StoryEditor

Tóth si v netradičných pretekoch v Číne vykráčal 8-tisíc dolárov

15.11.2013, 08:46
Autor:
TASRTASR

Najlepší slovenský chodec Matej Tóth si spestril záver roka účasťou na medzinárodných pretekoch v Číne. Štvoretapové podujatie pod názvom Okolo Tchaj-chu sa mu vydarilo, v hodnotení jednotlivcov skončil šiesty a v družstvách spolu s Nórom Erikom Tyssem a Poliakom Grzegorzom Sudolom dokonca druhý len 54 sekúnd za víťaznou trojicou.

Tóth dovedna v štyroch pretekoch odchodil 65 km. Poradie v celkovom hodnotení mu vynieslo na prémiách 3000 dolárov v jednotlivcoch a v družstvách 15-tisíc delených tromi.

"S pretekmi som nad očakávanie spokojný. Priznám sa, šiel som sem s malou dušičkou, ved prvý štart bol len 14 hodín po mojom príchode. K tomu treba zarátať 30-hodinovú cestu a sedemhodinový časový posun," rozoberala slovenská chodecká jednotka.

"Koncept štvoretapových pretekov som predtým nikdy neskúšal. Dokonca ani v tréningoch nezvykneme ísť štyrikrát za sebou ťažké fázy. Dopadlo to však super. Zistil som, že organizmus toho znesie riadne veľa. Sám seba som prekvapil, ako rýchlo sa telo adaptovalo na záťaž. S poľským kolegom Sudolom sme rozmýšľali, dokedy by sme to vydržali, lebo pocity po druhej etape sa mi zlepšovali a nakoniec v záverečnom dni som sa cítil rovnako dobre ako v úvode," opisoval Tóth.

Kríze sa však počas štvoretapovej zaberačky úplne nevyhol. "Mierna bola počas druhej etapy, pravdepodobne sa prejavila aklimatizácia. V prvý deň bol organizmus taký šokovaný, že nestihol štrajkovať. Akoby si neuvedomil, že na plné obrátky musí zaberať v Číne o 2:30 v noci európskeho času. Na druhý deň na mňa už únava doľahla, v treťom som sa spamätával a zlepšoval, vo štvrtom záverečnom som sa cítil výborne," vravel Tóth.

Čínske preteky si možno získajú v jeho kalendári pevné miesto. "Vládla tu veľmi dobrá atmosféra. Ako počas viacboja, keď všetci atléti po poslednej disciplíne vyzerajú ako jeden tím a nie ako súperi. Aj keď každý v hlave zratúval a zostavoval priebežné poradie, na trati, v hoteli i cestou na okruhy sme boli všetci jedna rodina," poznamenal piaty muž z chodeckého maratónu na tohtoročných majstrovstvách sveta v Moskve..

"Som rád, že som sa na to dal, je to pre mňa cenná skúsenosť aj do budúcnosti. Zistil som, že si môžem niekedy dovoliť aj viac. Navyše, na budúci rok na mňa práve v Číne čaká Svetový pohár a o dva roky zasa majstrovstvá sveta, takže je to skúsenosť na nezaplatenie," doplnil.

Výsledky jednotlivcov: 1. Ju Wei (Čína) 4:31:57, 2. Trofimov (Rus.) 4:32:34, 3. Tysse (Nór.) 4:34:22, 6. Tóth (SR) 4:36:49.

Družstvá: 1. Hlavan (Ukr.), Trofimov, Jargunkin (Rus) 13:48:05, 2. Tysse, Sudol (Poľ.), Tóth 13:48:59, 3. Han Jijiang, Liu Jianmin, Sun Čenggang (Čína) 14:04:15

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
10. jún 2023 16:26