi v pondelok 11. decembra.

Po Írke Fionnuale McCormackovej-Brittonovej (2011, 2012) to dokázala iba ako druhá žena v histórii krosových ME. Turkyňa pôvodom z Kene (volala sa Vivian Jemutaiová) predviedla znova obdivuhodné sólo a o 15 sekúnd predstihla ďalšiu pôvodom Afričanku z Eritrey Meraf Bahtovú zo Švédska, ktorá získala po bronze v roku 2014 svoju druhú krosovú kontinentálnu medailu. Tretí raz za sebou finišovala na tretej priečke Nórka Karoline Grövdalová. Vlaňajšia vicemajsterka Európy Meryem Akdagová nemala v Šamoríne svoj deň, dobehla až na 33. mieste.

Z Britiek, ktoré vyhrali súťaž družstiev, sa najviac darilo Charlotte Taylorovej na 6. mieste, európska šampiónka spred troch rokov Gemma Steelová finišovala deviata.

Už spomenutá 33-ročná Írka Fionnuala McCormacková-Brittonová, ktorá štartovala na svojich 15. majstrovstvách Európy v krose (žiadna žena nemá na konte viac účastí), skončila na solídnom 12. mieste, od roku 2006 bola vždy v prvej dvanástke

Výsledky:

Ženy (8,23 km, 77 štartujúcich): 1. Yasemin Canová (Tur.) 26:48, 2. Meraf Bahtová (Švéd.) 27:03, 3. Karolie Grövdalová (Nór.) 27:04, 4. Barcová (Rum.) 27:21, 5. Burkardová (Nem.) 27:21, 6. Taylorová (V. Brit.) 27:23,... 74. Silvia Schwaiger 30:50, 75. Ľubomíra Maníková 31:21, 76. Kristína Néč-Lapinová (všetky SR) 31:57.

Družstvá: 1. V. Británia23, 2. Rumunsko 31, 3. Turecko 54,... 13. Slovensko 225.

JUNIORKY: KNOWLESOVÁ-JONESOVÁ MÁ KONEČNE ZLATO

Víťazkou úvodnej disciplíny 24. majstrovstiev Európy v krose v x-bionic® sphere v Šamoríne, v súťaži junioriek na 4,18 km, sa stala Britka Harriet Knowlesová-Jonesová. Po striebre v Hyéres 2015 a bronze v Chii 2016 zavŕšila svoje účinkovanie v tejto kategórii zlatom a splnila úlohu najväčšej favoritky. Knowlesová-Jonesová triumfovala s náskokom 11 sekúnd pred prekvapením pretekov Maďarkou Lili Annou Tóthovou, tretia skončila Nemka Miriam Dattkeová. Dve tohtoročné juniorské majsterky Európy z Grosseta skončili v poli porazených – šampiónka na 5000 Lauová z Holandska štvrtá a Švajčiarka Sclabasová dokonca až sedemnásta.

Najlepšia z tria Sloveniek bola Alexandra Zavadská, skončila na 78. mieste zo 104 štartujúcich, bola o dve miesta horšia ako vlani v Chii, avšak tentoraz v početnejšej konkurencii. Titul v tímoch obhájili Britky, slovenské trio obsadilo 19. miesto.

Výsledky:

Juniorky (4,18 km, 104 štartujúcich): 1. Harriet Knowlesová-Jonesová V. Brit.) 13:48, 2. Lili Anna Tóthová (Maď.) 13:59, 3. Miriam Datteková (Nem.) 14:03, 4. Lauová (Hol.) 14:05, 5. Battoclettiová 14:07, 6. Tommasiová (obe Tal.) 14:07,... 78. Alexandra Zavadská 15:26, 86. Lucia Beláková 15:38, 95. Sofia Debnáriková (všetky SR) 16:02.

Družstvá: 1. V. Británia 21, 2. Taliansko 33, 3. Španielsko 47,... 19. Slovensko 259.

ŽENY DO 23 ROKOV: NEMECKÝ DUEL PRE REHOVÚ, JANEČKOVÁ AŽ 57.

Kategória žien do 23 rokov na ME v krose v Šamoríne sa niesla v znamení očakávaného súboja nemeckých favoritiek, dvojnásobnej juniorskej šampiónky Konstanze Klosterhalfenovej a Aliny Rehovej. Výsledok bol rovnaký ako nedávno v nemeckej kvalifikácii v Darmstadte: premiérový titul si vybojovala Rehová, korá prekazila svojej krajanke zlatý hetrik, keďže Klosterhalfenová triumfovala v predošlých dvoch rokoch medzi juniorkami.

Dvadsaťročná Rehová len potvrdila výbornú jesennú formu, keď zabehla nemecké rekordy do 23 rokov na 10 km na ceste a v polmaratóne. Tretia skončila Britka Jessica Juddová, pred tromi rokmi druhá v súťaži junioriek.

Slovenke Lucii Janečkovej sa nesplnil sen o zlepšení svojho 39. miesta z vlaňajška, v rekordnom piatom štarte na ME finišovala až 57. Hneď za ňou skončila debutantka na krosových ME Veronika Zrastáková. V tímovej súťaži bolo poradie rovnaké ako vlani, zvíťazili Britky pred Nemkami, bronz putoval do Turecka. Slovensko nemalo zastúpenie.

Výsledky:

Ženy do 23 rokov (6,28 km, 63 štartujúcich): 1. Alina Rehová 20:22, 2. Konstanze Klosterhalfenová (obe Nem.) 20:25, 3. Jessica Juddová 20:45, 4. Nealeová 20:59, 5. Griffithsová (všetky V. Brit.) 21:02, 6. Brauerová (Švéd.) 21:09,... 57. Lucia Janečková 23:09, 58. Veronika Zrastáková (obe SR 23:34.

Družstvá: 1. V. Británia 12, 2. Nemecko 15, 3. Turecko 46.

01 - Modified: 2024-04-17 08:23:46 - Feat.: - Title: Sto dní pred otvorením Hier XXXIII. olympiády v Paríži Slovensko len so 14 miestenkami 02 - Modified: 2024-04-15 07:57:55 - Feat.: - Title: Rekreačný a výkonnostný beh 03 - Modified: 2024-04-15 07:52:40 - Feat.: - Title: Kenské triumfy na TIPOS Národnom behu Devín – Bratislava 04 - Modified: 2024-04-10 10:02:48 - Feat.: - Title: Výživové odporúčania majú za cieľ čo najlepšie pokryť potrebu väčšiny populácie 05 - Modified: 2024-04-10 09:56:59 - Feat.: - Title: Blížiaci sa 76. ročník TIPOS Národného behu Devín – Bratislava bude atakovať popandemický účastnícky rekord
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
18. apríl 2024 04:34