17.10.2014, 14:56

Spartan race pripravuje na budúci rok novinky. Pozrite sa, aké

Spartan race pripravuje na budúci rok novinky. Pozrite sa, aké

Do cieľa pribieha po štyroch hodinách pretekov úplne vyčerpaný bežec. Je celý obalený blatom, na niektorých miestach na tele má krvavé odreniny. Ale napriek tomu má v tvári neuveriteľný pocit šťastia a radosti. To je skrátka SPARTAN RACE. Extrémne prekážkové preteky, ktorých sa na Slovensku počas dvoch rokov zúčastnilo viac jako 25 000 pretekárov a desiatky tisíc divákov. Všetko to začalo na Slovensku v októbri 2012 v malej dedinke Vechec. Odtiaľ si prvých 2500 Spartanov odnieslo len pamätnú medailu. Od tej doby sa mnohé zmenilo.

Historicky sa nápad na preteky SPARTAN RACE zrodil v Spojených štátoch v hlave bývalého vrcholového manažéra Joa De Senny, ktorý sa jedného dna rozhodol zmeniť svij štýl života. Nový zmysl našiel napokon v extrémních bežeckých vytrvalostních pretekoch, ktoré si pre väčší zážitok ešte prošpikoval množstvím náročných prekážok. A najväčšie prekážkové preteky vo voľnej prírode boli na svete. Stačilo zopár rokov a SPARTAN RACE oslnil aj stednú Európu.

Preteky SPARTAN RACE sú rozdelené do troch úrovní obtiažnosti a dlžky- šprint (cca 5 km), super (cca 12 km) a beast (cca 22 km). Súperia tímy aj jednotlivci (muži aj ženy) všetkých vekových kategórií. Nezabúda sa ani na deti, pre ktoré sú pripravené špeciálne preteky na 750 a 1500 m s názvom Spartan Kids.

SPARTAN RACE sa neustále vyvíja a záujem obdivovateľov zo všetkých kútov Slovenska a zemegule rastie geometrickým radom. V roku 2013 sa uskutočnili dvoje pretekov-  vo Valčianskej doline a v obci Vechec. Obe podujatia boli beznádejne vyprodané, hoci v oboch prípadoch išlo o tie najnáročnejšie úrovne Super a Beast.  Medzníkom pre slovenský SPARTAN RACE sa stal až rok 2014. Nastalo totiž pravé pretekárske peklo v podobe štyroch vypredaných  pretekov a desiatok tisíc fanúšikov v okolí trate. Na trati bolo celkovo viac ako 11 tisíc odhodlaných mužov a žien.

Nasledujúci ročník 201

5 bude ešte výživnejší. V kalendári je celkovo 6 akcií. Pripravte sa opäť do obce Vechec (super), na novú destináciu v Nitre (šprint) alebo Valčiansku dolinu (šprint). V horskom stredisku Donovaly sa na vás budú tešiť dva preteky. Prvý pre nováčikov, opäť to bude najkratšia vzdialenosť na 5 km. Druhý bude pre veľkých šialencov. Ak máte dosť odvahy a zvládate skutočne extrémne situácie, ste dostatočne rýchli a psychicky i fyzicky odolní, skúste najväčšiu pecku pre absolútny ch šialencov. Tu totiž bude po prvý krát tá najvyššia hodnota obtiažnosti „Ultra beast“. To je životná výzva len pre vyvolených, a to v podmienkach, ktoré vám dramaticky posunú prah bolesti. Preteky sú dlhé viac jako 42 kilometrov a na trati je minimálne 50 prekážok tej najvyššej obtiažnosti.

Tím ale novinky pre budúci rok nekončia. Zimnou novinkou pre skutečných fajnšmekrov je takzvaný „Winter Šprint“ dlhý 5 km. To budú vôbec prvé preteky v sezóne 2015 a ich dejiskom bude Liptovský Ján.

Dôležitou novinkou sú tiež víkendové kempy, kde bude každý pod dozorom skúsených inštruktorov zbierať tréningové jednotky na hlavné preteky. A nakoniec si spomeňme Spartakiádu. Špeciálne preteky pre 3000 účastníkov.

 

SPARTAN RACE….Pochopíš až v cieli!

ROZHOVOR TÝŽDŇA
Hlavný hygienik Ján Mikas