StoryEditor

Vnúčatá a odpočinok? Kdeže! 91-ročná babička láme rekordy

03.06.2014, 20:09
Autor:
redakciaredakcia

Zabehnúť maratón za sedem hodín a čosi? Nič extra, poviete si. Ak však máte po deväťdesiatke, je to už iná káva. Harriette Thompsonová zabehla ako 91-ročná Rock ‘n’ Roll San Diego Marathon za 7 hodín, 7 minút a 42 sekúnd, čo je nový americký rekord v tejto vekovej kategórii. Ten predchádzajúci zlepšila o hodinu a trištvrte.

"Cítim sa úžasne," uviedla Thompsonová pre Runner’s World. Trochu si posťažovala, že nemohla trénovať toľko, koľko si želala. Nedávno totiž podstúpila ožarovanie pre karcinóm kože na nohe.

"Bola som prekvapená, prvá polovica maratónu bola úplne ľahká," rozoberala. "Až po 27. kilometri to začalo byť trochu ťažšie," doplnila. "A teraz sa teším na sprchu a odpočinok."

Svoj prvý maratón absolvovala až ako 76-ročná. Inšpirovala ju kamarátka, ktorá chcela vďaka pretekom vyzbierať peniaze na charitu. Thompsonová sa pridala a odvtedy na maratónoch zbiera prostriedky pre ľudí s leukémiou a nádorovými ochoreniami lymfatického systému (to bola príčina smrti jej brata). Za tie roky už vyzbierala 90-tisíc dolárov.

V nedeľu v San Diegu zabehla svoj najpomalší maratón. Jej osobný rekord je 6:07:22 - zabehla ho, keď mala 81. Na svoje obľúbené preteky sa však chce vrátiť aj o rok. "Dúfam, že budem v lepšej forme a aj čas bude lepší," reagovala.

Najstaršou Američankou, ktorá dosiaľ zabehla maratón, je Gladys Burrillová. Ako 92-ročná zvládla v roku 2010 maratón v Honolulu za 9:53:16. Thompsonová má veľkú šancu stlačiť tento čas výrazne dolu.

Vitálna bežkyňa tvrdí, že nikdy nie je neskoro začať s tréningom. "Na 91 rokov sa cítim iba po dobehnutí maratónu. A keď vidím mladé dievčatá, ktoré sa v cieli sotva dokážu pohnúť, pomyslím si - je super, že sa necítim až tak zle," hovorí s úsmevom.

Dodáva, že vďaka športovaniu sa cíti lepšie. A jej recept na bežeckú dlhovekosť? "Veľa spite a pite veľa vody," odkazuje Thompsonová, ktorá deň po pretekoch oslávila výročie svadby so svojím manželom Sydnorom - sú spolu už 67 rokov.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 12:06