StoryEditor

Časť atlétov už odletela do dejiska OH: Kladivári myslia na finále, Zapletalová na semifinale a kvalitný čas, Gajanová chce k svojej spokojnosti odviesť maximum

16.07.2021, 17:08

Vo výprave slovenských reprezentantov odlietajúcich v piatok na olympijské hry do Japonska mali najpočetnejšie zastúpenie atléti vďaka kvartetu z dovedna deviatky kvalifikovaných športovcov a pätici členov realizačného tímu.

Najskúsenejšia zo štvorice presúvajúcej sa na ázijský kontinent je kladivárka Martina Hrašnová, ktorá sa predstaví pod piatimi kruhmi už štvrtý raz. “Konečne je to tu, dočkali sme sa. Na tento deň sme rok čakali. Samozrejme, pre každého športovca je účasť na olympijských hrách veľká udalosť. Momentálne sme síce zasypaní množstvom vecí ohľadom situácie v súvislosti s ochorením COVID-19, takže je to trochu komplikovanejšie ako štandardne. Nevieme, čo nás v Japonsku čaká, ale v každom prípade sa teším,” uviedla 38-ročná Hrašnová, ktorá má skúseností na rozdávanie: “Každá skúsenosť v športe je na prospech, ale momentálne by som si želala mať radšej o pár rokov menej a viac energie ako skúseností.”

Hrašnová privítala možnosť ísť do krajiny vychádzajúceho slnka o pár dní skôr, čím bude mať možnosť aklimatizácie a priestor na zvyknutie si na časový posun. “Azda nám to pomôže aj k lepším výkonom. Čím som totiž staršia, tým viac na mňa dlhá cesta dolieha. Aj preto som rada, že cestujeme s predstihom a stihnem si oddýchnuť. Čakanie mi neprekáža, ale cesta býva náročná. Po príchode nás v kempe čakajú aj tréningy, ale bude to už len také záverečné ladenie, aby bol svalový tonus ideálny. Posledné tréningy pred odchodom som absolvovala v domácich podmienkach a v pohodovej atmosfére,” poznamenala členka ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, ktorá pred 13 rokmi v Pekingu 2008 skončila šiesta: “Samozrejme, bola by som veľmi rada, keby som opäť dosiahla finále.”

Účasť v olympijskom finále má na konte aj Marcel Lomnický, ďalší slovenský reprezentant v hode kladivom. V Riu de Janeiro skončil na výbornej piatej priečke. “Základná a najdôležitejšia ambícia je zvládnuť kvalifikáciu, ktorá býva zradná. V troch hodoch musím ukázať to, čo som počas piatich rokov natrénoval. Vo finále by bolo fajn čo najviac sa priblížiť k osobnému rekordu a uvidíme, na čo to bude stačiť. Môže sa stať, že hodím 80 metrov a skončím siedmy, alebo dosiahnem 78 metrov a vyhrám. Záležať bude aj na výkonoch mojich súperov, ale ja sa chcem predovšetkým sústrediť na seba,” vyhlásil Lomnický pred odchodom na letisko vo Viedni.

Aktuálne siedmy najlepší kladivár podľa tohtoročných svetových tabuliek po júnovom nabitom súťažnom programe v júli viac trénoval a oddychoval. “Cítim sa dobre. Povedal by som, že momentálne fyzicky aj lepšie ako na majstrovstvách Slovenska v Trnave, kde som si hodil osobný rekord. Teraz bude dôležité, ako sa s tým vyrovnám v hlave. Kemp v Japonsku využijem na tréning a vyladenie formy. Musím si zvyknúť na výrazný časový posun, ale aj teplo a vlhko, a takpovediac upokojiť sa,” dodal pretekár banskobystrickej Dukly, ktorého želaním je, aby kruh na olympijskom štadióne nebol šmykľavý.

