StoryEditor

Ďalší triatlonový úlovok: Bogár zvládol aj Swissmana

24.06.2013, 15:39
Autor:
redakciaredakcia

"Makačka ako svet," vyhŕkol slovenský triatlonista Ľuboš Bogár po otázke, aký bol premiérový ročník extrémneho triatlonu Swissman.

Preteky, ktoré sa konali uplynulú sobotu, mali parametre Ironmana, teda 3,8 km plávania, 180 km na bicykli a na záver bežecký maratón. Bogár zvládol náročné sústo za 17 hodín a 36 minút, na trati bol od piatej rána do viac ako pol jedenástej večer. Vyplával, keď sa brieždilo, do cieľa prišiel po zotmení. Medzi mužmi skončil na 29. mieste.

Najťažšie chvíle prežíval v stúpaniach do alpských kopcov. "Tatry sú oproti tomu pieskovisko. Ťažké to bolo hlavne kvôli hlave, preratúval som, či stihnem prísť do cieľa v stanovenom limite," opisuje rodák z Galanty, ktorý súťaží za Triatlon Team Trnava. Vytrápil sa aj v poslednom stúpaní. " V jeho polovici mi už vypínalo, ale podarilo sa mi niečo zjesť a prísť do cieľa."

Organizátori do poslednej chvíle zápasili so sprejazdnením trate, pre chladné jarné počasie sa totiž sneh v horách topil pomalšie než zvyčajne. Priesmyk Grimsel bol sprístupnený len týždeň pred pretekmi a posledné problémové miesto sa podarilo sprejazdniť až v deň pretekov.

"Ešte v piatok nám vraveli, že jeden priesmyk zatiaľ nie je otvorený, ale že na tom pracujú. Sneh napokon stihli odpratať," naznačí Bogár, inak obchodný zástupca vinárskej firmy. Najviac si na trati užil zjazdy. "Aj som v nich pár súperov predbehol. Boli tam neskutočné výhľady, všade kravy so zvoncami, ovce, hore sneh," opisuje.

Bogár pred necelým rokom absolvoval aj Norsemana, extrémny triatlon v Nórsku považovaný za jeden z najťažších na svete. Ako vyznieva porovnanie? "Plávanie bolo na Swissmanovi ľahšie, lebo voda mala príjemných 20 stupňov. Ale celkovo bol Swissman ťažší ako triatlon v Nórsku, kopce boli náročnejšie, hore bolo 5 stupňov, dážď a sneh. Vidno to aj podľa časov - Norsemana som rozbitý prešiel za 15 hodín a 21 minút, Swissmana som oddýchnutý absolvoval za 17 a pol hodiny," prirovnáva. V Nórsku totiž deň pred svojim štartom musel namiesto odpočinku neplánovane opravovať auto a robiť na trati servis triatlonovej kamarátke Silvii Blahovej, ktorá štartovala o deň skôr. 

Najdlhšie bola vo Švajčiarsku na trati Češka Gabriela Hejtíková, ktorá prišla do cieľa až 49 minút po polnoci.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
09. jún 2023 01:04