04.02.2019, 19:56

Šesť krokov k tréningovej efektivite

Dlhé behy, fartleky, ale ani regeneračné behy by nemali chýbať vo vaších tréningoch

Šesť krokov k tréningovej efektivite
  1. Vyvážte svoj týždenný tréningový plán štyrmi kľúčovými tréningami: dlhým behom, fartlekom, intervalmi a aspoň jedným regeneračným behom. Doplňte ho o ďalšie stredne ťažké behy podľa svojho priania.
  2. Cieľom zotavovacieho behu je to, že aby ste sa na jeho konci cítili lepšie ako na jeho začiatku. Tempo udržiavajte ľahké, ale vaše nohy musia byť rýchle. A udržiavajte tieto behy krátke.

  3. Dlhé vytrvalostné behy behajte v tempe, ktoré vám umožňuje s niekým konverzovať. Nezáleží na tom ako rýchlo bežíte, ale na čase, ktorý strávite na nohách.
  4. Fartleky sú prvou zásadnou etapou, vďaka ktorej si zvyknete na prácu s rýchlosťou. Sú neštruktúrované, ale veľmi prospešné.
  5. Rozloženie tempa pri tréningu je iné ako rozloženie tempa pri pretekoch. Pri pretekoch si pravdepodobne budete chcieť udržať stabilné tempo. Ale pri tréningu behajte rôznymi rýchlosťami. Niektoré tréningy využívajte na to, aby ste posúvali svoje hranice a zistili, čo vlastne dokážete. Ak to neskúsite, nikdy sa to nedozviete.
  6. Tréning sa vám musí dostať pod kožu. Musí byť súčasťou vášho každodenného života, nespochybniteľný návyk.