Medvedicová kúra na boľavé achilovky
(podľa Václava Rozhona)
Trápi vás bolesti a chronické zápaly Achillovej šľachy? Potom určite vyskúšajte kúru z medvedice, ktorej účinnosť je neuveriteľná: rovnú polievkovú lyžicu sušených listov tejto byliny povarte 8 minút v ¼ l vody, potom odstavte, nechajte 20 minút lúhovať a sceďte. Pite 2x denne, dĺžka kúry sa líši podľa závažnosti ťažkostí, minimum sú tri týždne.
„Tento čaj je vhodný iba pri ťažkostiach s achilovkou, ktoré majú svoj pôvod v ľadvinách,“ vysvetľuje autor receptu, liečiteľ Václav Rozhon. „Podľa mojich skúseností ide však o veľkú väčšinu prípadov, inú príčinu, a teda aj iný spôsob liečby, určujem iba výnimočne.“
Fytoterapeut Josef Zentrich upozorňuje, že problémy s achilovkami veľmi často súvisia tiež s porušenou funkciou štítnej žľazy, a odporúča preto stravu obohatiť o morské ryby a riasy, ako bohatý zdroj jódu. Liečbu je potom podľa neho možné podporiť vonkajšou aplikáciou kostihoja (koreňa alebo vňati) alebo kúpeľmi v odvare z borového ihličia.
Kapustový obklad na opuchnuté kĺby
(ľudový recept)
Opuchlo vám po nadmernej záťaži koleno či iný kĺb, bolí vás a na pohmat je horúce? Alebo máte podozrenie na začínajúce zápal šliach či úponov? V takých prípadoch dokáže rýchlo a účinne pomôcť obklad z listov bielej kapusty: zoberte niekoľko listov a narušte ich povrchovú štruktúru (napríklad naklepaním paličkou na mäso alebo sietí jemných rezov nožom). Potom nimi obaľte postihnutý kĺb, upevnite obvínadlom a nechajte pôsobiť cez noc.
Obklad skvelo vytiahne horkosť z kĺbu, zmierni opuch i bolestivosť. Pri akútnych ťažkostiach často postačí jedna aplikácia, pri tých chronických je nutné postup pravidelne opakovať. Namiesto kapusty je možné použiť i listy čiernej bazy.
Lymfatický čaj
(podľa MUDr. Evy Moučkovej)
Správna činnosť lymfatického systému je zásadne dôležitá. Práve lymfa totiž odplavuje z kĺbov metabolické splodiny a ďalší škodliviny, ktoré v nich podporujú vznik degeneratívnych procesov, a nevyhnutná je i pre odvod metabolitov, ktoré vznikajú v svaloch a ďalších tkanivách pri fyzickej záťaži.
Zdravie svojich kĺbov a regeneráciu po záťaži preto môžete podporiť nasledujúcim čajom pre čistenie lymfatického systému: zmiešajte rovnaké diely kmína, feniklu, tymianu, bobkového listu a majoránky. Lyžičku zmesi prelejte pohárom horúcej vody, nechajte 15 min zakryté vylúhovať a pite 1-2x denne.
Kúpeľ pre unavené nohy
(podľa Aleny Machálkovej)
Ak vaše nohy dostali po dlhom behu poriadne zabrať, skúste ich regeneráciu podporiť pomocou horúceho kúpeľa. Postup je jednoduchý: zoberte si kýblik alebo inú nádobu, v ktorej budú vaše nohy ponorené minimálne 10 cm nad členky (lepšie až pod kolená), a vlejte do nej vodu o teplote 38-45 ⁰C, podľa toho, akú teplotu znesiete. V nej potom namáčajte nohy po dobu desiatich až dvadsiatich minút. Najlepšia doba je krátko pred usnutím, horúca kúpeľ pre nohy má totiž celkovo upokojujúci efekt a pomáha navodiť pokojný spánok.
Účinnosť kúpeľa môžete navyše zvýšiť pridaním rôznych prísad. Veľmi vhodný je hlavne jalovec, ktorý povzbudzuje lymfatický obeh, pomáha vyplavovať metabolické splodiny, urýchľuje regeneráciu, pôsobí proti opuchom a má blahodarný vplyv na kĺby. Do vody môžete priliať odvar z jalovcových bobúľ (4 lyžice povarte 10 minút v 1 l vody), alebo kvapnite niekoľko kvapiek jalovcové silice určenej pre aromaterapiu. V obidvoch prípadoch môžete pridať i niekoľko lyžíc oleja – tuk totiž zlepšuje vstrebávanie účinných látok pokožkou. Ďalšou možnosťou je rozpustiť vo vode niekoľko lyžíc morskej soli, taká kúpeľ tiež podporuje regeneráciu a navyše má blahodarný vplyv na ľadviny.
