StoryEditor

Varga na ME po defekte odstúpil. Pre chybu nenašiel náhradné koleso

18.06.2013, 18:57
Autor:
TASRTASR

Slovenský triatlonista Richard Varga mal na majstrovstvách Európy v turreckej Alanyi smolu. Hoci po plaveckej časti tradične viedol a vo vedúcej deväťčlennej skupine sa držal aj v cyklistickej časti, napokon skončil s prázdnymi rukami. Pri prejazde do záverečného okruhu dostal defekt a musel z pretekov odstúpiť.

"Som veľmi nešťastný," priznal po pretekoch Varga. "Cítil som sa veľmi dobre, konkurencia bola ideálna. Takáto šanca sa asi tak skoro nevyskytne," doplnil. Druhý slovenský zástupca Lukáš Šiška skončil na 42. mieste. Európsky titul získal Rus Ivan Vasilijev.

Varga musel odstúpiť aj pre to, že vo vyhradenom servisnom priestore, kde mal mať pripravené náhradné kolesá, nič nenašiel. Kolesá tam podľa dohovoru s Vargom mala nechať reprezentačná trénerka Marika Kuriačková.

"Je to nafúknutý problém. Samozrejme, že to nechcem zľahčovať, chyba to bola a veľká. Žiadnu senzáciu by som však za tým nahľadal, jednoducho prišlo k chybe, ktorá sa už viackrát nemôže zopakovať," povedal Jozef Jurášek, prezident Slovenskej triatlonovej únie (STÚ). "Richard bude mať na všetkých ďalších oficiálnych podujatiach svojho človeka špeciálne pri sebe a my sa budeme snažiť, aby mal potrebný servis zabezpečený tak ako treba," doplnil.

Situácia mrzela aj trénerku Kuriačkovú. "Zlyhala komunikácia. Síce sme sa dohodli, že mu kolesá zoberiem, ale (Varga) nemal svoje vlastné. Mala som ich dostať od Mirky Bednarovičovej a práve tam prišlo k zlyhaniu komunikácie," reagovala Kuriačková.

"Pretekár musí mať svoje kolesá, a keď ich prinesie trénerovi alebo vedúcemu, ten nemá problém zobrať ich do depa. Varga náhradné nemal. Teraz je veľmi ťažko polemizovať, ako by v pretekoch skončil, keby k výmene kolesa prišlo," doplnila

Mladá Ivana Kuriačková skončila v kategórii junioriek na 24. mieste. Doplatila na pád francúzskej pretekárky. "Očakávali sme medailu, keďže Ivana už vyhrala niekoľko pretekov Európskeho pohára. Ale triatlon je aj o šťastí. Vo vedúcej skupine bolo až 40 pretekárok a na úzkej a zvlnenej cyklistickej trati prichádzalo ku kolíziám. Ivanka sa snažila dostať dopredu, ale pred ňou spadla jedna Francúzka a znemožnila jej prejsť dopredu. Musela sa povypínať z pedálov, a kým znova naskočila, celá skupina odišla. Pokúšala sa skupinu dostihnúť, no stálo ju to veľa síl a to sa prejavilo v behu. Je to sklamanie," priznala Marika Kuriačková 

Výsledky: 1. Ivan Vasilijev (Rus.) 1:42:09 h, 2. Alessandro Fabian (Tal.) 1:42:16, 3. Mario Mola (Šp.) 1:42:22, 4. Maximilain Schwetz (Nem.) 1:42:42, 5. Vincent Luis (Fr.) 1:42:48, 42. Lukáš Šiška 1:57:34, Richard Varga (obaja SR) – nedokončil.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
05. jún 2023 20:21