21.03.2018, 15:34

Bratislavský maratón hlási obrovský nárast. Dosiahne nový rekord

O tom, že bratislavské podujatie je už celoeurópske podujatie, svedčí aj skutočnosť, že prihlásení účastníci sú zo 61 krajín sveta.

ČSOB Marathon Bratislava
Zdroj: TASR/M. Baumann

Na 13. ročníku bežeckých podujatí ČSOB Bratislava maratón organizátori zaznamenajú nový rekord v počte účastníkov. V utorok 20. marca počet prihlásených účastníkov prekonal hranicu 10-tisíc.

"Je to medziročný nárast takmer o 20 %. To sme ani neočakávali,“ informoval v stredu na tlačovej konferencii riaditeľ podujatia Jozef Pukalovič a pokračoval: „Pritom je ešte stále dostatok času na ďalšie prihlášky. Očakávame, že ich počet by mohol byť okolo 12-tísíc, čo je strop pre tento ročník, ktorý by sme mohli naplniť.“

O tom, že bratislavské podujatie je už celoeurópske podujatie, svedčí aj skutočnosť, že prihlásení účastníci sú zo 61 krajín sveta. Najväčšie počty okrem Slovenska sú z Česka, Maďarska, P oľska, Veľkej Británie, Francúzska, Talianska a Chorvátska, čo predstavuje viac ako 1 700 cudzincov. Prihlásených je viac ako 1 300 nováčikov. Na samotný maratón je prihlásených 1 059 bežcov.

Organizátori sa už nesnažia dotiahnuť do Bratislavy za štartovné kvalitných maratónskych bežcov zo zahraničia. Jozef Urban z TJ Obal servis Košice sa vlani stal historicky prvým Slovákom, ktorý v maratóne zvíťazil.

Podľa športového riaditeľa pretekov Marcela Matanina by takýto výsledok mohol v nedeľu 8. apríla zopakovať aj ďalší Slovák Tibor Sahajda z Bratislava Marathon klubu.

Pre účastníkov je pripravených viacero benefitov i sprievodných charitatívnych projektov. Všetci registrovaní budú môcť cestovať prostriedkami MHD zadarmo.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár informoval, že nakoľko ide o trinásty ročník podujatia, pripravili 13.000 eur pre 13 príbehov detí, ktoré majú základné problémy s pohybom od 1-2 roku až po tínedžerov, ktorí sa chcú uplatniť v živote. Budú si môcť nakúpiť rôzne prístroje, vozíky, ktoré im zlepšia život.

Oproti vlaňajšku prichádza k určitým zmenám v trati maratónu. Zhruba 20 km trať kopíruje uplynulý ročník. Nebude sa bežať na Ružinovskej ulici. Príde k nárastu počtu kilometrov v priestoroch centra mesta, na Hviezdoslavovom námestí a na Viedenskej ceste. V sprievodnom programe pribudne beh pre seniorov nad 60 rokov na 4,2 km.

Hlavný program v nedeľu 8. apríla 2018
ČSOB Bratislava maratón (42,195 km), štart o 10.00 h.
Mercedes-Benz polmaratón (21,098 km)
Johnson Controls štafetový polmaratón (21,098 km)
Adient štafetový maratón (42,195 km)