Zelené rastlinné farbivo pomôže vo fáze zápalu aj po ňom, má výrazné hojivé a regeneračné účinky. Na chlorofyl sú bohaté najmä zelené druhy zeleniny. Platí – čím tmavšia farba, tým lepšie.
Prvou reakciou tela na zranenie je zápal. Až keď odznie, spustia sa v tele vo väčšej miere ozdravné procesy. Okrem rôznych mastičiek môže proti zápalom veľmi dobre poslúžiť aj strava. Výrazné protizápalové účinky majú napríklad ryby, olivový olej a niektoré druhy ovocia (maliny, ostružiny, borievky, ananás a ďalšie).
Zelené rastlinné farbivo pomôže vo fáze zápalu aj po ňom, má výrazné hojivé a regeneračné účinky. Na chlorofyl sú bohaté najmä zelené druhy zeleniny. Platí – čím tmavšia farba, tým lepšie.
Keďže zranenie bráni v pohybe, vo svaloch prevláda rozklad bielkovín nad ich tvorbou, čo v yvoláva úbytok svalovej hmoty. Tomuto procesu sa nedá úplne zabrániť, lebo telo zabudováva aminokyseliny do svalov iba v tedy, keď sú vystavené f yzickej záťaži. Dostatočný príjem esenciálnych aminokyselín však dokáže úbytok svalovej hmoty aspoň čiastočne spomaliť. Dôležitá je najmä aminokyselina leucín, ktorá podporuje vylučovanie rastového hormónu. Látku obsahujú potraviny živočíšneho pôvodu, pomerne bohatá je naň napríklad srvátka. Účinnejšie však je prijímať ho vo forme potravinových doplnkov. Na z výšený príjem bielkovín vôbec nereagujú šľachy a väzy, takže po dlhšej nečinnosti treba rátať s ich degradáciou a pri návrate tomu prispôsobiť tréning. Dostatočný príjem bielkovín je nevyhnutný pri zlomeninách. Ich z výšené dávky sú potrebné aj počas rehabilitácie, keď sa obnovujú svalové a väzivové tkanivá. Je vhodné kombinovať živočíšne aj rastlinné bielkoviny (strukoviny, celozrnné obilniny).
Pomáhajú pri obnove svalov a väzív. Majú podobné účinky ako anabolické steroidy, ale bez nepriaznivého vplyvu na zdravie. Rastové faktory sa v yskytujú v potravinách živočíšneho pôvodu, ale tepelnou úpravou sa ničia, takže ich treba konzumovať surové – napríklad nepasterizované mlieko, tatársky biftek, sushi... Najvyššia koncentrácia rastových faktorov sa nachádza v kolostre, čo je tekutina, ktorú vylučujú samice cicavcov v prvých dňoch po pôrode, pred začatím tvorby materského mlieka. Kolostrum sa spracúva ako doplnok výživy.
Ich dostatok je dôležitý, lebo niektoré sú súčasťou štruktúry kostí, svalov šliach a väzív (vápnik, horčík, kremík). Ďalšie sú súčasťou enzýmov, ktoré pomáhajú pri obnove poškodených tkanív (meď, zinok). Vhodné sú celozrnné obilniny, zelenina a hlavne rôzne semienka a orechy (napríklad horčík sa z nich vstrebáva omnoho lepšie ako trebárs z minerálnych vôd). Vápnik nájdeme v mliečnych výrobkoch, sezamových semiačkach, maku či v sardinkách. Zdrojom kremíku sú (okrem výživových doplnkov) hlavne dve rastliny – praslička (vhodná ako čaj) a žihľava (rozmixovať s trochou vody, precediť a vypiť).
Sú dôležité na utlmenie zápalov a pri hojení. Dôležité druhy enzýmov obsahuje hlavne tropické ovocie a zelenina, ale pri tepelnej úprave aj počas trávenia sa väčšina z nich zničí. Môžete si pomôcť užívaním enzýmových liekov v špeciálnych chránených tabletkách.
Prekyslenie môže spomaliť hojenie a zhoršiť priebeh zápalov. Vyvarujte sa preto potravín, ktoré prekysľujú telo (cukor, biela múka, alkohol, priveľa mäsa, chemické prídavné látky...), a naopak, jedzte potraviny s opačným účinkom (napr. zelenina, pohanka...). Priveľa cukru v strave škodí aj počas rehabilitácie, cukor totiž potláča tvorbu testosterónu, a tým spomaľuje tvorbu novej svalovej hmoty.
Alkohol zhoršuje hojenie. Obzvlášť nežiaduci je počas rehabilitácie, výrazne zhoršuje syntézu proteínov, čo sťažuje obnovu svalovej hmoty.
Ak vás zranenie na istý čas vyradí z pohybu a budete sa naďalej stravovať rovnako, priberiete. Celkový energetický príjem preto obmedzte, ale vyvarujte sa drastických diét.