Až sedemnásť krajín z celého sveta pozýva účastníkov na tohtoročnú štyristovkovú sezónu. Tatranská zastávka sa tak pridá k dvadsiatke svetových lokalít, v ktorých sa tento rok pobeží Red Bull 400. Od apríla až do septembra budú skokanské mostíky a doskočiská testovať výdrž a vôľu tisícok odhodlancov – mužov, žien aj štafetových tímov. Od Kazachstanu cez český Liberec a Zakopane v Poľsku až po Južnú Kóreu. Premiérový slovenský ročník na Štrbskom Plese si minulý rok odbehlo viac ako 600 účastníkov. V mužskej kategórii zvíťazil slovenský rýchlik, Tomáš Čelko, ktorý sa špecializuje na beh na výškové budovy a skokanské mostíky. Po svoje domáce víťazstvo si vybehol v skvelom čase 3:40 min. Prvé miesto v ženskej kategórii si z Vysokých Tatier odniesla Kristína Néč-Lapinová. Mostík vybehla v čase 4:38 min. a stala sa tak prvou Slovenkou, ktorá sa na tomto podujatí postavila na najvyšší stupienok víťazov. Ak chcete byť medzi prvými, ktorí sa dozvedia o dátume spustenia registrácie, tak sledujte web redbull.sk/400.
Čo je to Red Bull 400?
Red Bull 400 je svetová séria najťažších behov na strmých skokanských mostíkoch. Lokality, v ktorých sa preteky organizujú, podliehajú jedinému pravidlu - „štyristovka“ sa môže uskutočniť iba na kopcoch určených k zoskokom na lyžiach alebo na samotných výškových skokanských mostíkoch. V roku 2018 sa premiérovo podarilo preteky priniesť aj do Vysokých Tatier a tento rok sa akcia vracia na rovnaké miesto. Na Štrbské Pleso, na mostík K-120 (HS 136). Podujatie organizačne opäť zastreší agentúra BE COOL.
Myšlienka využitia letných opustených skokanských mostíkov napadla v roku 2011 Rakúšanovi Andreasovi Bergerovi. Výzva bola jasná, behom čo najrýchlejšie prekonať klasickú atletickú 400-metrovú vzdialenosť na netradičnej trati skokanského mostíka. Od konca dopadu až po rozjazdovú lávku, s maximálnym uhlom sklonu 37 stupňov (75% prevýšenie). Red Bull 400 sa tak stal najkratším a najextrémnejším globálnym 400-metrovým behom. Séria sa postupne rozšírila do celého sveta a tento rok bude mať až 20
zastávok v 17 krajinách. Okrem Slovenska aj v Česku, Taliansku, Fínsku či v Južnej Kórei.