StoryEditor

8 bláznivých pretekov: V bani, s oslami, aj so ženou na krku

08.07.2014, 00:02
Autor:
redakciaredakcia

Aj ortodoxní bežci, ktorí obľubujú takmer výlučne len klasické preteky, dostanú občas chuť na niečo iné. Scott Douglas, autor viacerých kníh o behaní a spolupracovník magazínu Runner’s World dal dokopy desiatku pretekov, pri ktorých popise si pravdepodobne poviete – to si zo mňa robíte žarty?

1. Burro Days (Fairplay, Colorado)

Preteky sú považované za majstrovstvá sveta v behaní s oslami. Trať meria 29 míľ a oslov vedú „bežci“ na lane. Preteky sú poctou baníckej histórii tohto kraja.

2. Severoamerické majstrovstvá v nosení manželiek (Newry, Maine)

Preteky sú vhodné skôr pre šprintérov než maratóncov, trať meria zhruba 250 metrov. Podujatie má korene vo Fínsku, muž musí preniesť ženu po trati s viacerými nástrahami (piesková pasca, vodná prekážka atď). Akým spôsobom muž nesie ženu, závisí len od neho. Väčšina dvojíc však využíva tzv. estónsky spôsob, keď je žena zavesená na mužovi dolu hlavou, nohami mu obopína krk a rukami pás. Muž má tak voľné ruky. Víťazný pár získava pivo vážiace toľko, čo žena, finančnú odmenu vo výške 5-násobku jej hmotnosti a právo štartu na majstrovstvách sveta vo Fínsku.

3. The New York Hot Dog Challenge (New York)

Súťaží sa na Manhattane, trať je do poslednej chvíle utajená. Účastníci však vedia, čo ich neminie – trať s dĺžkou dve až päť míľ, na ktorej musia zastavovať pri stánkoch a dať si párok v rožku. Vlaňajšie preteky mali takýchto zastávok desať. Účastníci musia zjesť celú porciu, a ak zvracajú, sú diskvalifikovaní.

4. Krispy Kreme Challenge (Severná Karolína)

V tomto prípade ide o jedenie sladkých pochutín, konkrétne typických šišiek. Preteky merajú 5 míľ a v polovici trate musia účastníci zjesť 12 šišiek.

5. Pivná míľa

Dátum a miesto konania sa mení. Princíp pretekov spočíva v tom, že účastník musí vypiť tretinkové pivo a odbehnúť 400-metrový okruh. Spolu 4-krát. Za zvracanie je trestný okruh. Na preteky chodia aj známi atléti.

6. Loon Mountain Race (New Hampshire)

Na záver týchto pretekov s dĺžkou 5,5 míle musia bežci vyšliapať na Upper Walking Boss, kopec so sklonom stúpania 40 percent!

7. Cinque Mulini (San Vittore Olano, Taliansko)

Názov pretekov v preklade znamená Päť mlynov, je to terénny beh na talianskom vidieku. Koná sa od roku 1933, trať sa odvtedy už zmenila, ale jej časť stále vedie aspoň cez jeden z pôvodných mlynov. Preteky v minulosti vyhrali aj také hviezdy ako Kenenisa Bekele či Paul Tergat.

8. Maratón v Kryštálovej bani (Sondershausen, Nemecko)

Beží sa približne 500 metrov pod zemou v starej soľnej bani na okruhu s dĺžkou 5,3 kilometra. V ponuke je desiatka, polmaratón aj maratón. Teplota tam dole sa pohybuje okolo 21 stupňov Celzia. Trať nie je osvetlená, beží sa medzi skalami a oceľovými konštrukciami pokrytými kryštálmi soli.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
28. máj 2023 20:50