StoryEditor

Zatočte so zraneniami. Nový RUN radí, ako behať v zdraví

26.05.2014, 08:11
Autor:
redakciaredakcia

Čoraz viac ľudí behá, ale žiaľ, aj čoraz viac bežcov plní ordinácie lekárov. Hlavnou témou nového čísla magazínu RUN, ktoré práve vychádza, sú preto bežecké zranenia. Prečo prichádzajú, aké chyby bežci robia, do akej miery ovplyvňuje zranenia a dĺžku liečby naša psychika, ako sa čo najskôr vrátiť k behaniu a zabrániť tomu, aby sa ťažkosti opakovali - to všetko nájdete vo veľkej téme RUN-u.

"Telo sa dokáže prispôsobiť, zoceliť, ale potrebuje čas. Stroj sa iba opotrebúva a ničí, ľudské telo sa postupnou záťažou spevňuje, získava pružnosť, šľachy, kolená a kĺby sú odolnejšie. Postupnou záťažou sa dá dosiahnuť oveľa viac," vysvetľuje v rozhovore lekár František Okál, ktorý sa špecializuje na športové zranenia. Súčasťou témy sú aj stravovacie tipy, ktoré telu uľahčia zotavenie a vrátia mu silu.

Poctivo trénujete, ale prídu preteky a váš výkon výrazne zaostáva za očakávaniami? Možno je problémom - forma. Zďaleka to nie je iba záležitosť vrcholových športovcov. Aj hobíci môžu nasmerovať prípravu na preteky, ktoré sú pre nich dôležité, a predať na trati všetko, čo majú natrénované. Ako sa ladí forma? Ako treba upraviť tréning pred pretekmi? Dozviete sa v novom RUN-e.

Chcete behať rýchlejšie? Okrem tréningu vám pomôžu aj zmeny v technike - zvýšenie frekvencie krokov alebo predĺženie bežeckého kroku. Poradíme vám, ako na to.

Alena Stevensová, tvár z titulnej strany, pracovala ako letuška vo vládnej letke v Bahrajne a neskôr v Dubaji. Potom však objavila triatlon a podmanil si ju natoľko, že dala výpoveď a rozhodla sa mu venovať naplno. Na vlastnú päsť, z úspor, v 32 rokoch. Viac o tom, ako sa popri zamestnaní dajú vyhrať majstrovstvá sveta v dlhom triatlone, sa dočítate v rozhovore s inšpiratívnou rodáčkou z Tatranskej Lomnice.

Inú cestu k behu mala herečka Judit Bárdos. Získala hlavnú rolu vo filme Fair Play, kde mala stvárniť postavu bežkyne, ktorej do života zasiahol štátom riadený dopingový systém v socialistickom Československu. Judit popisuje, ako sa na rolu pol roka tvrdo pripravovala. Na jej bežecký dotazník nadväzuje článok Mariána Šima o tom, ako to s dopingom v Československu bolo naozaj.

Testovali sme kvalitné a nie práve lacné kompresné oblečenie od štyroch renomovaných výrobcov (X-Bionic, Salomon, Compressport a Skins). Ako test dopadol? Oplatí sa investovať do drahej kompresie?

Nová nórska štúdia porovnávala účinok rôznych intervalových tréningov na rast výkonnosti. Výsledok bol prekvapujúci. Viac sa o najlepšom intervalovom tréningu dočítate v novom čísle.

Bežecké tréningy sú dnes hotová veda. Ako sa vyvíjali a ktoré bežecké školy zásadne ovplyvnili spôsob prípravy, čo vymysleli Austrálčania, Briti, Česi, a prečo teraz na dlhých tratiach dominujú Afričania? Píše o tom Dana Janečková v článku "Ako sa menil beh".

Chcete si zmerať svoju obľúbenú tréningovú trať? V dnešnej dobe máte veľa možností, smartfóny, hodinky s GPS, online mapy, tachometre... Ktorý spôsob je najpresnejší?

Slovenka Zuzana Lauková absolvovala nedávno trojdňové trailové preteky v púšti v Spojených arabských emirátoch a v kategórii žien skončila druhá. Aj jej rozprávanie nájdete v novom RUN-e.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
27. september 2023 20:26