09.07.2017, 22:24

Mateja Tótha dočasne suspendovali. Hrozí mu trest

Slovenskému bežcovi hrozí až štvorročný dištanc, súťažiť nemôže až do vyriešenia prípadu.

Matej Tóth
Zdroj: TASR/A. Galica

Slovenský chodec Matej Tóth sa nezúčastní na tohtoročných majstrovstvách sveta v atletike, ktoré sa od 4. do 13. augusta uskutočnia v Londýne.

Dočasná suspendácia

Ako dôvod uviedol psychickú a fyzickú vyčerpanosť a z toho vyplývajúci tréningový výpadok. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) v nedeľu informovala, že Tótha dočasne suspendovali pre nezrovnalosti v jeho biologickom pase a hrozí mu trest.

Olympijský šampión z Ria de Janeiro v chôdzi na 50 kilometrov tak nebude obhajovať zlato v rovnakej disciplíne z MS v Pekingu 2015.

​"Tento stav spôsobila správa od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF), ktorá ma upozornila na štatistické odchýlky v mojom biologickom pase a požiadala ma o vysvetlenie. (Biologický pas funguje na princípe matematického vzorca. Nezrovnalosť automaticky nemusí znamenať, že si športovec pomáhal nedovolenými prostriedkami alebo metódami). Keďže som počas celej mojej kariéry zásadne vystupoval proti akýmkoľvek nekalým praktikám a absolútne vylučujem akékoľvek pochybenie, táto správa ma šokovala. Preto sa teraz sústredím najmä na to, aby som s pomocou rešpektovaných svetových odborníkov z rôznych oblastí preukázal, že ide o prirodzený fyziologický stav organizmu, ktorý mohol vyvolať môj vtedajší zdravotný stav. Podľa regúl sa až do ukončenia prípadu nemôže žiadna strana k prípadu verejne vyjadrovať," uviedol Tóth v stanovisku zaslanom TASR.

IAAF potvrdila pre portál insidethegames.biz, že jeho prípad vyšetruje novozriadená Jednotka pre integritu atletiky (AIU). Tá v nedeľu uviedla, že Tótha dočasne suspendovali pre nezrovnalosti v jeho biologickom pase.

Hrozí až štvorročný dištanc

Podľa agentúry AP mu hrozí až štvorročný dištanc, súťažiť nemôže až do vyriešenia prípadu.

Vedenie Dukly Banská Bystrica Tóthovi plne dôveruje a neverí, že by porušil dopingové pravidlá. "My ho všetci vnímame ako pretekára, ktorý si svoje povinnosti v tejto sfére plní úplne na sto percent. Z môjho pohľadu ide o pretekára, ktorý ide v týchto veciach príkladom. Dôverujeme mu a veríme, že jeho prípad bude skôr príkladom toho, že aj takáto situácia môže nastať," uviedol pre RTVS riaditeľ VŠC Dukla B. Bystrica Roman Benčík.

Slovenský atletický zväz (SAZ) k prípadu nemôže zaujať oficiálne stanovisko. "My sa k tomu v priebehu vyšetrovania ako národná federácia vyjadrovať nemôžeme a ani žiadnym spôsobom to nebudeme komentovať. Nemôžem k tomu zaujať osobné stanovisko ani stanovisko zväzu, pokiaľ to nie je vyšetrené," povedal pre TASR šéf SAZ Peter Korčok.

Tóth vynechal pre mentálnu a fyzickú vyčerpanosť už aj júnový míting Pravda - Televízia - Slovnaft v Šamoríne, kde mal štartovať v chôdzi na 3000 metrov.

Matej Tóth v rozhovore v HNtelevízii. Téma o dopingu začína od siedmej minúty:

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.