StoryEditor

Po chorobe dajte telu chvíľu voľna, inak sa vírusy môžu vrátiť

17.01.2014, 23:03

Úlohou imunitného systému je chrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia. Práve v tomto období dostáva poriadne zabrať. Ako telu jednoducho a účinne pomôcť v boji proti vírusom? A ako zistíme, že organizmus je po chorobe už v poriadku a pripravený na ďalší beh?

Pravidelné, primerané cvičenie a športovanie môže priaznivo ovplyvniť imunitný systém organizmu, čo má veľký význam v prevencii ľahších foriem imunitnej nedostatočnosti. Intenzívny dlhodobý tréning s nedostatočnou regeneráciou však môže naopak znižovať obranyschopnosť tela. Ak má človek poruchu imunity, veľmi často hlavne v tomto období trpí opakovanými herpetickými infekciami, aftami a ide z jednej infekcie do druhej.

Aftózne choroby

Afty sú bolestivé defekty ústnej sliznice. Vyskytujú sa na sliznici líca, jazyka, mäkkého podnebia a ďasien. Môžu sa vyskytovať ojedinele, ale aj chronicky sa opakovať.

Predpokladá sa, že ich príčinou je vírusová etiológia, ale možná je aj súvislosť s tráviacimi poruchami (alergia na potraviny, gastritída, vredová choroba, pankreatitída, hnačky), poruchami imunity, výživy a s hormonálnymi poruchami.

Herpesové ochorenia

Patria medzi najväčšmi rozšírené vírusové ochorenia človeka. Pri nákaze sa prejavujú charakteristickými zmenami na koži i na slizniciach, odkiaľ sa môžu preniesť na iné osoby. Vyskytujú sa v okolí dutiny ústnej, ale aj na slizniciach očí a na slizniciach genitálií.

Zdrojom nákazy môžu byť infikované osoby, ale aj nosiči vírusu. K prenosu dochádza slinami a pri pohlavnom styku.

Herpetické vírusy sa rozmnožujú v mieste infekcie, pričom po ústupe môžu v organizme pretrvávať. Ich opätovnú aktiváciu spôsobuje krátkodobé oslabenie imunity pod vplyvom viacerých faktorov – napríklad slnko, horúčka, úraz, emočný stres či nadmerná športová záťaž.

Chrípka a prechladnutia

Sú to infekčné ochorenia horných dýchacích ciest. Chrípku spôsobujú vírusy influenza typu A, B alebo C, pričom najzákernejší je typ A. Každoročne menia svoj charakter, takže ľudský organizmus si s nimi musí poradiť zakaždým nanovo.

Chrípka sa prejavuje bolesťou a slabosťou celého tela, malátnosťou, únavou a vysokými teplotami. Pri správnej liečbe odznie do siedmich dní.

Naopak, prechladnutia a nádchu spôsobujú najmä tzv. rinovírusy, adenovírusy a ďalšie. Majú pomalší nástup, ľahší priebeh a málokedy ohrozujú organizmus vážnymi komplikáciami.

Chrípka patrí k tzv. kvapôčkovým infekciám. Šíri sa kýchaním, kašľaním, rozprávaním, ale aj priamym kontaktom, napríklad podávaním rúk či bozkávaním.

Z toho vyplýva prevencia pre chrípkové obdobie - treba dodržiavať hygienické zásady ako pravidelné umývanie rúk, vyhýbanie sa blízkemu kontaktu s chorými ľuďmi, obmedzenie cestovania v MHD v chrípkovej epidémii, pravidelné vetranie doma aj v práci, minimalizovanie návštev klimatizovaných interiérov s vysokým výskytom ľudí.

Ak chrípku nedoliečite, alebo ju podceníte a napriek chorobe budete behať, môže vyvolať sprievodné zdravotné komplikácie – napríklad vírusovú myokarditídu, teda zápal srdcového svalu.

Ak nás už chrípka zdolala, treba sa jej postaviť účinným spôsobom. Správnou liečbou je kombinácia viacerých postupov. Vážne chorí pacienti s rôznymi chronickými ochoreniami potrebujú antivírusové lieky, pri ľahších stupňoch ochorenia si môžete pomôcť ľudovými receptami.

Jedinou vedecky overenou prevenciou proti chrípke je očkovanie. Obsah vakcíny sa každoročne mení podľa toho, ako odborníci predpokladajú vývoj chrípkových vírusov. O detailoch očkovania aj o prípadných nežiaducich účinkoch sa poraďte s vaším lekárom.

Športovať alebo nie?

Športovanie a tréning by mali byť pri chorobe druhoradé. Cvičenie spôsobuje akútne zníženie aktivity imunitného systému a imunitnej odolnosti. Prechodené prechladnutia sa môžu skončiť komplikáciami, ochorením srdca, kĺbov a obličiek, prípadne rozvojom chronického únavového syndrómu.

Prechodené choroby sú tak trochu ako časované bomby. Môžu sa vrátiť ako bumerang s ešte horším priebehom. Preto sa treba k tréningu po infekcii vrátiť až po úplnom odznení príznakov.

Behať začnite až po dobratí liekov a po aspoň dvoch dňoch bez teplôt. Spočiatku trénujte v miernom tempe. Po intenzívnom tréningu sa totiž môže ochorenie ľahko vrátiť a opätovná liečba potrvá dlhšie.

Pri tréningu je vhodné sledovať pulzové frekvencie. Ak zistíte zvýšený pulz oproti vášmu normálu, môže to signalizovať nedoliečenú infekciu. Vtedy je lepšie znížiť intenzitu tréningu.

Športovci majú oproti bežnej populácii výhodu - vďaka vylučovaniu endorfínov pri záťaži majú väčšiu odolnosť proti bolesti. V živote je to často prínosné, ale pri chorobe sa to môže obrátiť proti nám.

Preto by ste mali počúvať signály svojho tela a aj v prípade ľahšej infekcie poskytnúť organizmu dostatočný čas na regeneráciu. V prípadne prehnanej záťaže pri ochorení, keď je telo oslabené, sa človek môže dostať do stavu, z ktorého sa bude zotavovať ďalšie dni, týždne, ale aj mesiace.

Autorka je klinická imunologička a alergiologička

 

Prevenciu proti vírusovým infekciám

Dostatočný prísun vitamínov: najmä vitamínu C a stopových prvkov ako zinok a selén

Med: samostatne, alebo osvedčený trojboj cesnak + med + citrón, prípadne zázvor

Cibuľa: na všetky spôsoby - cibuľový čaj či cibuľový extrakt (sirup) podporujú lepšie vykašliavanie hlienov

Pitie veľkého množstva tekutín: najmä vody (nie sladených limonád) a teplých bylinkových čajov

Echinacea: má značnú antibiotickú aktivitu, nielen proti baktériám, ale aj proti niektorým vírusom

Skorocelový sirup: tlmí suchý, dráždivý kašeľ

Lipový čaj: na vypotenie sa pri teplotách

Šípkový čaj: ako prevencia, ale aj počas liečby

Šalvia: silný odvar na kloktanie pri zápaloch hrdla, angíne

Rakytníkový čaj: posilňuje imunitný systém

Čaj Lapacho: má antivírusovú aktivitu proti rôznym pôvodcom chrípky

Zázvor: protibakteriálny a antivírusový efekt, bráni množeniu baktérií a vírusov

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 11:21