Slovenská atletika bude mať na OH v Tokiu päť debutantov. Dvaja z nich sú sotva dvadsiatničky – prekážkarka na 400 m Emma Zapletalová a osemstovkárka Gabriela Gajanová, ktoré pred týždňom štartovali na majstrovstvách Európy do 23 rokov v estónskom Tallinne.  Zapletalová (ŠK ŠOG Nitra) sa na olympijské hry naladila ziskom zlata.

 “Do Tokia sa už veľmi teším. Aj mentálne som sa už nastavila na dnešný odchod na olympiádu. Titul z ME odsúvam nabok a sústredím sa len na to, čo ma čaká. Verím, že mi forma vydrží a pokúsim sa odviesť čo najlepší výkon. Moja ambícia je dostať sa do semifinále a zabehnúť taký kvalitný výkon ako vo finále na nedávnom európskom šampionáte do 23 rokov. Uvidíme, aké budú v dejisku OH podmienky, ako rýchlo sa pobeží, a aké umiestnenie mi to prinesie. Chcem sa vrátiť spokojná a zdravá,” povedala 21-ročná zverenka trénera Petra Žňavu, ktorej ročný odklad hier podľa vlastných slov pomohol: “Vlani som sa ešte len rozbiehala po dlhšom výpadku. V každom prípade som rada, že som sa dostala na olympiádu, hoci až o rok neskôr. Situáciu ohľadom hier neriešim. Pre mňa ako športovca sú dôležité samotné preteky a nie to, ako to tam bude vyzerať. Na druhej strane ma trochu mrzí, že to nebude tradičná olympiáda. Taká je však doba a súčasné opatrenia.”

Gabriele Gajanovej na ME “23” tesne ušla finálová účasť v behu na 800 m, keď skončila deviata. Chuť si môže napraviť na tokijských hrách. “Teším sa veľmi, lebo ja som doteraz štartovala len na čisto atletických podujatiach. Pre mňa bude olympijská účasť veľká skúsenosť. Verím, že mi pomôže do budúcnosti. Môj cieľ bude podať čo najlepší výkon. Sústredím sa na to, aby som v Tokiu odviedla maximum a podala výkon, s ktorým budem spokojná,” prezradila 21-ročná členka AK ZŤS Martin.

Slovenskí atléti absolvujú po príchode do Japonska prípravný kemp na pôde Univerzity Meikai v Urajasu. “Určite vítam túto možnosť. Pred MS 2019 v katarskej Dauhe som prišla do dejiska tesne pred štartom a neurobilo mi to dobre. Cítila som, že moje telo potrebovalo dlhší čas, aby si zvyklo na tamojšie teplo. Aj preto som rada, že sa budeme môcť v kempe aklimatizovať,” poznamenala Gajanová, ktorá sa po návrate z ME “23” snažila čo najviac oddýchnuť, ale popritom aj trénovala a balila si kufre na cestu ďalekého Japonska. “Čaká má môj doteraz najdlhší let. Neviem, ako sa s tým vyrovnám. Dúfam, že všetko bude v poriadku. V lietadle väčšinou spím, ale pribalila som si aj nejaké knihy či notebook,” dodala zverenka kouča Louisa Heyera, ktorá sa nezaťažuje negatívnymi informáciami z dejiska OH, ale sústredí sa len na to, čo môže sama ovplyvniť.

(LB)

01 - Modified: 2023-05-19 12:54:15 - Feat.: - Title: Ema Hačundová 02 - Modified: 2023-05-18 08:03:00 - Feat.: - Title: Viktória Forster zbierala body do rebríčka v Aténach 03 - Modified: 2023-05-09 07:50:41 - Feat.: - Title: Ján Volko v letnej premiére 2023 vyhral behy na 150 a 300 m v Bratislave vo svojich druhých najlepších výkonoch v kariére 04 - Modified: 2023-05-04 09:02:32 - Feat.: - Title: Gabriela Gajanová sa na sezónu pripravovala na juhu Afriky 05 - Modified: 2023-03-30 12:45:23 - Feat.: - Title: Iveta Repčíková - študujúca mamina a trénerka detí
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
03. jún 2023 11:09