Horčičná placka na boľavý chrbát
(recept tradičného ruského liečiteľstva)
Obklad z horčičných semiačok je veľmi vhodný pri bolestiach chrbta, opuchoch a bolestiach kĺbov i svalovej únave. Používa sa ale i pri prechladnutí a chronických dýchacích ťažkostiach, napríklad na podporu vykašlávania. Princíp jeho pôsobenia je jednoduchý: tkanivo sa pod obkladom výrazne zohreje, zlepší sa jej prekrvenie a tým sa stimulujú opravné a regeneračné procesy. Kúra však nie je vhodná pri akútnych zápalových procesoch.
Horčičnú placku pripravíte nasledovne: pomeľte najemno 1-2 hrsti horčičných semiačok a zmiešajte ich s trochou horúcej vody tak, aby vznikla hustá kašička. Postihnuté miesto prikryte gázou alebo kúskom bavlnenej látky (semiačka by nemali prísť do priameho styku s pokožkou), naneste na ňu teplú placku a nechajte pôsobiť 10-15 minút, pokiaľ koža začne neznesiteľne páliť, obklad odstráňte skoršie. V prípade, že kúru zopakujete nasledujúci deň, neprikladajte obklad na to isté miesto, ale o kúsok vedľa.
Kostihojové mazanie na kĺby a svaly
(ľudový recept)
Koreň kostihoja lekárskeho je v ľudovom liečiteľstve tradične využívaný pri liečbe ťažkostí pohybového aparátu. Zlepšuje totiž hojivé procesy v svaloch, kostiach a kĺboch, a preto je vhodný k liečení úrazov, hlavne podvrtnutie, pomliaždenín a podliatin, a dokonca podporuje i hojenie zlomenín. Výborný je však i k ošetrení bolestivých kĺbov, namožených svalov, pri opuchoch, artróze apod. Koreň sa predáva sušený, oveľa lepšie účinky však má čerstvý. Získať ho nie je problém, kostihoj je pomerne častá bylina, ktorá rastie hlavne na vlhkých lúkach, okrajoch lesov, v priekopách apod. Navyše je vďaka veľkým listom a fialovým kvetom pomerne nápadná.
Koreň je možné prikladať nastrúhaný priamo na postihnuté miesto, rovnakú službu preukážu i čerstvé listy. Účinnejší formu však predstavuje kostihojové mazanie, ktoré vyrobíte nasledujúcim spôsobom: koreň nakrájajte na drobné kostičky, naplňte ním až po okraj sklenenú fľašu a zalejte frankovkou, môžete použiť i lieh, ale frankovka výrazne zlepšuje prekrvenie tkanív a tým aj účinnosť. Uzatvorené nechajte stáť 3-4 týždne a potom namasírujte výluhom každý deň postihnuté miesto (najlepšie ráno). Bylinu z fľaše neodstraňujte, k lúhovaniu účinných látok bude dochádzať po celú dobu používania.
Terapeut Jiří Vokoun tiež odporúča kostihojové mazanie na báze tuku, ktorý zlepšuje vstrebávanie látok pokožkou: hrsť pokrájaného koreňa opražte niekoľko minút na sadle, zmes preneste na plátno, ešte teplé priložte na kĺb, prikryte igelitom a ručníkom a nechajte pôsobiť aspoň hodinu. Opakujte sedem dní po sebe.
Ľadvinový čaj na boľavé kolená
(podľa Josefa Zentricha)
Fyzioterapeut Josef Zentrich vo svojom Herbári liečivých rastlín upozorňuje, že problémy s kolenom vždy súvisí s ľadvinami (pravé koleno s ľavou ľadvinou a naopak). Základom liečby by preto podľa neho vždy malo byť pôsobenie na tento orgán.
Ako prostriedok odporúča predovšetkým ľadvinový bylinný čaj, ktorého základom je celík zlatobýl doplnený o prasličku roľnú, rdesno vtáčie a rdesno blešník. Polovinu zmesi tvorí celík, druhú potom ostatné byliny v rovnakých pomeroch (z uvedených troch je možné vždy jednu vynechať). Zároveň je vhodné obmedziť konzumáciu lilkovitých rastlín, hlavne zemiakov, paradajok a paprík.