StoryEditor

Míting v Dubnici napriek problémom bude, prídu aj hviezdy

06.08.2013, 16:25
Autor:
TASRTASR

Iba tri dni po skončení svetového šampionátu v Moskve si prídu na svoje aj fanúšikovia atletiky na Slovensku. Organizátori 11. ročníka mítingu Atletický most, ktorý je zároveň Memoriálom Zdeňka Hrbáčka, zažehnali po nečakanom odstúpení hlavného sponzora hrozbu prerušenia tradície a tak sa diváci v Dubnici môžu 21. augusta tešiť na výkony viacerých zvučných mien.

"Nechceli sme, aby Slovensko o toto podujatie prišlo a robili sme všetko pre jeho zachovanie," vysvetlil riaditeľ i manažér dubnického mítingu Alfons Juck. "Hlavný impulz, aby sme míting nezrušili, prišiel od Slovenského atletického zväzu, ktorý nám schválil finančnú pomoc. V ústrety nám vyšli aj atléti, ktorí prejavili ochotu prísť napriek výrazne zníženému štartovnému. Niektorí išli s cenou dole aj o polovicu," naznačil. V porovnaní s vlaňajškom spadol rozpočet z približne 200-tisíc eur na úroveň 70 až 80-tisíc eur.

Lákadlom bude mužský šprint na 100 metrov, kde organizátori ohlásili útok na premiérový výkon pod desať sekúnd na území Slovenska. "Na štarte budeme mať troch adeptov, ktorým by sa to mohlo podariť," uviedol Juck.

Sú nimi vlaňajší víťaz a olympijský šampión i svetový rekordér v štafete Nesta Carter z Jamajky, legendárny majster sveta 2003 a najstarší šprintér histórie s časom pod 10 sekúnd Kim Collins (Sv. Krištof a Nevis) a americký šprintér s osobným rekordom 9,85 Mike Rodgers.

Chýbať nebude ani slovenský rekordér Adam Zavacký. "Bude to výborná skúsenosť. Veľa možností štartovať so súpermi tohto typu som zatiaľ nemal, takže sa teším," povedal Zavacký.

"Okrem pokorenia desiatich sekúnd na mužskej stovke je našou ambíciou zaplniť päťtisícové hľadisko v Dubnici a zaznamenať aspoň päť rekordov mítingu," povedal Juck.

V hlavnom programe je naplánovaných štrnásť disciplín. Kladivárske súťaže budú prvýkrát súčasťou prestížneho seriálu IAAF Hammer Throw Challenge a mali by byť rovnako jedným z vrcholov mítingu. Účasť potvrdili olympijský víťaz z roku 2012 a svetová jednotka Krisztián Pars z Maďarska i olympijský šampión z roku 2008, strieborný z OH 2012 a majster sveta z roku 2009 Primož Kozmus zo Slovinska. Priaznivci neprídu ani o štart aktuálnych slovenských jednotiek Marcela Lomnického a Martiny Hrašnovej.

V skoku o žrdi je hlavnou ambíciou vylepšiť rekord mítingu. Postarať by sa o to mohli bronzový z OH 2012 Nemec Raphael Holzdeppe s osobným rekordom 591 cm a najlepší český žŕdkar a finalista z vlaňajšej olympiády v Londýne Jan Kudlička s osobákom 581 cm.

"Ešte rokujeme s viacerými partnermi a ak by sa podarilo získať ďalšie financie, chceli by sme skvalitniť štartovú listinu v jednotlivých disciplínach," doplnil Juck.

Na netradičnej trati 600 m sa slovenský reprezentant Jozef Repčík pokúsi o útok na najlepší slovenský výkon histórie. Diváci sa môžu tešiť aj na návrat ďalšieho rekordéra mítingu Kubánca Dayrona Roblesa na 110 m prek., ten už v tejto sezóne zabehol aj 13,18 s. Po vlaňajšom úspešnom pokuse figuruje v programe aj chôdza na 3000 m s Matejom Tóthom. Zo slovenskej špičky sa predstavia aj Martin Kučera na 400 m, prekážkarka Lucia Mokrášová a vo výškarskom sektore Peter Horák, Michal Kabelka a Lukáš Beer.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
31. máj 2023 01:21