Psychická príprava – Róbert Sýkora
„Súčasťou prípravy na Spartan Race je aj psychická príprava. Pretože vaša hlava, resp. váš mozog má jeden primárny cieľ. Tým cieľom je udržať vás pri živote za každú cenu. Správna motivácia, kvôli ktorej chcete ísť na preteky je zásadná. Každý si ju musí nájsť sám. Dostať medailu? Zvíťaziť? Umiestniť sa na dobrom mieste? Je toho veľa. Počas závodov zažijete rôzne stavy. Od otázok „čo tu vlastne robím“ až po volania v hlave „kašlem na to, končím“ alebo „už nikdy viac“… Všetci vieme, ako to skončí. Najbližší víkend znova stojíme na štarte. A teda vám dám ešte jeden tip na záver. Ak vám začnú v hlave takéto myšlienkové pochody, buďte pokojní. To vám len dochádza energia zo sacharidov, telo sa prepína na pálenie tukov a mozog má obavu, že to nezvládne, tak vám hovorí „zastav“. Stačí to tak 10 minút rozchodiť a ísť ďalej.“
Stravovanie – Róbert Sýkora
„Fyzická príprava na preteky Spartan Race je veľmi dôležitá. Myslíme aj na to, že do fyzickej prípravy patrí aj „palivo“, ktoré do svojho tela dávame. Na jednej strane si stačí uvedomiť, že priemerný človek má na svojom tele tak 10% tuku navyše. Keď to prepočítame na kalórie a teda koľko kilometrov by sme za tieto kalórie dokázali ubehnúť bez „dotankovania“, tak nám vyjde celkom zaujímavé číslo. Zaujíma vás, koľko to je? 3600 kilometrov. Áno, približne na toľko kilometrov má bežný človek energetické zásoby. Ale nebudeme extrémisti.
Určite viete, že telo k životu potrebuje tri základné makroživiny. Bielkoviny, sacharidy a tuky. Z nich sú bielkoviny tzv. stavebným materiálom. Je jedno, či jete dvakrát, trikrát, štyrikrát denne. Každé jedlo by tieto bielkoviny malo obsahovať. Či už sú to strukoviny, ryža, zelenina, rôzne oriešky (mandle sú skvelé), dbajte na to, aby ste ich prijímali v dostatočnom množstve.
Zvyšné dve makrá – sacharidy a tuky, sú primárne určené k dodávaniu energie pre telo. Takže ak sa chystáte na preteky, je dobré sa deň pred nimi zásobiť sacharidmi, aby ste mali z čoho čerpať. Len bacha. Telo dokáže uložiť len určité množstvo sacharidov, všetko čo je „nad“ sa metabolickými procesmi premení na tuky a uloží sa to na tých najmenej žiadaných miestach. Ideálne je v deň závodu dať si niečo ľahké, napr. ovsenú kašu, ryžu a podobne. Ja osobne musím mať tak 3 hodiny pred štartom už kľud, nerád behám s plným žalúdkom. ? Rovnako je dôležitá aj hydratácia. Záleží samozrejme od obtiažnosti pretekov a času, ktorý na nich strávite. Téma stravovania je samostatná kapitola a podrobnejšie ju na našom blogu rozoberáme v samostatných článkoch.“
Zaregistrovať sa môžte tu, typy Spartanu sú:
- Spartan Trail, 10 km, bez prekážok
- Spartan Ultra, 50 km a 60 prekážok
- Spartan Super, 10 km a 25 prekážok
- Spartan Sprint, 5 km a 20 prekážok
- Spartan Kids, pre deti vo veku od 4 - 14 rokov