StoryEditor

Lekári vraveli rodičom, že ich dcéra žije. Pomýlili sa

16.04.2013, 17:15
Autor:
redakciaredakcia

Jednou z troch obetí bombových výbuchov v blízkosti cieľa Bostonského maratónu je 8-ročný Martin Richard. Spolu s mamou a súrodencami sa prišiel pozrieť na svojho otca, ktorý v pretekoch štartoval.

Keď Bill Richard dobehol do cieľa, Martin mu vykročil v ústrety, aby ho objal. Potom sa vrátil k mame na miesto, kde stál aj predtým. Práve vtedy explodovala prvá bomba ukrytá v smetnom koši a Martin výbuch neprežil.

Jeho 6-ročná sestra Jane prišla o nohu a mama Denise musela podstúpiť operáciu hlavy. Starší brat Henry vyviazol bez zranení. Richardovci sú z mestečka Dorchester na predmestí Bostonu.

Druhou obeťou je 29-ročná manažérka reštaurácie Krystle Campbellová z mesta Medford v štáte Massachusetts. Lekári si ju najskôr pomýlili s jej najlepšou kamarátkou Karen, s ktorou sledovala záver maratónu. Rodičom z nemocnice oznámili, že Krystle je nažive a čaká ju operácia. Až keď rodičia prišli do nemocnice, zistili, že na lôžku nie ich dcéra.

"Bolo to úžasné dievča, ochotné pomôcť komukoľvek. Som šokovaný, úplne zničený," cituje jej otca Williama Campbella denník Daily Mail.

Treťou obeťou je podľa denníka Globe and Mail čínska študentka Lu Lingzi, ktorá navštevovala miestnu Bostonskú univerzitu. Záver pretekov si prišla pozrieť spolu s dvomi kamarátmi.

Pri výbuchoch teda nezomrel žiadny účastník pretekov, všetky tri obete boli diváci. Podľa rôznych zdrojov je naďalej vo veľmi vážnom stave ďalších približne dvadsať ľudí.

Bostončania sú z tragédie otrasení. "Robím túto prácu 28 rokov a toto je jednoznačne to najhoršie, čo som videl," reagoval šéf okresného hasičského útvaru Ron Harrington pre NBC News.

"Telá a ich časti. Všade krv. Malý chlapec ležiaci na zemi, mladá žena, obaja mŕtvi. Zmätok. Videl som dvoch ľudí bez ruky a jedného bez nohy. Videl som topánku, z ktorej trčal zvyšok nohy," opisoval drsné scény po výbuchu bômb.

Podľa polície boli nálože vyrobené podomácky podľa návodu, akých je na internete množstvo. Útočník použil 6-litrové tlakové hrnce naplnené kúskami kovov, klincami a guľôčkami z ložísk. Aj preto mali niektorí zo zranených v tele desiatky šrapnelov. Podľa bostonských médií museli lekári amputovať nohu alebo ruku najmenej desiatim ľuďom. Odborníci tvrdia, že výroba takejto bomby stojí približne sto dolárov.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
02. jún 2023 20:54