Niekdajší slovenský rekordér na stovke (10,21) a semifinalista šesťdesiatky na halových ME 2013 v Göteborgu sa nedávno pustil do tréningu pod vedením svojho niekdajšieho kolegu z tréningovej skupiny Kristiána Cupáka, v súčasnosti už šéftrénera šprintov SAZ Tomáša Benka.
Rodák z Liptovského Mikuláša Adam Závacký kedysi trénoval sám medzi prešovskými panelákmi. Bez väčšieho úspechu. Až keď si ho vzal do opatery kouč Peter Doroš, dostavili sa prvé úspechy. Na letnom slovenskom šampionáte 2011 vyhral stovku, na halovom o rok neskôr získal striebro na 60 a bronz na 200 m, v lete obhájil titul na stovke. Osobák si posunul na solídnych 10,56 sekundy.
Vzápätí však dal atletike košom, prijal totiž ponuku od pilota našich bobov Milana Jagnešáka. Celú zimu jazdil vo Svetovom pohári v posádke slovenských štvorbobov. Predstavil sa aj na MS v St. Moritzi, kde naša štvorica skončila na 25. mieste.
Iba šesť dní po návrate z pretekov Svetového pohára v olympijskom tobogane v ruskom Soči však 23. februára 2013 predviedol na halových majstrovstvách Slovenska z ničoho nič dva parádne šprinty. V rozbehu si zlepšil „osobák“ o 4 stotiny na 6,76, vo finále z neho ubral ešte 5 stotín a časom 6,71 o stotinku nečakane prekonal limit na halové ME v Göteborgu. K bobom sa už nevrátil, atletika dostala prednosť. Vtedy zverenec Kristiána Cupáka skončil na HME 2013 na šesťdesiatke celkovo trinásty: z rozbehu postúpil časom 6,76, v II. semifinále finišoval šiesty o stotinku lepším výkonom.
Leto začal tiež výborne: už 18. mája v I. českej lige v Hodoníne zlepšil Kováčov slovenský rekord na 100 m. Najprv v rozbehu o desatinu na 10,22, a potom vo finále na 10,21, čo mu vynieslo miestenku na MS v Moskve. V najkratšom šprinte dovtedy nijaký Slovák na svetovom šampionáte neštartoval. V moskovskom II. rozbehu skončil Závacký šiesty za 10,46, celkovo 41. zo 75 štartujúcich. „Moje očakávania boli väčšie, ale spravil som veľa technických chýb. Žiaľ, už to nemôžem vrátiť. Ďakujem však za možnosť štartovať. Verím, že sa za dôveru ešte v budúcnosti odvďačím,“ komentoval soju moskovskú stovku Závacký.
Sľub splnil. V nasledujúcej halovej sezóne – opäť ako prvý Slovák v histórii – štartoval na šesťdesiatke na svetovom šampionáte pod strechou v Sopotoch 2014. Kvalifikoval sa naň na bratislavskom mítingu Elán, keď v II. sérii behov na 60 m dosiahol výborných 6,67 sekundy. Za vtedajším Chochlíkovým slovenským rekordom zaostal len o dve stotinky. V sopotskej premiére na HMS finišoval v II. rozbehu piaty za 6,71, od priameho postupu do semifinále ho delili tri stotinky, od postupu s časom dokonca len dve. Celkovo ho klasifikovali na 27. mieste zo 43 šprintérov a bol siedmy najlepší Európan.
V lete sa však Závackému už tak veľmi nedarilo. Na stovke síce získal síce štvrtý titul za sebou, ale čas 10,48 bol na miestenku na ME v Zürichu málo. V závere júla v Chebe ešte zlepšil historicky najlepší slovenský výkon na 150 m (16,03), no sínusoida jeho atletickej kariéry sa začala preklápať do fázy zostupu.
V halovej sezóne 2015 sa na šesťdesiatke nedostal pod 6,80 a na mítingu Elán dokonca v prvej sérii prehral so svojím sparingpartnerom, v súčasnosti novým koučom Tomášom Benkom. Na domácom halovom šampionáte pre zranenie neštartoval, nedostal sa na európsky šampionát do Prahy a náhle ukončil spoluprácu s trénerom Cupákom.
Závacký sa na letnú sezónu začal pripravovať už s Marošom Molnárom (vlani hviezda televíznej šou Extrémne premeny), ktorý v roku 2003 doviedol Luciu Ivanovú k slovenským rekordom na 200 m a na halové MS v Birminghame i pod holým nebom v Paríži. Lenže Závackého pád sa nezastavil. V závere mája 2015 na Zlatej tretre v Ostrave vyhral stovku v národnom programe, no čas 11,13 signalizoval, že na rekordnú formu môže len spomínať. Potom sa síce v 2. kole ligy v Nitre zlepšil na 10,92, no prehral s Benkom aj Danáčom. Tento výkon ostal najlepší v celej sezóne.
Závackého meno sa posledný raz objavilo vo výsledkovej listine 8. augusta 2015 vo 4. kole ligy v Trnave vo víťaznej štafete Slávie STU Bratislava na 4 x 100 m. Adam ukončil spoluprácu s trénerom Molnárom, prípravu si manažoval sám. Prišiel na jesenné sústredenie reprezentácie na Štrbskom Plese, no potom sa za ním akoby zaľahla zem. Na žiadnych pretekoch už neštartoval. Tak ako rýchlo sa vo svete veľkej atletiky zjavil, rovnako rýchlo sa z neho vytratil.
Po bezmála trojročnej pauze však Adam Závacký v 29 rokoch ohlásil ďalší návrat do atletického kolotoča. Aký bude? „Verím, že úspešný,“ nádeja sa tréner Tomáš Benko. Muž, ktorý bol od 18. mája 2013 do 5. júna 2017 slovenský rekordér na 100 m, môže byť pre slovenskú atletiku zaujímavá posila.