StoryEditor

Majstrovstvá sveta v strednom triatlone pod hlavičkou Challenge Family

03.06.2018, 21:02
Tituly obhájili Sanders a Charlesová, Vargu zradil bicykel

X-bionic sphere, 3. júna 2018 - Druhá edícia majstrovstiev sveta The Championship v strednom triatlone pod hlavičkou Challenge Family, druhý titul svetových šampiónov pre Lionela Sandersa a Lucy Charlesovú - tak vyzeral triatlonový víkend v x-bionic sphere v Šamoríne. Najúspešnejší slovenský triatlonista Richard Varga šampionát nedokončil, zradil ho defekt na bicykli.

 Sklamaný Varga, 14. Čorbová

 Úvod majstrovstiev sveta v strednom triatlone bol pod slovenskou taktovkou: Richard Varga zvládol medzi profesionálmi prvú disciplínu, 1,9 km plávania, najrýchlejšie zo všetkých a na cyklistickú časť vyrazil s približne minútovým náskokom pred súpermi. Postupne sa však nečakane začal prepadať poradím. “Začal som spomaľovať, ale keďže silno fúkalo, dlho som si vlastne neuvedomoval, čo sa deje. Koleso mi postupne vypúšťalo vzduch. Neskôr som zistil, že jazdím skoro na ráfiku,” vysvetľoval sklamaný slovenský reprezentant, ktorý do pretekov nastúpil s novým bicyklom. Príčinu problémov neodhalil. “Neviem, či to bolo teplom, či bolo niečo s ventilom, či som niekde trafil nejaký malý kliniec alebo sklo.”

 Na 22. kilometri cyklistickej časti zo šampionátu odstúpil. “Keby sa to stalo kdekoľvek inde, pokývem hlavu. Ale doma... Viem, že som tento rok mal na kvalitný výsledok. Cítil som sa naozaj dobre. Je to pre mňa obrovské sklamanie,” dodal 29-ročný Varga. 

Jediná slovenská zástupkyňa medzi profesionálkami Nikola Čorbová skončila na 14. mieste. “Pre mňa to bolo jedno veľké super prekonávanie. Pred dvoma týždňami som sa zranila a dnes išlo hlavne o to dôjsť so cťou do cieľa. Poďakovanie patrí trénerovi a priateľovi, korí mi verili. Veľmi to bolelo, ale ja sa nevzdávam,” povedala slovenská reprezentantka.

 Druhýkrát v triatlonovej kariére absolvoval The Championship bývalý slovenský reprezentant Filip Šebo. “Bolo to ťažšie než minulý rok. Plával som bez neoprénu, čo je pre triatlonistu obrovský rozdiel. A navyše silno fúkalo, takže som strašne rád, že som preteky dokončil v podobnom čase ako vlani,” povedal Šebo. V kategórii “30-34 rokov” skončil na 31. mieste (4:46:41 hod).

 Úspešná obhajoba Sandersa

 Triatlonovým kráľom x-bionic sphere je Lionel Sanders. Kanaďan suverénne obhájil vlaňajší titul, keď triumfoval pred dvojicou Nemcov Sebastianom Kienlem a Florianom Angertom. Sanders vlani zviedol s Kienlem tuhý boj až do cieľovej rovinky - možno aj preto o svojom titule z roku 2017 pred štartom žartoval: „To boli presne tie preteky, o ktorých budem rozprávať svojim vnukom.”

Zlato z roku 2018 sa zrodilo suverénnejším spôsobom - aj keď po plaveckej časti kanadský triatlonista mezi najlepšími nefiguroval. “Som zlý plavec, vždy vybieham z vody zo zadných pozícií a ostatných musím dobiehať. Ale viem, že musím zahnať negatívne myšlienky, sústrediť sa na to, aby som zostal pozitívny, a dokázal sa dostať až na  hranicu svojich síl. Som rád, že som to zvládol a v závere bežal sám,” netajil Lionel Sanders.

Kienle, ktorý do bežeckej časti vybiehal s viac ako minútovým náskokom pred Sandersom, netajil sklamanie. “Taktiku som zvolil inú, než vlani, ale výsledok je rovnaký. Čo k tomu povedať? Neviem, čo mám urobiť, aby som Lionela porazil. Ale budem to skúšať aj naďalej,” povedal 33-ročný Sebastian Kienle.

 Bronzový medailista Florian Angert bol mimoriadne spokojný. “V posledných pretekoch som vždy tesne zaostal za stupňami najlepších, takže z výsledku v Šamoríne mám naozaj radosť. Medzi profesionálmi pretekám druhý rok a byť na pódiu s naozaj najlepšími triatlonistami súčastnosti je pre mňa skvelý pocit. Veď väčšina pretekárov ma asi ani nepozná,” dodal.

Suverénna Charlesová

 V ženskej kategórii predĺžila nadvládu v x-bionic sphere Lucy Charlesová. Britská triatlonistka si v plaveckej časti vypracovala zásadný náskok, ktorý postupne zvyšovala. Na druhom mieste skončila Nemka Anna Haugová, bronz získala česká reprezentantka Radka Vodičková.

