StoryEditor

Gajanová po DL v Lausanne: Teší ma, že siahnem na dno síl, aj keď mi to nejde podľa predstáv

06.07.2019, 14:57
Devätnásťročný talent z Bobrovca behajúci za K ZŤS Martin Gabika Gajanová má za sebou premiéru v Diamantovej lige. V piatkovej lausannskej osemstovke skončila tretia za Afričankami v druhom najlepšom čase kariéry 2:01,25 min

„Vedela som, že viaceré z mojich súperiek nebežali v tomto roku zatiaľ veľmi rýchlo, preto som tušila, že sa môžem zamotať niekam do prvej päťky. Z tretej priečky mám, samozrejme radosť, ale nie som celkom spokojná, lebo sa mi nebežalo dobre,“ priznala prekvapujúco martinská gymnazistka. “Bola to však úžasná skúsenosť a som rada, že som pred takým veľkým publikom a na takom prestížnom mítingu nepodľahla tlaku. Teším sa, že som v Lausanne mohla štartovať.”

Vždy náročný tréner Slouka ostal tentoraz doma, svoju zverenku sledoval len na diaľku. Aké boli jeho prvé slová v telefonáte s Gabikou?

“A to bolo čo? – spýtal sa ma hneď na úvod. Aj on sa však tešil z tretej priečky a bol rád, že som sa nezľakla súperiek a znova som predviedla svoju silnú stránku – finiš.”

Gajanovej sa v Lausanne nebežalo tak ľahko ako na predošlých dvoch veľkých mítingoch v Prahe a v Šamoríne, kde skončila druhá.

„V porovnaní s Odložilovým memoriálom, kde som si zabehla osobný rekord 2:00,58, to bolo celé zle. Teraz som mala od začiatku sucho v ústach, snažila som sa nazbierať si nejaké sliny, aby som to dokázala udýchať. Lausannský vzduch bol akýsi zvláštny, dýchalo sa mi dosť zle. Nakoniec som to nejako zvládla – premohla som sa a v závere som zabojovala. Teší ma, že som typ, ktorý dokáže  siahnuť na dno svojich síl, aj vo chvíľach, keď to zďaleka nejde podľa predstáv.“

Gabika Gajanová sa spočiatku držala vzadu, zo šiestej pozície sa postupne prepracovávala dopredu a do cieľovej rovinky vbiehala štvrtá za Selinou Büchelovou zo Švajčiarska. Dvojnásobnú halovú majsterku Európy napokon predstihla o 33 stotín. Začať vzadu bola taktika? – vyzvedali sme.

„Nie, nie, kdeže!“ – odvetila rezolútne. „Mala som v pláne bežať vpredu, lebo ak chcete dosiahnuť rýchly čas, neostáva vám nič iné, len mať stále kontakt s najlepšími. Teraz mi to, žiaľ, nejako nevyšlo… Zavesila som sa dozadu, postupne som však súperky dobiehala, no na prvé dve som už nestačila, Jepkosgeiová a Nakaayiová sa odtrhli dosť skoro. Podmienky na kvalitný výkon boli ideálne, ale ja som sa, žiaľ, zaradila na koniec štartového poľa. Potom som sa síce predierala dopredu, ale na lepší výkon to už nestačilo. S umiestením som spokojná, ale čas mohol byť určite lepší.”

Osemstovka na Diamantovej lige v Lausanne bola pre Gajanovú generálka na budúcotýždňové ME do 23 rokov vo švédskom Gävle. Gabika má zo všetkých prihlásených najlepší tohtoročný výkon a bude patriť k vážnym adeptkám na medailu.

„V Lausanne to bol v podstate z mojej strany skôr taktický beh, v ktorom som využila svoj finiš. Na ME či MS sa často beháva práve takto,  na záver. Čas nie je dôležitý, ide predovšetkým o umiestenie. Myslím si, že som splnila, čo som mala, a na majstrovstvá Európy môžem ísť s pokojom v duši,“ skonštatovala nádejná slovenská bežkyňa.

A ešte jedna dobrá správa: Gabriela Gajanová pobeží na mítingu Diamantovej ligy IAAF aj 21. júla v Londýne. V behu na 800 m sa však, podobne ako v Lausanne, nebude bojovať o body do tohto prestížneho seriálu.

“Neviem, s kým pobežím, ale určite nebudú na štarte najväčšie mená ako Semenyová či Američanka Wilsonová. Súperky budú určite znova kvalitné a verím, že s nimi zvediem znova vyrovnaný duel,“nádejala sa Gabika.

Šanca, že sa napokon martinský bežecký talent dostane aj do bodovanej osemstovky v Diamantovej lige, stále existuje – 18. augusta v Birminghame alebo 24. augusta v Paríži.

„Uvidíme či sa to podarí, všetko závisí od toho, ako sa mi bude dariť na podujatiach predtým, či budem zaujímavá pre organizátorov. Ideme však krok za krokom: po Diamantovej lige v Londýne bude ešte štartovať na majstrovstvách Slovenska v Dubnici a v I. liga ME družstiev v nórskom Sandnese. Uvidíme, čo sa potom udeje,” podotkla Gabriela Gajanová s úsmevom na perách.

Po piatkovej úspešnej premiére v Diamantovej lige IAAF v Lausanne, dvoch hodinách spánku a rannom bratislavskom brífingu s médiami si náš bežecký klenot  v nedeľu oddýchne doma v Bobrovci, v pondelok pôjde na tréning do Martina a v utorok 9. júla už letí aj s koučom Sloukom do Gävle, kde sa vo štvrtok začnú ME do 23 rokov.

01 - Modified: 2023-05-19 12:54:15 - Feat.: - Title: Ema Hačundová 02 - Modified: 2023-05-18 08:03:00 - Feat.: - Title: Viktória Forster zbierala body do rebríčka v Aténach 03 - Modified: 2023-05-09 07:50:41 - Feat.: - Title: Ján Volko v letnej premiére 2023 vyhral behy na 150 a 300 m v Bratislave vo svojich druhých najlepších výkonoch v kariére 04 - Modified: 2023-05-04 09:02:32 - Feat.: - Title: Gabriela Gajanová sa na sezónu pripravovala na juhu Afriky 05 - Modified: 2023-03-30 12:45:23 - Feat.: - Title: Iveta Repčíková - študujúca mamina a trénerka detí
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 01:22