StoryEditor

Záujem o Košice rastie v desiatkach percent

12.06.2013, 14:07
Autor:
TASRTASR

Medzinárodný maratón mieru (MMM) čaká v októbri v Košiciach už 90. ročník a bežci nechcú toto jubileum premeškať. Organizátori hlásia rekordný záujem, ktorý oproti vlaňajšku narástol o desiatky percent.

Pred rokom štartovalo v niektorej z disciplín podujatia dokopy 7419 bežcov. Teraz organizátori rátajú s číslom o tisícku vyšším, teda 8400 bežcov. "Ak by to malo byť viac, tak v septembri budeme musieť prijať ďalšie opatrenia," uviedol riaditeľ pretekov Branislav Koniar. Už skôr naznačil, že podujatie možno bude musieť stanoviť limity na počet štartujúcich.

"Stodvadsať dní pred štartom bolo registrovaných už 6400 bežcov, evidujeme záujem až z Číny, Japonska, Austrálie či Singapuru," povedal Koniar. "Mnohí bežci sa upierajú na jubilejný ročník a štart si nechcú nechať ujsť. Záujem je naozaj rekordný a čísla z vlaňajška sme už prekonali o desiatky a v prípade maratónu takmer o 150 percent. Zaznamenali sme i výrazný nárast prihlásených žien," doplnil šéf pretekov.

Kým vlani bolo ku koncu mája registrovaných v maratóne 450 bežcov, teraz ich je 1110 (nárast o 147 percent). A napríklad spomedzi záujemcov o štart v polmaratóne je 27 percent žien, čo je na slovenské pomery výnimočné číslo.

Súvisí to aj s novým projektom WFM (Women Friendly Marathon), ktorého hlavnou myšlienkou je vytvárať podmienky a uľahčovať prístup ženám k bežeckým aktivitám. Zahŕňa aj organizovanie pravidelných skupinových bežeckých tréningov pod vedením skúsených trénerov i slovenskej olympioničky Kataríny Berešovej. "Tréningy sú každý štvrtok od 18.00 v košickom lesoparku Anička," konštatoval Koniar.

Po ôsmy raz sa v rámci podujatia uskutoční projekt "Po stopách maratónskych legiend", ktorý bude tento rok venovaný Američanovi Leonardovi "Buddymu" Edelenovi. Ten ako prvý na svete pokoril v maratóne hranicu dvoch hodín a pätnástich minút. Tento rok uplynie 50. výročie jeho víťazstva v Košiciach. Edelen zomrel v roku 1997, jeho meno ponesie študentská štafeta.

Na revitalizáciu a dostavbu areálu Sochy maratónca získal Maratónsky klub z verejnej zbierky zatiaľ 7572 eur. "Na podstavci sú posledné dve voľné miesta. Zbierka pokračuje a v tomto roku chceme priviesť žulu z lomu Polžáry pri Prahe, z ktorej je vyrobený pôvodný podstavec pod sochou. Z týchto blokov chceme v budúcom roku dielo dokončiť," uviedol Koniar.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 10:49