StoryEditor

Stropkovskej dvadsiatke hrozil zánik, teraz ju bežci vychvaľujú

14.05.2014, 17:58
Autor:
npnp

Uplynulú nedeľu sa v Stropkove konal 34. ročník cestného behu Stropkovská dvadsiatka. Po tretíkrát pripravili organizátori aj 10-kilometrové preteky ulicami mesta a premiérový 600-metrový detský beh.

Tohtoročnou novinkou bola zmena trate z tradičných 20 kilometrov na polmaratón. Prinieslo to ovocie, na trati hlavnej súťaže sa predstavilo najviac bežcov od roku 1988. Na polmaratón vybehlo 67 pretekárov, dva mestské okruhy na Desiatke absolvovalo 46 bežcov.

Po rannom výdatnom daždi sa krátko pred štartom počasie umúdrilo a o jedenástej už bežci vyrazili z Tokajíka s vetrom v chrbte na rýchlu, prevažne rovinatú trať. Na siedmom kilometri sa od vedúcej skupinky odtrhol Ukrajinec Eduard Hapak z JM Demolex Bardejov a do cieľa dobehol v čase 1:10:43 hod. s takmer dvojminútovým náskokom pred krajanom Andrejom Ivanovom.

Medzi ženami sa prekvapenie nekonalo. Minuloročné víťazstvo obhájila Ingrid Petnuchová z Partizána Bardejov časom 1:25:13. Suverénnym víťazom Desiatky sa stal Poliak Mateusz Golonka z klubu Warsaw running team (35:32 min.), medzi ženami dominovala Prešovčanka Ivana Butoracová (41:46) štartujúca za košický TJ Obal Servis.

Šéf organizátorov Štefan Kmiť po pretekoch netajil spokojnosť. Hoci stále je čo zlepšovať, zo všetkých strán počúval pozitívne reakcie. "Tie týždne stresu a príprav stáli za to. Ani sa nám nesnívalo, že sa stretneme s takýmito ohlasmi. Zvlášť, keď v roku 2011 bolo podujatie takmer pred zánikom. Je to pre nás veľký záväzok do budúcich rokov a už teraz máme v hlave ďalšie nápady, ako preteky aj servis okolo nich ešte skvalitniť,“ komentoval.

Ešte pred tromi rokmi hrozil najstaršiemu športovému podujatiu v stropkovskom okrese zánik. Do cieľa na futbalovom štadióne vtedy dobehlo bez akéhokoľvek záujmu verejnosti 29 pretekárov. V roku 2012 sa však organizácie chytila dvojica miestnych bežeckých nadšencov Štefan Kmiť a Peter Novák a preteky sa im podarilo oživiť.

Už tradičným bonusom pre pretekárov bola v Stropkove regenerácia v krytej plavárni so saunou, čo bežci veľmi kvitovali. "To bolo niečo na ubolené bežecké telo. Dnes to bola v Stropkove paráda. Chytili to do rúk správni ľudia a výsledok sa dostavil," chválil jeden z bežcov Peter Buc z Košíc.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
02. jún 2023 04:02