StoryEditor

Návod na pitie čistej vody alebo nie je voda ako voda

07.10.2015, 19:28

Stále viaczameriavame svoju pozornosť na organické potraviny t.j. bez chemických prísad.Avšak pohár chemicky upravovanej vody z vodovodu si s čistým svedomímnačapujeme. Ako je to reálne s čistotou a nezávadnosťou vody? A ako jukonzumovať tak, aby sme eliminovali možné riziká pre naše zdravie?

Kvalita taká, akú si vyberieme

Na trhu je nespočetné množstvo balených vôd, ktoré si človek môže dopriať. Avšak väčšina z nás si radšej naleje vodu priamo z vodovodného kohútika, pretože je to lacnejšie a pohodlnejšie. Je to ale aj „Voda sa pri výstupe z vodárne dezinfikuje, aby došlo k eliminácii mikrobiologického a biologického znečistenia. Pretože môže dôjsť k sekundárnej kontaminácii i v priebehu distribúcie vody, pitná voda sa niekdy dezinfikuje i vo vodojemoch a vo vodovodnej sieti. Najčastejšou látkou používanou na dezinfekciu je plynný chlór alebo oxid chloričitý,“ uvádza Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., profesor toxikológie na Jihočeské univerzitě v Českých Budejoviciach.

Chlór sa do vody pridáva preto, aby sa jej cestou potrubím nerozmnožovali nebezpečné baktérie. S používaním chlóru sa začalo začiatkom dvadsiateho storočia kvôli epidémiám týfusu, avšak bez akýchkoľvek testov alebo výzkumov ohľadom jeho možnej škodlivosti. “Nie som proti používaniu chlóru. Táto ochrana je dôležitá. Chlór je však jed. Ako dlho môžeme prijímať “neškodné” množstvo jedu pokiaľ nám ublíži?” Pýta sa Tomáš Kašpar, autor najpredávanejšej knihy “Neponáhľajte sa do rakvy”.

Máme niekoľko možností ako vodu správne užívať, aby nám z dlhodobého hľadiska naozaj prospievala:

1. Ak sa nechceme vzdať pitia vody priamo z kohútika, mali by sme ju nechať odstáť. „Optimálne je vodovodnú vodu nechať odstáť (niekoľko hodín 5-8) a chlór z nej unikne.“ Uvádza Ing. Doc. Pavel Blažíček, PhD.- odborný garant pre klinickú biochémiu a laboratórnu medicínu.

2. Ak sme sa rozhodli používať filtračné kanvice na vodu, mali by sme si dávať pozor na pravidelné vymieňanie filtra. „Filtračné kanvice dokážu z vody odstrániť niektoré škodlivé látky a sú schopné pripraviť nezávadnú vodu, ale do veľkej miery závisí na type kanvice a na spôsobe jej používania v domácnosti. Za určitých podmienok sa môžu na filtri zachytiť plesne a tie potom do vody pridávajú jedovaté mykotoxíny, ktoré sú sekundárnymi produktami ich metabolizmu.“ Uvádza Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc. Filtračné kanvice navyše odstránia nielen škodlivé látky, vznikajúce chlórovaním vody, „ale odstránia taktiež niektoré životne dôležité minerály. Tie by preto mali byť dopĺňané pitím minerálok.“ dodáva.

3. Ak sme sa rozhodli pre balené vody, kde je kvalita vody stála, dbajme na to, aby sme si kupovali  pramenitú vodu. Pramenitá voda je totiž svojim zložením vhodná na každodennú konzumáciu, nezaťažuje organizmus a blahodárne naň pôsobí. Neprechádza totiž žiadnou chemickou úpravou. „Ráno po zobudení doporučujem vypiť pohár odstátej vodovodnej vody a cez deň piť niektorú minerálnu vodu. Samozrejme niekedy je dobrá aj  „bublinková“ niekedy „tichá“  treba to vhodne striedať.“ Dopĺňa Ing. Doc. Pavel Blažíček, PhD. Práve pitie minerálnej vody predstavuje telu najprirodzenejší spôsob dopĺňania životne dôležitých minerálov do tela. Minerálne vody by preto mali tvoriť súčasť vášho zdravého pitného režimu.

Doprajme si vo všetkých ohľadoch len to najlepšie. Jedlo najvyššej kvality a naozaj čistú vodu. Zdravie máme len jedno!

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 12:09