23.07.2019, 11:28

EYOF v Baku: Forster do finále stovky, Hriň druhým najlepším výkonom do finále diaľky

Šprintérka Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra) postúpila na 15. Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v azerbajdžanskom Baku do finále stovky. V III. rozbehu skončila tretia v druhom najlepšom čase svojej kariéry 11,98 sekundy. Doteraz bežala rýchlejšie len 1. Júna v Brne na pretekoch Olympic Hopes – 11,88.

EYOF v Baku: Forster do finále stovky, Hriň druhým najlepším výkonom do finále diaľky

Z každého zo štyroch rozbehov na 100 m išli ďalej priamo víťazky a finálovú osmičku doplnili ďalšie štyri s najlepšími časmi. Zverenka Kataríny Adlerovej dosiahla celkovo siedmy najlepší výkon z tých, čo sa kvalifikovali do stredajšieho finále.

Cesta 17-ročnej Forster do súboja o medaily však nebola jednoduchá. „V predpoludňajšom rozbehu totiž po štartérovom výstrele zaznel ďalší, na čo slovenská šprintérke a ešte jedna zo šestice zareagovali spomalením, no ostatné dobehli do cieľa. Po proteste našej výpravy sa však tretí rozbeh večer zopakoval a Viktória si v ňom vybojovala postup,“ informoval šéf atletickej časti slovveskej výpravy na EYOF Milan Laurenčík.

V utorkovom finále si zaskáče aj talentovaný Adam Hriň z MŠK Žiar nad Hronom, ktorý si v kvalifikácii výkonom 724 cm hneď v prvom pokuse o centimetrík zlepšil osobný rekord zo 6. júla z dorasteneckého šampionátu SR v Košiciach. Zverenec Miroslava Rybárskeho dosiahol v kvalifikácii druhý najlepší výkon z 21 diaľkarov. Lepší bol iba Rakúšan Ayodeji (726 cm). Na postup do finálovej dvanástky stačilo 683 cm.

Nechýbalo veľa a Slovensko mohlo mať aj ďalšie finalistky. Andrea Švecová si na 400 m o 3 stozinky zlepšila osobný rekord na 56,00, no na postup do finále jej chýbalo 8 stotín. Emma Paulínyová na 800 m dosiahla 2:14,55 min, no v jej silách určite bol aj lepší výkon – posledná postupujúca finalistka dosiahla 2:13,29 min.