19.08.2017, 00:00

Päť vecí, ktorými môžete zlepšiť presnosť GPS

Stalo sa vám niekedy, že vám GPS „uletela“ a v niektorom mieste vášho výbehu namerala trasu, kadiaľ ste rozhodne nebežali?

Päť vecí, ktorými môžete zlepšiť presnosť GPS

Alebo ste namerali inú vzdialenosť ako ostatní bežci, hoci ste bežali rovnakú trasu? Prečítajte si, čo všetko má vplyv na presnosť GPS a čo urobiť pre jej zlepšenie.

GPS má už takmer každý mobil

GPS je dnes už absolútne neodmysliteľnou súčasťou športových hodiniek a športtesterov.

Vďaka relatívne presnému sledovaniu vašej polohy môžete získať veľmi cenné dáta nielen pre evidenciu tréningového denníku (vďaka ktorému sa potom môžete predháňať a motivovať s priateľmi), ale predovšetkým získate aktuálne informácie o vašom tempe a ubehnutej vzdialenosti.

​GPS má navyše dnes už prakticky každý mobilný telefón, preto nie je dôvod ju spolu s niektorou z množstva bežeckých aplikácií nevyužiť.

Ako to vlastne funguje?

GPS (Global Position System) je družicový polohový systém prevádzkovaný americkým ministerstvom obrany.

Jeho najdôležitejšou súčasťou sú družice obiehajúce na obežnej dráhe Zeme, ktoré neustále vysielajú na Zem informácie o svojej aktuálnej polohe a čase (z presných atómových hodín, ktoré nesie každá z družíc) pomocou rádiových vĺn.  

V súčasnej dobe je aktívnych 31 GPS družíc, pričom minimálny počet potrebný na plnohodnotné fungovanie systému na celej zemeguli je 24. Čím viac družíc, tým samozrejme presnejšie dáta.