01.09.2017, 08:00

Beh s najlepším priateľom človeka

Ak patríte spolu so svojim psom k aktívnym športovcom, spoločný beh vás určite oboch očarí.

Beh s najlepším priateľom človeka

Vytrénujte si bežca

Pes behá preto, lebo ho to baví a nie preto, aby schudol. Dôležité je uvedomiť si, že beh je pre neho čistá radosť z pohybu a podľa toho by ste mali aj behanie prispôsobiť. S tréningom by ste nemali začínať skôr ako v jednom roku psa, po ktorom sa ukončuje jeho rast. Ak ste sa rozhodli pre canicross alebo inú športovú disciplínu so psom, dôležité sú ešte pred tréningom psa vaše dobré bežecké základy. Behanie so psom prináša radosť obom. Občas však začiatky bývajú ťažké, hlavne naučiť psa ťahať a bežať vpred. Pokiaľ je váš pes ubehaný zo strany na stranu a neťahá tak, ako by mal, môžete navštíviť špeciálny kurz alebo školenie, kde sa naučíte ako psa motivovať a naučiť ho správne behať. Pomôcť môže aj sparing partner, ktorý v tom už behať vie a ukáže vám obom ako na to.

Pozor na počasie!

Áno, behať sa dá skoro za každého počasia, no pri behu so psom buďte opatrnejší, najmä v lete. Psy nemajú skoro žiadne potné žľazy, ich termoregulačná schopnosť je tým pádom obmedzená. Príliš vysoké teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu, skolabovanie až smrť. Najlepšie sa trénuje na jar, na jeseň alebo v zime, keď sa príliš nešmýka. V lete behajte len skoro ráno.

Nástrahy počas behu

Najvhodnejším terénom na behanie pre psa je mäkký prírodný terén. Vyhýbajte sa betónu a kamienkom. Voľte radšej beh po lesných a poľných cestách. Nebezpečné sú aj malé nenápadné kliešte, ktoré číhajú takmer všade. Ohrozujú zdravie ľudí, ale aj psov. Psy ohrozujú najmä chorobami ako babezióza, lymská borelióza a ehrlichióza, ktoré spôsobujú poškodenie vnútorných orgánov a veľa neliečených prípadov končí smrťou. Dbajte na prevenciu psíka, používajte spot-on, obojok alebo špeciálnu ochutenú žuvaciu tabletu s dlhodobou účinnosťou, ktorú veterinári aplikujú v ordinácii už tri roky a má skvelé ohlasy. Účinná je rovnako dobre proti kliešťom, ako aj blchám. MVDr. Milan Švihran tvrdí: „Tableta je veľmi dobre prijímaná – je ochutená a pes ju vníma ako maškrtu. Pre psíka je zdravotne nezávadná. V tele nie je metabolizovaná, nezaťažuje obličky ani pečeň. Nedochádza k jej kumulácií a z tela je kompletne vylučovaná.“

MVDr. Milan Švihran

Je zakladateľ veterinárnej polikliniky v Jarovciach, absolventom Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach. Špecializuje sa na starostlivosť, poradenstvo, očkovanie a prevenciu spoločenských zvierat.