Začiatok podľa plánu: Bolt má prvé zlato

11.08.2013, 21:30

Jeden z vrcholov atletických majstrovstiev sveta v Moskve dopadol podľa očakávaní. Šprint na sto metrov vyhral v hustom daždi Jamajčan Usain Bolt vo výbornom čase 9,77 sekundy. Striebro získal Američan Justin Gatlin za 9,85 a bronz bral ďalší Jamajčan Nesta Carter (9,95).

"Cítil som formu, nemal som problémy, no chcel som bežať rýchlejšie. Po semifinále mi však malá bolesť zavelila, aby som bol opatrný. Je skvelé, že som sa vrátil na trón," komentoval Bolt, ktorý pred dvomi rokmi na šampionáte v Dägu ulial vo finále štart a bol diskvalifikovaný. Svetového rekordéra ešte na MS čaká štart na dvojstovke a v štafete na 4x100 m.

Boltovi vo finále chýbali tradiční súperi - jeho krajan Yohann Blake je zranený, ďalší Jamajčan Asafa Powell a Američan Tyson Gay mali pozitívne dopingové testy,

Slovák Adam Závacký skončil už v rozbehoch - zabehol čas 10,46 a do ďalších bojov nepostúpil. Za  osobným i národným rekordom (10,21), ktorý dosiahol v tomto roku, značne zaostal a obsadil celkové 41. miesto.

Nedarilo sa ani Jozefovi Repčíkovi, ktorý v rozbehoch na 800 m skončil celkovo na 31. mieste spomedzi 47 štartujúcich a do ďalších bojov takisto nepostúpil. V piatom zo šiestich rozbehov sa od začiatku zaradil na posledné miesto a nedokázal zrýchliť ani v závere. Dosiahol čas 1:47,93, pričom na postup bolo treba zabehnúť minimálne 1:46,76.

Finále behu na 10 000 m ovládol dvojnásobný olympijský víťaz z Londýna Brit so somálskym pôvodom Mo Farah. Medzi ženami vyhrala na rovnakej trati favorizovaná Etiópčanka Tiruneš Dibabová.

Maratón žien vyhrala Keňanka Edna Kiplagatová v čase 2:25:44. Je prvou ženou histórie, ktorá na MS obhájila titul - Kiplagatová totiž triumfovala aj pred dvomi rokmi v kórejskom Dägu.

Výsledky

Muži, 100 m: 1. Usain Bolt (Jam.) 9,77, 2. Justin Gatlin (USA) 9,85, 3. Nesta Carter 9,95, 4. Kemar Bailey Cole 9,98, 5. Nickel Ashmeade (všetci Jam.) 9,98, 6. Michael Rodgers (USA) 10,04, 7. Christophe Lemaitre (Fr.) 10,07, 8. James Dasaolu (V. Brit.) 10,21, v rozbehoch: 41. Adam Závacký (SR) 10,46 - do ďalších bojov nepostúpil.

10 000 m: 1. Mohamed Farah (V. Brit.) 27:21,71, 2. Ibrahim Jeilan (Et.) 27:22,23, 3. Paul Kipngetich Tanui (Keňa) 27:22,61, 4. Galen Rupp (USA) 27:24,39, 5. Abera Kuma (Et.) 27:25,27, 6. Bedan Karoki Muchiri (Keňa) 27:27,17.

Ženy, 10 000 m: 1. Tiruneš Dibabová (Et.) 30:43,35, 2. Gladys Cheronová (Keňa) 30:45,17, 3. Belayneš Oljirová (Et.) 30:46,98, 4. Emily Chebetová (Keňa) 30:47,02, 5. Hitomi Niijová (Jap.) 30:56,70, 6. Šitaje Ešeteová (Bahr.) 31:13,79.

Maratón: 1. Edna Ngeringwony Kiplagatová (Keňa) 2:25:44, 2. Valeria Straneová (Tal.) 2:25:58, 3. Kajoko Fukušiová 2:27:45, 4. Rjoko Kizakiová (obe Jap.) 2:31:28, 5. Alessandra Aguilarová (Špan.) 2:32:38, 6. Emma Quagliová (Tal.) 2:34:16.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
25. apríl 2024 03:33