StoryEditor

Pistoriusovi hrozí obvinenie z úkladnej vraždy

15.02.2013, 11:59
Autor:
TASRTASR

Známy atlét zabil svoju priateľku Reevu Steenkampovú štyrmi ranami z pištole, strieľal cez dvere kúpeľne.

Juhoafrický paralympionik a účastník lanskej olympiády v Londýne Oscar Pistorius sa v Pretórii postavil pred súd. Vypočul si obvinenie z vraždy, potom sa v súdnej sieni rozplakal.

Pistorius vo štvrtok v skorých ranných hodinách zastrelil svoju priateľku ú štyrmi ranami z pištole. Prokurátor na súde uviedol, že bude požadovať rozšírenie obvinenia - Pistoriusovi hrozí žaloba z vopred plánovanej úkladnej vraždy, za ktorú by mohol dostať aj doživotie.

Keď Pistoriusa privádzali do budovy súdu, skryl si hlavu pod svoje šedé sako. V súdnej sieni bolo viac ako sto ľudí, medzi nimi aj Pistoriusov otec Henke, jeho brat Carl a sestra Aimee. Atlét vošiel do siene po noci strávenej za mrežami a pred sudcom Desmondom Nasirom stál so sklonenou hlavou. Po vznesení obvinenia vzlykal a tvár si zakryl rukami.

"Upokojte sa a sa dnite si," reagoval sudca, ktorý po 40 minútach pojednávanie prerušil a odložil na utorok a stredu budúceho týždňa. Pistorius, ktorý na súde nepovedal ani slovo, dovtedy zostane vo väzbe.

Juhoafrické médiá zverejnili čiastočné detaily tragickej udalosti, podľa ktorých Pistorius strieľal na svoju priateľku cez dvere kúpeľne. Guľky 29-ročnú modelku trafili do hlavy, hrudníka, panvy a ruky. Zomrela na mieste činu.

Steenkampová tvorila s Pistoriusom pár len niekoľko mesiacov, podľa BBC boli spolu len od lanského novembra.

Médiá pôvodne špekulovali, že Pistorius si priateľku pomýlil s vlamačom, policajná hovorkyňa Denise Beukesová však vyjadrila "veľké prekvapenie" nad takouto verziou. Polícia podľa nej nebude súhlasiť na súde s kauciou, po ktorej by sa bežec mohol dostať na slobodu. Policajné zdroje prezradili, že v Pistoriusovom dome už v minulosti prišlo k "istým incidentom domácej povahy".

Dvadsaťšesťroćný Pistorius je šesťnásobným paralympijským víťazom a vlani sa v Londýne stal prvým športovcom s oboma amputovanými nohami, ktorý sa predstavil na olympijských hrách.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
02. jún 2023 03:08