StoryEditor

Homeopatia (nielen) pre bežcov: Liečba utrpením?

30.12.2013, 17:57

Homeopatiu mnohí považujú za šarlatánstvo. Veď ako môže liečiť roztok, ktorý neobsahuje ani molekulu účinnej látky? Vedecké výskumy i prax však potvrdzujú, že táto metóda funguje a skvele pomáha aj pri bežeckých boľačkách.

Dám vám jeden príklad – vlastný. Rada behám, hoci nie rýchlo a na veľké vzdialenosti. Počas vysokej školy to znamenalo šesť kilometrov dva až trikrát za týždeň, a k tomu pár desiatok kilometrov na horskom bicykli. Aj to je však pozoruhodné vzhľadom na to, čím som prešla.

Keď som mala osem rokov a za sebou dvanásť zápalov pľúc, na žiadne behanie to nevyzeralo. Vlastne, behali sme celá rodina, ale po doktoroch. Podľa nich som mala pľúca približne v takom stave, ako 40-ročný baník.

Prestávky medzi zápalmi pľúc mi vypĺňali menšie ochorenia, ako zápaly priedušiek, angíny, atopický ekzém, alergické záchvaty, zápaly dutín... Lieky prestávali zaberať. Hranie sa vonku s kamarátmi, nieto ešte behanie, pre mňa neexistovalo. Keď som kýchla, rodina omdlievala pri predstave, že zase skončím v kóme – čo sa mi raz stalo. Ani v špičkovom imunologickom pracovisku nevedeli prísť na to, čo mi je.

V tomto stave som navštívila homeopata. Na jeseň toho roku som dostala ďalší zápal pľúc. Trval však len pár dní, šlo o klasické homeopatické zhoršenie. Odvtedy som nemala žiadny.

Po dvadsiatich rokoch som stále bez ťažkostí. Ak sa príliš nenaháňam v práci, nemávam ani obligátnu zimnú virózu.

Liečba utrpením?

V debatách o homeopatii sa väčšinou omieľa, či vôbec funguje. Málokedy sa však dozviete to základné – na akých princípoch je táto metóda založená a ako nám môže pomôcť.

Výraz homeopatia znamená liečenie podobného podobným (z gréčtiny homeo – rovnaký, a pathia – choroba, utrpenie).

Konvenčná medicína sa pokúša liečiť nepohodu tela i duše pomocou chemických substancií či chirurgických zákrokov, ktorých účinky sú v protiklade k symptómom pacienta. Mám horúčku? Dám si tabletku, ktorý ju stlačí dole. Mám depresiu? Vezmem liek, ktorý jej príznaky utlmí.

Homeopatia funguje presne opačne – lieči pomocou látok, ktoré u zdravého človeka vyvolávajú práve ten stav, ktorý sa má u chorého vyliečiť. Ak teda mám depresiu, siahnem po substancii, ktorá zdravého človeka deprimuje. Ak mám horúčku, užijem látku, ktorá u zdravého horúčku vyvolá. Že to znie paradoxne? Presne tak však moderná doba homeopatiu objavila – vďaka malarickej horúčke.

V 19. storočí malária pomerne často zasahovala aj Európu. Nemecký lekár, chemik a lekárnik Samuel Hahnemann, zakladateľ modernej homeopatie, si všimol, že chinín používaný pri liečbe malárie často u zdravých ľudí vyvoláva príznaky tejto nemoci. Keď však pokusná osoba, ktorou bol sám Hahnemann, prestala chinín užívať, príznaky zmizli. Nemecký lekár navyše zistil, že umelo vyvolaná malária dokázala z tela vytesniť tú skutočnú.

Zriedené jedy

Hahnemann neskôr začal testované látky riediť, čo je jeden zo základných princípov homeopatie. Lieky sa špeciálnym spôsobom riedia a súčasne sa nimi trasie. Aj keď vo výslednom roztoku často nezostane jediná molekula pôvodnej látky, jej vlastnosti si roztok aj tak uchová.

Môžete teda napríklad užiť liek z jedovatého arzénu a pritom sa neotráviť. Arzén je mimochodom skvelým liekom prvej pomoci napríklad pri hnačkách z horúčav.

