V Chicagu sa bežalo rýchlo, Kimetto zlepšil traťový rekord

13.10.2013, 19:11

Keňan Dennis Kimetto sa stal víťazom 36. ročníka Chicagského maratónu. Dvadsaťdeväťročný vytvalec utvoril v ideálnom počasí nový rekord podujatia, zabehol čas 2:03:45 h. Druhé miesto obsadil so stratou len siedmich sekúnd jeho krajan Emmanuel Mutai a tretí skončil ďalší Keňan Sammy Kitwara.

Kimetto zlepšil rekord o 53 sekúnd a posunul ho pod hranicu dvoch hodín a štyroch minút. "Bežalo sa v ideálnych podmienkach, z rekordu mám veľkú radosť," reagoval Keňan pre NBC. Za víťazstvo získal 100-tisíc dolárov a ďalších 75-tisíc za traťový rekord.

V Chicagu sa bežal jeden z najrýchlejších maratónov histórie a druhý Mutai môže hovoriť o smole - na víťazstvo nestačil ani skvelý čas pod 2:04.

Zásluhou Rity Jeptoovej slávila Keňa úspech aj v súťaži žien a tiež z toho bol veľmi kvalitný čas (tri sekundy pod hranicou 2:20:00). Druhá skončila jej krajanka Jemina Jelagatová Sumgongová a tretia dobehla Ruska Marija Konovalovová.

Maratón v Chicagu bol prvým podujatím podobného rozsahu na území USA od bombového útoku počas Bostonského maratónu 15. apríla tohto roku a na jeho bezpečnosť dohliadalo viac ako 1000 príslušníkov polície a bezpečnostných zložiek. Do cieľa dobehlo viac ako 39-tisíc ľudí.

Výsledky

Muži: 1. Dennis Kimetto 2:03:45, 2. Emmanuel Kipchirchir Mutai 2:03:52, 3. Sammy Kitwara 2:05:16, 4.  Micah Kogo (všetci Keňa) 2:06:56, 5. Dathan Ritzenhein (USA) 2:09:45, 6. Ayele Abshero (Et.) 2:10:10.

Ženy: 1. Rita Jeptoová 2:19:57, 2. Jemima Jelagatová Sumgongová (obe Keňa) 2:20:48, 3. Marija Konovalovová (Rus.) 2:22:46, 4. Aliaksandra Dulibová (Bielorus.) 2:23:44, 5. Atsede Baysová 2:26:42, 6. Ehitu Kirosová (obe Et.) 2:27:42

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
19. apríl 2024 11:25