StoryEditor

Trénerka Bendová po Volkovom nádejnom teste pred OH: Verím, že má formu, ktorá postačí na splnenie cieľa v Tokiu

25.07.2021, 13:52
Vďaka svojmu úspešnému zverencovi – šprintérovi Jánovi Volkovi – zažije prvýkrát olympijskú atmosféru trénerka Naďa Bendová, ktorá halového majstra Európy v behu na 60 m z Glasgowa 2019 pripravuje spoločne s Róbertom Kresťankom.

Bendová s Volkom sa na dlhú cestu do Tokia vybrali spoločne so strelcom Mariánom Kovačócym v piatok ráno z Bratislavy.

“Najskôr musíme zvládnuť let a najmä nemať v lietadle nikoho pozitívne testovaného. Po príchode nás čaká zdĺhavý administratívny proces. Zvolili sme neskorší odchod, takže verím, že najväčší nápor už pominul a celá procedúra na letisku potrvá kratšie. Potom už bude našou úlohou pomôcť Jankovi sa rýchlo prispôsobiť sedemhodinovému časovému posunu. Aklimatizáciu na podmienky sme z veľkej časti zvládli aj doma. Verím, že aj na časový posun si rýchlo zvykne. Na Slovensku sme posunuli náš režim približne o dve hodiny, trénovali sme od ôsmej ráno, skôr vstával i chodil spať. Verím, že mu to už nebude robiť problém a s nejakými doplnkami výživy i melatonínom to v priebehu troch dní zvládne,” uviedla pred odletom Naďa Bendová, ktorá sa nechcela veľmi vyjadrovať k udalostiam z uplynulých dní, keď sa dvaja členovia prvej časti deväťčlennej slovenskej atletickej výpravy na Hrách XXXII. olympiády, ktorí sú na tréningovom kempe v Urajasu, museli ísť do povinnej 14-dňovej karantény. Dôvodom je fakt, že boli identifikovaní ako možný blízky kontakt nakazenej osoby v lietadle, ktorým prileteli do Japonska.

“Ani neviem, ako to komentovať. Ľudia, ktorí sú tam, sú zaočkovaní i testovaní. Napriek tomu sú v karanténe. My, keď priletíme, tak už nemáme čas na karanténu. Ak sa to isté stane nám, poletí s nami a bude sedieť v blízkosti niekto, kto je pozitívny, nás nepustia na štart, tak k tomu sa ani nič nedá povedať,” skonštatovala.

Jej zverenec má za sebou záverečnú prípravu, ktorá pred jeho tokijskými vystúpeniami v behu na 100 a 200 m vzbudzuje nádej. “Boli to tri týždne tvrdého tréningu. Nič iné nám neostávalo, lebo po výpadku vinou zranenia sme potrebovali organizmus znova naštartovať. Sama som zvedavá na adaptačný efekt. V podstate takto sme to riešili aj minulý rok po zranení. Vtedy neboli výsledky také, ako by sme očakávali, takže sme teraz urobili pár zmien. Uvidíme, ako to dopadne.

Posledné merané tréningy boli na fotobunky, aby sme vedeli, ako je na tom Janko. Jeho osobný rekord na 150 m má hodnotu 15,33 s, teraz bežal 15,50, čo znamená, že sme niekde veľmi blízko jeho maximálnych výkonov. Verím, že sa mu to podarí predviesť aj na olympiáde. Určite pripravenosť nebude ideálna, lebo trojtýždňový výpadok v strede sezóny nie je ideálny. Verím však, že sa nám to nejakým spôsobom podarilo dostať aspoň na úroveň, ktorá postačí na splnenie všetkého, čo chceme v Tokiu dosiahnuť – teda postup z rozbehov,” zaželala si trénerka slovenského rekordéra na stretnutí s médiami, ktoré je tradičným rituálom pred nabratím smeru Tokio.

Spolu s Volkom po prílete zamieria do predolympijského kempu v Urajasu neďaleko Tokia. “Teším sa, že máme túto možnosť. Predstavitelia Slovenského atletického zväzu na tom dlho pracovali a myslím si, že vybrali dobre. Prvé odozvy odtiaľ sú super. Strávime tam pár dní pred odchodom do olympijskej dediny, ktorý máme v pláne dva dni pred pretekmi. Verím, že pobyt v kempe zvládneme v pohode a ešte bez olympijského ruchu, zároveň nám to pomôže, aby aklimatizácia prebehla čo najrýchlejšie.”

Počas víkendu čaká 24-ročného Bratislavčana ešte voľno. “Ako ho presne strávime, ešte neviem, ale budeme sa snažiť byť vonku, aspoň chvíľu na vzduchu. Možno pôjdeme na štadión, naše možnosti sú však veľmi obmedzené. Potom v pondelok nás čaká len veľmi ľahký tréning. Verím, že to spolu s voľnými dňami bude stačiť na to, aby únava po troch týždňoch prípravy pominula. Našťastie, Janko je zdravotne v poriadku, pohybový aparát drží,” priblížila Bendová krátko pred 11-hodinovým letom na ázijský kontinent. “Zrejme ho prespím. Mám to šťastie, že kam si sadnem, či už je to vlak, auto alebo lietadlo, tak všade zaspím. Janko v dopravných prostriedkoch nespí vôbec, tak možno mu budem robiť spoločnosť a počas cesty sa budeme zhovárať. Uvidíme,” dodala.

(LB)

01 - Modified: 2023-05-19 12:54:15 - Feat.: - Title: Ema Hačundová 02 - Modified: 2023-05-18 08:03:00 - Feat.: - Title: Viktória Forster zbierala body do rebríčka v Aténach 03 - Modified: 2023-05-09 07:50:41 - Feat.: - Title: Ján Volko v letnej premiére 2023 vyhral behy na 150 a 300 m v Bratislave vo svojich druhých najlepších výkonoch v kariére 04 - Modified: 2023-05-04 09:02:32 - Feat.: - Title: Gabriela Gajanová sa na sezónu pripravovala na juhu Afriky 05 - Modified: 2023-03-30 12:45:23 - Feat.: - Title: Iveta Repčíková - študujúca mamina a trénerka detí
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
05. jún 2023 02:04