Ak bežec myslí na svoje zdravie, väčšinou sa začne starať hlavne o pohybový aparát či srdce. Športovú výkonnosť a schopnosť zvládať tréningovú záťaž však môže zásadne ovplyvniť aj stav viacerých vnútorných orgánov. Na začiatok sme zamerali pozornosť na jeden z nich.
Ste stále unavení, máte problém zvládať tréningovú záťaž, priberáte na váhe alebo vás trápia problémy s kĺbmi? Príčinou môžu byť problémy so štítnou žľazou.
„Štítna žľaza má zásadný význam pre ľudské zdravie,“ vysvetľuje endokrinológ Martin Janáček. „Jej hormóny, tyroxín a tyronín sa v prvom rade podieľajú na regulácii bunkového metabolizmu. Keď ich žľaza produkuje málo, metabolizmus sa spomaľuje, pri vyššej produkcii dochádza k jeho zrýchleniu. To sa prejavuje nielen únavou, pribúdaním na váhe, alebo naopak chudnutím, ale aj celým radom ďalších príznakov, vrátane kardiovaskulárnych problémov. Hormóny štítnej žľazy navyše ovplyvňujú metabolizmus vápniku, takže ich nedostatok môže mať za následok osteoropózu či kĺbové problémy.“
Poruchy štítnej žľazy sú podľa doktora Janáčka najčastejším dôvodom návštevy endokrinologickej ordinácie. Vo väčšine prípadov ide o tzv. hypofunkciu, teda nedostatočnú produkciu hormónov. Postihuje hlavne ženy nad štyridsať rokov, nevyhýba sa však ani mužom a mladším ročníkom. Kľúčový je pritom hlavne nedostatok jódu v strave, pretože tento prvok je dôležitou súčasťou zmieňovaných hormónov. Príčinou ťažkostí môže byť aj zápal spravidla autoimunitného pôvodu, nespôsobujú ho baktérie, ale ide o obrannú reakciu organizmu voči vlastným tkanivám.
Prejavy ťažkostí
Nedostatočná produkcia hormónov sa prejavuje mnohými spôsobmi. Častá je únava a spavosť, pribúdanie na váhe, zimomravosť, kŕče a bolesti svalov, objavuje sa však aj neplodnosť, impotencia, poruchy srdcovej činnosti, zápcha, depresia, zlá kvalita kože a vlasov či poruchy pamäti a koncentrácie.
U športovcov sa potom nižšia úroveň metabolizmu logicky prejaví zníženou výkonnosťou a nižšou schopnosťou zvládať tréningovú záťaž. Hyperfunkcia sa obyčajne prejavuje chudnutím, nepokojom, nespavosťou, vysokým krvným tlakom či búšením srdca. Nápadným príznakom bývajú vypuknuté oči.
Telesný pohyb, hlavne aeróbny, má zvlášť pri hypofunkcii štítnej žľazy prospešný vplyv – dochádza pri ňom totiž ku zvýšenej produkcii hormónov, ktorá pretrváva až niekoľko hodín po záťaži. Obyčajne sa odporúča 30 minút 4x týždenne. I tu však platí, že všetkého veľa škodí.
Výskum uverejnený pred piatimi rokmi v časopise Neuroendocrinology Letters totiž prekvapivo preukázal, že práve medzi bežcami je výskyt hypofunkcie naopak veľmi častý – ohrození sú hlavne tí, ktorí nabehajú viac ako 75 km týždenne. Obzvlášť u žien tiež negatívne pôsobí kombinácia intenzívnej tréningovej záťaže a nedostatočného príjmu kalórií.
Prevencia
Podľa dietologičky Evy Moučkovej je základom prevencie dostatočný prísun jódu v strave, denná odporúčaná dávka tohto minerálu pre dospelého je 150-200 mikrogramov. „Najdôležitejším zdrojom jódu sú morské ryby a plody mora, ktoré by sme preto mali konzumovať 1-2x týždenne, upozorňuje táto lekárka.
„Jód obsahujú v značnom množstve i morské riasy, z nich sa však vstrebáva pomalšie a tiež v nich nenájdeme ďalšie dôležité látky, ktoré sa vyskytujú v rybách v optimálnych pomeroch. V mnohonásobne menších množstvách nájdeme jód v v sladkovodných rybách, ale napríklad aj v čerešniach a višniach, nimi však nie je možné nahradiť konzumáciu morských produktov.“
Podľa doktorky Moučkovej tiež štítnej žľaze nesvedčí metabolické prekyslenie organizmu. Pri akýchkoľvek náznakoch problémov je preto vhodné obmedziť konzumáciu cukru, bielej múky, kávy, alkoholu a červeného mäsa.
Liečba
Dnešná medicína bohužiaľ nevie odstrániť príčiny porúch štítnej žľazy, a zameriava sa preto na potieranie ich prejavov. V prípade hypofunkcie ide hlavne o užívanie hormónov, ktoré je často doživotné, poprípade o liečbu zápalu. Pri hyperfunkcii sa ordinujú predovšetkým lieky obmedzujúce produkciu hormónov, v krajných prípadoch je nutná operácia. Podľa fytoterapeuta Václava Rozhoňa pri menej závažných stavoch z byliniek veľmi dobre zaberá pitie čaju z mäty lekárskej, vždy však v kombinácii so zvýšeným príjmom jódu.
Potravinové doplnky pre vaše orgány
CHLORELA – je považovaná za najúčinnejší prírodný detoxikačný prostriedok. Výskumy potvrdili, že z tela odstraňuje ťažké kovy, polychlorované bifenyly a množstvo ďalších škodlivín. Účinne detoxikuje predovšetkým pečeň a vďaka vysokému obsahu nukleových kyselín podporuje regeneráciu ich buniek. Štúdie Bernarda Jensona dokonca preukázali priaznivé pôsobenie v prípadoch cirhózy. Vďaka zásadotvornému pôsobeniu vysokému obsahu enzýmov prospieva aj slinivke a štítnej žľaze.
INOSITOL – patrí do skupiny vitamínov B, je označovaný ako B8. Výrazne podporuje regeneráciu pečeňových buniek, bráni ukladaniu tuku v pečeni a priaznivo pôsobí na slinivku.
LECITÍN – je súčasťou žlče, chráni pečeňové bunky pred poškodením, podporuje ich regeneráciu a detoxikáciu. Podobné účinky má i štruktúrou podobný cholín – výskumy preukázali, že absencia tejto látky v strave sa prejaví po 30 dňoch zvýšenými hodnotami pečeňových enzýmov.
SCHIZANDRA (KLANOPRAŠKA) – tradičná čínska medicína používa plody tejto rastliny pri liečení pečeňových problémov. Chráni pečeňové bunky, podporuje detoxikáciu či produkciu žlče...
LAPAČO – čaj z kôry lapača červeného podporuje činnosť slinivky, chráni jej bunky, zlepšuje imunitu i celkovú vitalitu.
ALOE VERA – priaznivo pôsobí na slinivku, detoxikuje pečeň a podporuje tráviace procesy.
KELP – táto morská riasa vyniká vysokým obsahom jódu, a preto má priaznivý vplyv predovšetkým na činnosť štítnej žľazy i celého hormonálneho systému. Podporuje tiež činnosť srdca a redukciu hmotnosti.