StoryEditor

PO DESAŤROČNEJ PAUZE SLOVENSKÉ TÍMY V A-KATEGÓRII EP KLUBOV, V BIRMINGHAME ŽENY SPARTAKA DUBNICA A MUŽI SLÁVIE UK

23.05.2018, 20:40
Elitná A-kategória Európskeho pohára klubov v atletike sa po 26 rokoch vracia do anglického Birminghamu, kde naposledy bojovali o kontinentálny klubový primát muži v roku 1992. Tentoraz sa na známom Alexander Stadium v Birminghame zíde mužská i ženská elita, v oboch kategóriách štartuje netradičný počet klubov – až 10. Nechýbajú medzi nimi ani slovenskí zástupcovia, muži Slávie UK Bratislava a ženy AK Spartak Dubnica nad Váhom. Oba naše tímy budú súčasne v „áčku“ presne po desiatich rokoch. Naposledy sa také čosi stalo v roku 2008 v portugalskom Vila Real de Santo Antonio, kde dubnickí muži skončili na 3. a ženy na 7. mieste.

Atléti Slávie UK Bratislava nahradili v EP majstrovský tím AC Stavbár Nitra, ktorý účasť v súťaži odriekol, keďže pravidlá Európskej atletiky (EA) pre pohárovú súťaž im neumožňujú štart hosťujúcich atlétov zo slovenských klubov a nemohol by im tak pomôcť napríklad šprintérsky rekordér Ján Volko. Slávia UK bude v EP klubov štartovať po trojročnej pauze. V roku 2015 skončili „vysokoškoláci“ v B-kategórii v Dubnici ako slovenskí šampióni z roku 2014 na 10. mieste. Sedemnástka nominovaných sa pokúsi toto umiestenie vylepšiť, ale v konkurencii mimoriadne silných klubov bude pre Bratislavčanov každý skalp cenný.

Zaujímavé bude vstúpenie objavu halovej sezóny, šprintéra Šimona Bujnu. Na 100 m bude mať dvoch súperov s osobákmi pod 10 sekúnd – Turka jamajského pôvodu Jaka Aliho Harveyho a Brita Joela Fearona, ktorý vo februári reprezentoval svoju krajinu na OH v Pjongčangu v dvojboboch (12.) i štvorboboch (17.). Na dvojstovke pobeží Bujna opäť proti Haveymu a aj Portugalčanovi Davidovi Limovi, ktorý sa vlani zlepšil na 20,30. Zverenec Dany Horskej si minulú sobotu zlepšil osobné rekordy v českej extralige v Prahe na 10,53 a 21,31 sekundy.

V súťaži mužských klubov štartujú v Birminghame okrem Slávie UK ešte Royal Excelsior SC Brusel (Belg.), Sparta AM Kodaň (Dán.), Playas de Castellón (Šp.), Birchfield Harriers (V. Brit.), Clonliffe Harriers (Ír.), Cosma Vilnius (Lit.), Sport Lisboa e Benfica Lisabon (Portug.), AD MASS Ľubľana (Slovin.) a Enka SC Istanbul(Tur.).

Atlétky AK Spartak Dubnica nad Váhom sa na európsku scénu vracajú po štyroch rokoch, naposledy štartovali v EP v roku 2014 v portugalskom Vila Real de Santo Antonio, keď v A-kategórii skončili na 7. mieste, čo znamenalo pre slovenského šampióna zostup do „béčka“.

Vlaňajší deviaty slovenský titul zabezpečil Dubničankám znova štart v EP a znova v elitnej A-kategórii. V nej štartoval Spartak trikrát (2008, 200, 2014) a trikrát obsadil 7. miesto.

Prezident AK Spartak Dubnica Rastislav Hrbáček: „Máme slabšie i lepšie obsadené disciplíny, no chceme skončiť čo najvyššie. Aj preto berieme dva hosťujúce české pretekárky janu Kárníkovú a Janu Novotnú. Nominovali sme všetky najlepšie atlétky, ktoré máme momentálne k dispozícii. Škoda, že nám budú chýbať dve všestranné pretekárky – viacbojárky. Lucia Mokrášová má ešte študijné povinnosti v USA a Lucia Vadlejch dostala pozvanie na lukratívny sedemboj v rakúskom Götzise. Pre mnohé z dievčat je štart v Európskom pohári ako odmena za celoročnú robotu v prospech klubu, no v žiadnom prípade nejde družstvo do Birminghamu na výlet.“

V súťaži žien štartujú okrem Dubničaniek ešte Cercle Athlétique du Brabant Wallon (Belg.), Sparta AM Kodaň (Dán.), Valencia Esports (Šp.), Thames Valley Harriers (V. Brit.), ASD Bracco Atletica Miláno (Tal.), Rotterdam Atletiek (Hol.), Sporting Clube de Portugal (Portug.), AD Kladivar Celje (Slovin.) a Enka SC Istanbul (Tur.).

Najväčší slovenský atletický úspech v histórii Európskeho pohára klubov dosiahli v roku 2008 v portugalskom Vila Real de Santo Antonio muži Spartaka Dubnica, ktorí v A-kategórii obsadili historické 3. miesto.

Vlani sa A-kategória EP klubov neuskutočnila. Európska atletika podujatie v tureckom Mersine neďaleko sýrskych hraníc zrušila pre nezáujem klubov, lebo mnohé sa z obáv o bezpečnosť neprihlásili.

01 - Modified: 2023-06-07 10:11:33 - Feat.: - Title: Šprintér Ján Volko štvrtý na dvojstovke (20,70) na zlatom mítingu v Bydgoszczi 02 - Modified: 2023-05-19 12:54:15 - Feat.: - Title: Ema Hačundová 03 - Modified: 2023-05-18 08:03:00 - Feat.: - Title: Viktória Forster zbierala body do rebríčka v Aténach 04 - Modified: 2023-05-09 07:50:41 - Feat.: - Title: Ján Volko v letnej premiére 2023 vyhral behy na 150 a 300 m v Bratislave vo svojich druhých najlepších výkonoch v kariére 05 - Modified: 2023-05-04 09:02:32 - Feat.: - Title: Gabriela Gajanová sa na sezónu pripravovala na juhu Afriky
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 13:04