StoryEditor

Z Bratislavy bude pred stíhacím autom bežať tisícka ľudí

29.04.2014, 16:47
Autor:
redakciaredakcia

Už túto nedeľu (4. mája) bude Bratislava súčasťou celosvetového bežeckého podujatia Wings for Life World Run. Jeho cieľom je zbierať prostriedky na výskum poranení miechy.

Pobeží sa súčasne v 34 lokalitách na šiestich kontinentoch a v trinástich časových pásmach. V Bratislave sa vybieha v nedeľu na poludnie. "Ale napríklad na Novom Zélande sa pobeží v noci s čelovkami, v Japonsku sa štartuje o tretej nad ránom a dobiehať sa bude na úsvite," uviedla Andrea Zererová z organizačného tímu.

Na Slovensku sa na beh zatiaľ prihlásilo 995 bežcov. Zaregistrovať sa ešte bude dať v nákupnom centre Eurovea, kde bude aj štart pretekov (zároveň si tam účastníci môžu vyzdvihnúť štartové balíčky - v piatok a v sobotu medzi 10.00 a 19.00 a v nedeľu od 8.00 do 10.30).

Preteky sú unikátne aj tým, že nemajú presne určený cieľ. Každý bežec absolvuje inú vzdialenosť. Pol hodinu po štarte totiž vyrazí na trať stíhacie vozidlo - najskôr rýchlosťou 15 km za hodinu a postupne bude zrýchľovať. Keď bežca dostihne, preteky sa pre neho skončia. Ide teda o to udržať sa pred autom čo najdlhšie.

"Nebežíme do cieľa, ale cieľ beží za nami," s úsmevom poznamenal Marcel Matanin, dizajnér trate. Tá povedie z Bratislavy do Devína, Devínskej Novej Vsi a potom po Záhorí až do Malaciek a späť. Celkovo meria 100 kilometrov, ale sotva ju niekto odbehne celú. Najlepší slovenskí bežci, ktorí budú na štarte, veria, že zvládku aspoň 60 kilometrov.

Približne dvojkilometrový úsek trate povedie priamo cez závod Volkswagenu v Devínskej Novej Vsi (bude to približne po 24. kilometri).

Na webovej stránke podujatia (www.wingsforlifeworldrun.com/sk) je kalkulačka, pomocou ktorej si účastníci môžu vyrátať, akú vzdialenosť asi stihnú odbehnúť.

Na každom piatom kilometri budú občerstvovacie stanice a medzi nimi budú ešte osviežovacie stanovištia. Bežcov, pre ktorých sa preteky skončia, budú zvážať zberné autobusy späť na miesto štartu. V autobusoch dostanú občerstvenie a čisté tričko.

Štartovné je 25 eur a v plnej výške poputuje nadácii Wings for Life, ktorá sa zaoberá výskumom liečby poranení miechy. Hlavnou myšlienkou podujatia je bežať pre tých, ktorí behať nemôžu.

"Je dôležité snažiť sa pomôcť ľuďom na vozíčku, aby raz mohli plnohodnotne žiť. A je jedno, či to bude zajtra alebo o dvadsať rokov," hovorí parašportovec Marián Ligda. Sám reprezentoval Slovensko v zjazdovom lyžovaní, jeho najväčšou vášňou však je freeride. Pred deviatimi rokmi na svahu spadol a poranil si miechu. Odvtedy je na vozíčku. Stále však jazdí freeride na monolyži, hrá sledge hokej, vlani zašiel na handbiku až do Paríža (1840 km za 16 dní). V nedeľu bude štartérom pretekov v Bratislave.

Nadácia Wings for Life vznikla v roku 2004 ako reakcia na tragickú nehodu, pri ktorej rok predtým počas charitatívneho vystúpenia utrpel motokrosový jazdec Hannes Kinigadner paralyzáciu miechy. Nadáciu založil Hannesov otec Heinz, dvojnásobný svetový šampión v motokrose.

Jej poslaním je pomôcť ľudom s rovnakým osudom, podporovať výskum, nové metódy lekárskej starostlivosti a rehabilitácie, a tiež zlepšenie prevencie vážnych zranení chrbtice pri športe.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 11:37