StoryEditor

Jedz a behaj. Biblia nielen pre bežcov

25.06.2013, 18:19
Autor:
redakciaredakcia

Scott Jurek kedysi beh neznášal. Teraz je jedným z najuznávanejších ultramaratóncov na svete. O behaní a svojej životnej ceste napísal knihu. Jedinečnú knihu. Volá sa - Jedz a behaj.

"Ak niekto hovorí o knihe 'Stvorení pre beh', že je to bežecká biblia, tak len preto, že ešte nečítal 'Jedz a behaj'," napísal v recenzii známy český ultramaratónec Miloš Škorpil. "Povinné čítanie pre každého, kto má pocit, že sa zasekol na jednom mieste a nemôže sa pohnúť. Povinné čítanie pre každého, kto túži niečo dokázať. Takže povinné čítanie pre každého, kto to myslí so životom vážne," dodáva.

Jurek v roku 1999 ako úplne neznámy bežec zvíťazil v pretekoch Western States Endurance Run na stomíľovej trati v kalifornskom pohorí Sierra Nevada. Tieto preteky vyhral sedemkrát v sérii. Dvakrát zvíťazil v Badwater Ultramarathone, čo je 217 km v Údolí smrti. Nedávno utvoril americký rekord v behu na 24 hodín - prešiel 266 km, takmer šesť a pol maratónu za jediný deň. A bol jedným z tých, ktorí v Mexiku behali s kmeňom Tarahumarov, o čom hovorí bestseller Stvorení pre beh.

Jurek píše o svojom živote a bežeckej kariére. Jeho príbeh ukazuje silu železnej vôle a stavia na hlavu  stereotypy o tom, čo by športovci mali jesť, aby dosiahli optimálny výkon. Kniha prináša príbehy o vytrvalosti a súťažení v hraničných situáciách, fascinujúce vedecké poznatky a tiež praktické rady, ktoré môže využiť aj začínajúci bežec. Autor je už roky vegánom a súčasťou knihy sú aj jeho obľúbené recepty na bezmäsité jedlá.

Kniha Jedz a behaj dokáže motivovať každého, aby sa vydal na trať - či už ide o prvé vybehnutie alebo o hľadanie hraníc svojich možností.

"Jedinečná kniha. Jurek sa nezľakne ani tých najnáročnejších výziev a vďaka tomuto neuveriteľne otvorenému rozprávaniu konečne viem, ako to robí. Dokázal sa od základov zmeniť. Výsledkom je výnimočný príbeh," poznamenal Christopher McDougall, autor knihy Stvorení pre beh.

"Na pozadí skvele podaných príbehov z absolvovaných ultramaratónov a na pozadí príbehu Jurekovho života nájdete v úžasnej symbióze rady, ako behať, ako začať, a prečo začať práve takto. Ten spôsob je mi veľmi milý, lebo je úplne nekonfrontačný. Žiadne - musíte behať jedine takto. Autor necháva na každom, aby si našiel svoj spôsob behu. Nerozlišuje stravu fyzickú (dodávajúcu telu kalórie) od stravy psychickej (dáva človeku silu ísť ďalej, hoci predtým spadol na samé dno). Je to skrátka niečo, čo nemá obdobu," tvrdí Škorpil.

Knihu Jedz a behaj vydalo nakladateľstvo Mladá fronta.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
31. máj 2023 03:06