13.06.2018, 08:00

Top 5 krosových tréningov

Krosový beh je najlepšia možnosť, ako zvýšiť svoju schopnosť znášať námahu a zaťaženie – presne podľa hesla: ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Kto sa v tréningu popasuje s ťažkým terénom, tak pri behu po „normálnych“ cestách, bude sa priamo vznášať.

Top 5 krosových tréningov
Zdroj: rungo.idnes.cz

Nasledovnými tréningami môžete zvyšovať svoju schopnosť znášať námahu (zaťaženie) v priebehu celého roka:

1.

Vyhľadajte si čerstvo zozbierané pole s pokiaľ možno bahnitým podkladom. Na ceste k nemu sa rozbehajte (aspoň 10 minút). Potom sa pokúste čo najrýchlejšie 8x 1 min prebehnúť po vybranom oranisku. Na spiatočnej ceste sa zas nezabudnite ľahko vyklusať (10 min).

2.

Miesto činu – ideálne futbalové ihrisko (alebo nejaká iná väčšia trávnatá plocha). Vyzujte si topánky a prebehnite sa po ňom 3-5x 5 min v rýchlom tempe (90% PF max.). Vonkajšia teplota pri tom nehrá žiadnu úlohu, teda okrem zimy, to neodporúčam, hoci pri takto rýchlom tempe zostanú vaše nohy teplé. Rozklusanie a výklus (po 10 minútach) však absolvujte v topánkach a ponožkách.

3.

Nájdite si ovál alebo okruh, na ktorom si po 10 minútovom rozklusaní urobíte takú starú dobrú „opičiu dráhu“ – každé 2 minúty zaradíte do behu 10 kľukov, alebo 10 skokov drepe (žabiakov), prípadne  - ak to povrch dovolí – 10 sklapovačiek. Toto opakujte 10 (hobíci) až 20 (pretekári) minút, na záver si dajte znovu 10 minút výklus.

4.

Vybehnite na kopec – aspoň 150 až 200 m by ste mali bežať s naozajstným nasadením hore, potom si ľahko zbehnite v pohodlnom tempe dole a zopakujte 6 – 8x (hobíci) alebo 10 – 15x (pretekári).

5.

Viete, čo robí afrických bežcov neprekonateľnými? Okrem iného je to ich schopnosť náhle výrazne zrýchliť. Aby ste sa to tiež naučili, skúste 10x vždy po dobu jednej minúty tvrdo zrýchliť pri svojom zvyčajnom behu. Celková dĺžka behu pre hobíkov 3 – 40 minút, pre pretekárov 60 minút.

Čo je to vlastne krosový beh:

Je to vlastne klasický „cezpolňák“, pri ktorom sa behá mimo spevnenej cesty rôzne zvlneným terénom. Môžu sa pri ňom prekonávať aj menšie prekážky, napr. vetve, balíky slamy, kaluže – blato, ale na rozdiel od extrémnych variantov ako Mud Run alebo Strongman-Run, kde vám cestu „spríjemňujú“ naozaj veľké prekážky, by sa pri krosovom behu malo ešte stále dať plynulo bežať.