Spomienku na slávnu Grand Prix vyhral šampión Urban

14.10.2013, 17:01

Obec Cabaj-Čápor si uplynulú sobotu pripomenula 40 rokov od konania prvého ročníka bežeckých pretekov Grand Prix, ktoré sa zapísali do histórie ako prvý a dodnes jediný významný atletický kros na Slovensku. Na tej istej trati, na ktorej behávali v minulosti olympijskí víťazi, majstri Európy či Československa sa zišlo temer 160 bežcov.

Krásne a slnečné prostredie jesenného lesa, organizácia pretekov i záujem divákov pripomínali neopakovateľnú atmosféru z obdobia najväčšej slávy Grand Prix. Chýbali síce zahraniční bežci, no slovenskú špičku výborne reprezentoval čerstvý majster Slovenska v maratóne Jozef Urban. Ten hlavné preteky na trati s dĺžkou 10,6 km aj vyhral v čase 39:01 min, medzi ženami bola najrýchlejšia Kornélia Holubeková (53:19)

Ľudový beh pritiahol na štart priaznivcov rekreačného behu od 16 do 65 rokov. Výkonnostne najvyrovnanejšie boli kategórie žiactva, pričom žiaci dvoch základných škôl z obce Cabaj-Čápor súťažili aj o pohár zakladateľa krosu, dnes už nebohého Vladimíra Moravčíka. Jeho vnučka Dominika Piterková dokonca s prevahou zvíťazila v súťaži mladších žiačok.

Preteky sledovali takmer všetci bývalí členovia organizačného výboru Grand Prix, predstaviteľ bývalej patronátnej organizácie JRD 1. mája Jozef Čalkovský, ale i vtedajší najaktívnejší zástupcovia celoslovenských médií Stanisav Dutka, Marián Šimo a iní. Prvé ohlasy naznačujú, že preteky Grand Prix by mohli mať v Cabaj-Čápore opäť pokračovanie.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
27. apríl 2024 02:17