 “Mám veľkú radosť. Vedela som, že to budú veľmi náročné preteky a ak chcem zvíťaziť, musím odviesť veľký kus práce na bicykli,” povedala Lucy Charlesová. “Uvedomovala som si, že v behu ma ešte Anna môže dotiahnuť. Asi dva kilometre pred cieľom som zistila, že na mňa stráca minútu a dúfala som, že už ma nemôže dostihnúť. Ale istotu nemáte nikdy. Pri vlaňajšom titule v Šamoríne som bola chorá, ale dnes to boli moje preteky.”

 Strieborná Nemka Anna Haugová netajila chválu na komplex x-bionic sphere a spokojná bola aj so svojím výkonom, hoci na najvyššiu priečku nedosiahla. “Plávanie a bicykel som išla úplne na doraz, aby som mala šancu dotiahnuť sa na Lucy v behu. Snažila som sa, boli to skvelé preteky,” povedala Haugová. Bronzová Češka Radka Vodičková žiarila šťastím. “Toto je pre mňa nečakaný výsledok, najlepší v mojej kariére. Stále tomu nemožem uveriť. V rámci bežeckej časti som neustále počítala, koľko dievčat by ma ešte mohlo predbehnúť - a dúfala som, že zostanem aspoň v TOP 6. Ale miesto na pódu je skvelé,” dodala Vodičková, ktorá sa v januári stala matkou.

 Garcia-Tolson sa predstavil v netradičnej štafete

 Mimoriadny výkon predviedol v nedeľu Rudy Garcia-Tolson, Američan, ktorý preteká s protézami na oboch nohách. Na šampionáte vytvoril netradičnů dvojčlennú “štafetu” so Slovákom Mariom Hoffmanom - 29-ročný americký paralympijský víťaz v plávaní Garcia- Tolson absolvoval plaveckú a bežeckú časť, Hoffman zvládol strednú pasáž pretekov na bicykli. Dvojica skončila na 11. mieste.

“Boli to skvelé preteky. Plávanie som absolvoval s profesionálmi, čo bola výzva. Nezaplával som ale úplne svoj najlepší výkon,” povedal Garcia-Tolson. “Keď mi Mario odovzdával štafetu pre bežeckú časť, vybiehali práve nejaké ženy, tak som si hovoril, že sa ich chytím. Ale úplne to nešlo. Štyrikrát som musel zastaviť a upraviť si protézy, lebo som sa naozaj veľmi potil. Ale ľudia okolo trate úžasní, skvele povzbudzovali.”

„Bolo to pre mňa ťažké, lebo som posledné týždne netrénoval. Nebolo to až také ako bysom chcel, ale dal som do toho všetko, keďže išlo o Rudyho. Môj výkon sa ťažko dá porovnať s Rudyho, ktorý podal fantastický výkon,” povedal Mario Hoffman.

 Šéf série Challenge Family Zibi Szlufcik netajil s triatlonovým víkendom spokojnosť. “Máme za sebou naozaj skvelý víkend v x-bionic sphere, ktorý triatlonistom ponúka mimoriadne podmienky. Toto je moment, ktorý náš šport naozaj potrebuje,” povedal.

 The Championship - majstrovstvá sveta v strednom triatlone (1,9 km plávanie, 90 km bicykel, 21,1 km beh):

 Muži: 1. Lionel Sanders (Kan.) 3:43:28, 2. Sebastian Kienle 3:44:32, 3. Florian Angert (obaja Nem.) 3:47:22, 4. Pieter Heemeryck (Belg.) 3:48:50, 5. Maurice Clavel (Nem.) 3:49:49, 6. Antony Costes (Fr.) 3:50:45.

 Ženy: 1. Lucy Charlesová (V. Br.) 4:06:10, 2. Anne Haugová (Nem.) 4:07:58, 3. Radka Vodičková (ČR) 4:11:40, 4. Emma Pallantová (V. Br.) 4:12:50, 5. Kaisa Saliová (Fín.) 4:13:59, 6. Heather Wurtele (Kan.) 4:15:13, ... 14. Nikola Čorbová (SR) 5:03:52.

 Štafety: 1. Here to Win (ČR) 4:10:44, 2. TRI-X-Speed Boys (Rak.) 4:16:44, 3. Tricoo Tri Team (Belg.) 4:17:53, 4. Trzy Niesforne Jaguary/Novotel Poznan (Pol.) 4:19:55, 5. BisEinerWeint (Nem.) 4:25:01, 6. Viellehner-Running (Nem.) 4:30:13, ... 11. X-bionic relay team (USA/SR) 5:35,26.

01 - Modified: 2019-11-12 19:46:02 - Feat.: - Title: Atletický míting P-T-S získal štatút strieborného podujatia 02 - Modified: 2019-08-27 13:16:06 - Feat.: - Title: Chcete začať s triatlonom? Robte týchto 5 vecí, radí svetová šampiónka 03 - Modified: 2018-07-23 11:49:19 - Feat.: - Title: Cesta bola dlhá a náročná, opisuje Varga európsky titul po návrate domov 04 - Modified: 2017-09-12 18:39:04 - Feat.: - Title: Náš triatlonista poslal emotívny odkaz: Ignorácia vodičov je neuveriteľná. Cyklistov sa snažia zabiť
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
02. jún 2023 06:13