StoryEditor

Ruský štátny dopig- riaditeľ moskovských laboratórií zničil viac ako 1 400 vzoriek

09.11.2015, 19:17

Riaditeľ moskovských antidopingových laboratórií Gregori Rodčenko podľa nej v decembri 2014, teda pár dní pred príchodom tímu z WADA, nariadil zničiť 1 417 vzoriek s hodnotami športovcov, ktoré mohli slúžiť ako možné dôkazy. Podľa komisie nariadil ruský minister športu Vitalij Mutko priame rozkazy k "manipuláciu s určitými vzorkami". V záveroch vyšetrovania sa tiež uvádza, že laboratórium nemohlo konať nezávisle, hovorí sa o zasahovaní vládnych agentúr vrátane Federálnej bezpečnostnej služby.

Piatim atlétom a piatim trénerom takisto WADA odporučila udeliť doživotný zákaz činnosti. Moskovské antidopingové laboratórium by malo prísť o akreditáciu.

Počas vyšetrovania sme došli k informáciám, ktoré nie sú spojené len s korupciou v športe, ale aj s možnými kriminálnymi činmi. Odovzdali sme ich Interpolu. Zodpovedné orgány rozhodnú o tom, či na základe nich začnú stíhanie," vyhlásil Dick Pound, niekdajší šéf WADA, ktorý predniesol médiám závery vyšetrovania.

Zistenia, ku ktorým jeho komisia dospela, sú podľa jeho slov ešte horšie, než očakával. "Dúfame, že Rusko využije túto príležitosť a postaví sa do čela boja proti tomuto problému, ktorý môže zničiť celý šport," dodal.

Podľa Pounda by sa Rusi nemali zúčastniť olympiády v Riu 2016.

V správe sa tiež uvádza, že k udalostiam nemohlo dôjsť bez vedomia ruskej vlády. "Bolo by mimoriadne naivné sa domnievať, že aktivity na takejto škále sa mohli stať bez otvorenej či tichej podpory ruských vládnych autorít."

Pound však takisto pripustil, že Rusi nie sú jedinou krajinou s dopingovým problémom. "Či ide o vrchol ľadovca? Obávam sa, že máte pravdu," odpovedal na otázku novinárov.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 02:13