StoryEditor

Nový RUN: Aj o správnom dýchaní a strave pred behom

29.05.2013, 19:00
Autor:
redakciaredakcia

Prečo nás pichá v boku? Ako dovoliť pľúcam, aby si z toho, čo pri behu vdýchneme, mohli vziať čo najviac kyslíka? Všetko o správnom dýchaní sa dočítate v novom čísle magazínu RUN, ktoré práve vychádza.

Je lepšie behať ráno alebo večer? Ako funguje telo po prebudení a ako na konci dňa? Dá sa určiť, aký čas je pre tréning najvhodnejší? Prečítajte si, ako počas dňa kolíše naša výkonnosť.

"Energetické tyčinky a gély odoberajú vodu z okolia tráviacej sústavy a môžu tak sťažiť prácu srdca. Pri intenzívnom výkone navyše telo tieto živiny aj tak využije iba obmedzene," píše v článku o stravovaní pred behom Petr Novák, ktorý sa roky venuje biochémii športovej výživy a vývoju doplnkov stravy. Upozorňuje na mýty a povery, ktoré ovplyvňujú stravovanie športovcov, a radí, čo je vhodné konzumovať v posledných hodinách pred pretekmi a počas nich.

Marathon des Sables, teda Piesočný maratón, patrí k najnáročnejším bežeckým podujatiam planéty. Počas šiestich dní čaká bežcov 251 kilometrov v marockej časti Sahary. Slovák Ivan Szabo preteky absolvoval a hovorí o behaní v dunách, otlakoch a parížskom orchestri uprostred púšte.

Rozvičku mnohí bežci podceňujú, pritom vďaka nej naštartujete svaly, srdce a znižujete riziko zranenia. Reprezentačný tréner slovenských šprintérov Kristián Cupák vysvetľuje, ako by rozcvička pred behom mala vyzerať, a na fotografiách nájdete názorné ukážky. Pozrite si prvú časť fotoseriálu o cvičení.

Láka vás triatlon a chcete si ho vyskúšať? V novom seriáli RUN-u vám skúsený triatlonista Petr Vabroušek poradí, ako sa pripraviť na prvé preteky. V úvodnej časti sa venuje nočnej more bežcov - plávaniu.

"Stojíš po členky vo vode, vychádza slnko, všetci mumlú tie piesne a ty rozmýšľaš, či to prežiješ," opisuje posledné chvíle pred štartom Ironmana na Havajských ostrovoch jedna z najlepších slovenských triatlonistiek Kristína Lapinová. Sama do devätnástich hrávala basketbal, až potom sa dala na triatlon, ale napriek tomu sa vypracovala medzi tunajšiu špičku. Ako sa jej to podarilo a čo všetko už vďaka triatlonu zažila, sa dočítate v hlavnom rozhovore čísla.

Skúsená bežkyňa Dana Janečková vám poradí, ako si naplánovať tréning, aby ste v obľúbených pretekoch boli v najlepšej forme.

V novom RUN-e okrem toho nájdete súťaž o bežecké topánky Mizuno v celkovej hodnote 440 eur, bežecký dotazník strelkyne Danky Bartekovej, článok o tom, či vás zrýchli kompresné oblečenie, tretiu časť seriálu o histórii jubilujúceho Košického maratónu a ešte omnoho viac.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
02. jún 2023 04:07