Funkčnosť homeopatie bola mnohokrát potvrdená, využívajú ju milióny ľudí. Pomáha batoľatám, dospelým a aj zvieratám. Niekedy sa po podaní lieku dostaví tzv. homeopatické zhoršenie, keď sa príznaky choroby zintenzívnia. Ak je však liek zvolený a podaný správne, trvá táto fáza krátko a takmer bez výnimky po nej nasleduje výrazná, a často trvalá úľava.

Tretím základným pravidlom homeopatie je individualizácia. Homeopat nepozná zápal kĺbov alebo dehydratáciu, ale trebárs aj niekoľko desiatok druhov spomínaných ťažkostí. Dnes existuje okolo tri a pol tisíca homeopatických liekov.

Športovcom na mieru

V rámčeku, ktorý je súčasťou tohto článku, nájdete niekoľko tipov na lieky, pri ktorých je veľká pravdepodobnosť, že aj laik ich dokáže správne použiť. Ak nie, nič sa mu nestane, ak liek tvrdošijne neužíva dlhšiu dobu, napríklad niekoľko mesiacov.

Príjemnejšie však je nechať si ušiť bežeckú lekárničku na mieru. Oplatí sa to hlavne vrcholovým športovcom – a nielen pre to, že homeopatia pozná aj látky proti tréme pred pretekmi. Napríklad liek proti chrípke má oproti bežnému výhodu, že dopingovou kontrolou prejdete bez problémov. V každom prípade zdôrazňujem, že tento článok nenahrádza radu lekára a/alebo homeopata.

Autorka sa venuje homeopatickému poradenstvu v centre rehabilitácie a prevencie FYZIO AKTIV

 

Homeopatická lekárnička pre športovcov

U bežcov sú časté rôzne traumy. Spúšťací mechanizmus pôsobí náhle (pád), alebo pozvoľne (únavová zlomenina). Pomôcť môže amica montana (prha amika), najmä v prípadoch, keď si hovoríme, že sa predsa nič nedeje, veď nohy ma bolia každý deň – hoci postihnuté miesto bolí tak, že sa ho nemôžeme ani dotknúť.

Základným znakom lieku amica montana je stav šoku alebo jemu podobný. Zranený človek tvrdí sebe aj okoliu, že sa nič nedeje, akoby sa odmietal k zraneniu či bolesti priznať. Amica však môže pomôcť aj pri modrinách alebo svalovej horúčke, keď sa aj posteľ zdá byť príliš tvrdá, lebo vás bolí celé telo.

Ak sa zranenie týka šliach (popraskané alebo pretrhnuté), v kombinácii s chirurgickým zákrokom často pomôže ruta graveolans. Tá výborne pôsobí aj na výrony a vytknuté členky. Môže pomôcť aj pri ťažkostiach s achilovkami, pri bolestiach bedier spojených s veľkou únavou, a tiež pri stavoch, keď sú stehná a bedrá pocitovo také slabé, že nevládzete vstať zo stoličky. Ruta niekedy pomáha aj pri problémoch s klenbou chodidla. Výborným liekom na únavové zlomeniny kostí v chodidle (spolu s fixáciou a pokojom) je aj silicea.

Ďalším skvelým liekom na preťažené kĺby, šľachy a ich zápaly je rhus toxicodendron (obyčajne uvádzaný pod skratkou rhus tox). Hodí sa najmä pre ľudí, ktorí pociťujú neustálu potrebu pohybu. V pokoji im je horšie a mierny pohyb ich stav zlepšuje. Rhus môžete užívať aj vtedy, ak váš stav zhoršuje chladné a vlhké počasie, a naopak zlepšujú ho teplé obklady.

Ak teplo naopak zápal kĺbov či šliach zhoršuje, postihnuté miesto je opuchnuté, červené a bodavo bolí, pomôže skôr apis mellifica.

Ak bolesť v pokoji ustupuje, ale pri najmenšom pohybe bodá (a navyše ste podráždení, zlostní alebo máte neobvyklý smäd), potrebujete bryoniu albu. Napomáha aj regenerácii po veľkom vyčerpaní.

Na dehydratáciu, opuchy končatín po strate tekutín a na prehriatie, pri ktorom vám pomáha ľahké prechádzanie sa (ale nie úplný pokoj), môže pomôcť ferrum metallicum.

Všetky uvedené látky je na akútne ťažkosti najlepšie užiť zriedené v rozmedzí CH5-CH15, ktoré kúpite v lekárni.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
30. máj 2023 20:27