StoryEditor

Šprintérske esá Gay a Powell neprešli dopingovými testami

14.07.2013, 19:18
Autor:
TASRTASR

Svetovú atletiku zasiahol dopingový škandál na najvyšších miestach. Pozitívne testy mali dvaja z piatich najrýchlejších mužov histórie. Pár hodín po tom, čo vyšiel najavo nález amerického šprintéra Tysona Gaya, prišla ďalšia šokujúca správa. Na národnom jamajskom šampionáte neprešlo testami hneď päť atlétov - medzi nim ani šprintérska hviezda Asafa Powell.

Ďalšími pristihnutými sú šprintéri Sherone Simpsonová a údajne aj Nesta Carter. Kontrolou neprešli okrem toho dvaja zástupcovia technických disciplín.

Powell mal pozitívny nález na oxilofrín. "Spolupracujeme so Svetovou antidopingovou agentúrou, aby sme zistili, ako sa látka dostala do jeho tela," uviedol športovcov agent Paul Doyle.

"Chcem mať čisté svedomie pred svojou rodinou, priateľmi a fanúšikmi. Nikdy som vedome nevzal žiadnu zakázanú látku," vyhlásil Powell. "Akceptujem dôsledky, chcem však zdôrazniť, že som sa nikdy nesnažil zlepšiť svoj výkon nejakými látkami," doplnil bývalý držiteľ svetového rekordu na 100 m, zlatý medailista v štafete 4x100 m z hier v Pekingu a majiteľ najväčšieho množstva časov pod 10 sekúnd v histórii.

Tridsaťročný Powell požiadal o prešetrenie a objasnenie spôsobu, akým sa mohol stimulant dostať do jeho organizmu.

Gay priznal pozitívny test po mimosúťažnej kontrole zo 16. mája. Teraz čaká na výsledok B-vzorky. "Nebudem sa vyhovárať, že išlo o nejakú sabotáž. V podstate som vložil do niekoho dôveru a takto to dopadlo. Nikdy som vedome neužil doping," reagoval majster sveta z roku 2007 a držiteľ najlepšieho tohtoročného času na stovke (9,75 s).

Tridsaťročný Američan mal byť najvážnejším rivalom Jamajčana Usaina Bolta na augustových MS v Moskve. Gay už účasť na šampionáte aj na najbližšom mítingu Diamantovej ligy v Monaku odriekol. Výrobca športových potrieb Adidas s Gayom už bleskovo rozviazal kontrakt.

Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) zatiaľ nemá o prípade detailné informácie. "Preto sa zatiaľ nemôžeme vyjadriť k závažnosti kauzy. Isté je, že obraz atletiky ňou utrpel. Máme dosť problémov. Rozhodujúce však je, že pozitívny test prišiel ešte pred MS," reagoval člen rady IAAF Helmut Digel.

Aj držiteľka striebra v behu na 100 m z OH v Pekingu Simpsonová mala pozitívny test na oxilofrín. "Je to pre mňa veľmi ťažké. Môj tím a ja sa budeme snažiť vyriešiť problém najlepšie, ako vieme," uviedla Simpsonová, ktorá poprela vedomé užitie zakázanej látky.

Pred mesiacom pritom mala pozitívny test ďalšia jamajská šprintérska hviezda, dvojnásobná olympijská medailistka z dvojstovky Veronica Campbellová-Brownová. Vo vzorke jej objavili stopy diuretík, v súčasnosti čaká na výsledok disciplinárneho konania.

Podľa denníka Jamaica Gleaner padá podozrenie na nový potravinový doplnok. "Podľa našich zdrojov sa mohla zakázaná látka objaviť v novom doplnku. Jeden z atlétov vraj jeho zloženie už pred užitím podrobne skúmal a teraz zvažuje právne kroky proti jeho výrobcovi," uviedol denník. Powell v tejto súvislosti na Twitteri napísal, že človeka, ktorý mal doplnok distribuovať, zadržali v Taliansku.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 05:02