23.04.2019, 14:37

Starajte sa o svoje chodidlá. Zbavíte sa bolestí a lepšie sa vám pobeží

Chodidla sú základným stavebným kameňom, na ktorom závisí naše zdravie aj výkonnosť. Aj ten najmenší problém v oblasti chodidiel sa totiž môže negatívne prejaviť v každodennom živote a výrazne sa zvyšuje i riziko zranenia.

Starajte sa o svoje chodidlá. Zbavíte sa bolestí a lepšie sa vám pobeží
Zdroj: Pixabay

Zdravé a silné chodidlo je základ

Obzvlášť pre bežca je zdravé a pevné chodidlo absolútne zásadné, pretože v opačnom prípade sa môže stať, že vplyvom veľkého tlaku pri dopade vás prsty a nožná klenba neudrží. Následne dochádza k nadmernej rotácii a vyoseniu dolnej končatiny smerom dovnútra alebo von a práve táto rotácia má za následok väčšinu bežeckých ťažkostí s boľavými kolenami. Málokedy je totiž problém v kolene samotnom. Na vine sú spravidla preťažené šľachy, ktorú sú kvôli nestabilnému postaveniu extrémne namáhané.

Chodidlo a technika behu

Stav chodidla samotného potom úzko súvisí s vašou bežeckou technikou. Bežci dopadajúci cez pätu sú citliví na kvalitu tlmenia zvolenej bežeckej topánky. Príliš tvrdá topánka v kombinácii s behom cez pätu môže viesť k poškodeniu päty a vzniku ostrôh. Potenciálne komplikácie sú teda pomerne závažné. Vyhrané ale nemajú ani bežci s technikou dopadu cez prednú časť chodidla. Ak totiž dopadáte príliš do stredu a v rámci kroku sa vaša päta buď vôbec, alebo iba letmo dotkne zeme, potom dochádza k obrovskému preťaženiu pozdĺž klenby a je následnému zdvihnutiu. Kvôli tomu sa tlak nedokáže rozložiť na celú plochu chodidla a päta i priečna klenba sú opäť zaťažené oveľa viac, ako by bolo zdravé. Ak sa radíte medzi bežcov s týmto typom došľapu, potom by ste mali svojim chodidlám venovať obzvlášť intenzívnu starostlivosť a zároveň si dávať pozor na to, aby krok nebol vedený až príliš do špičky.

Masážne pomôcky

Chodidla sa dajú uvoľniť pomocou celého radu cvikov a veľmi príjemnou alternatívou je masáž. Tá sa dá vykonávať buď prstami alebo s pomocou špeciálnych masážnych pomôcok, napríklad loptičiek o rozmere tenisáku, len na rozdiel od tenisovej loptičky sú tvrdé. Ideálne sú špeciálne masážne loptičky napríklad od Trigger Point alebo Kine-Max priamo určené na uvoľnenie chodidiel, ale účel splní i loptička na lakros.