StoryEditor

Rusi sa bránia, dopingový škandál v atletike je vraj politická provokácia. V hre je ich účasť v Riu

10.11.2015, 14:34
Autor:
TASRTASR

Vrcholní ruskí predstavitelia a atletickí funkcionári označili podozrenia zo systematického dopingu v ich krajine za nepravdivé a prehnané.

Ozvali sa dokonca aj hlasy, že ide o politickú provokáciu, ktorá je načasovaná spoločne s ekonomickými sankciami proti Rusku. Podľa správy Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) zverejnenej v pondelok existuje v ruskej atletike systematické užívanie zakázaných podporných látok, ktoré riadia a regulujú štátni úradníci.

Rusi podľa WADA zároveň účelovo manipulujú s dopingovými vzorkami a pozitívne testy likvidujú či modifikujú. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil obvinenia za nepodložené. "Je ťažké akceptovať tieto správy, pretože WADA nepredložila žiadne dôkazy. Obvinenia nemajú reálny základ," uviedol.

WADA tvrdí, že moskovské stredisko, ktoré má celosvetovú licenciu, vlani krátko pred medzinárodnou inšpekciou nárazovo zničilo 1417 podozrivých dopingových vzoriek. Ruský minister športu Vitalij Mutko na to reagoval. "Ak máme ukončiť celý antidopingový program, tak to urobíme. Aspoň ušetríme peniaze. Doping nie je problémom Ruska, je to celosvetový problém." Potom svoju rétoriku zmiernil a pripustil, že problémy v ruskej atletike existujú. "Každý má svoje problémy, aj my. Práve preto sme vymenili šéfa federácie, atléti majú nového trénera. Snažíme sa o zmenu," dodal Mutko.

Úradujúci prezident Ruskej atletickej federácie Vadim Zeličenok neverí, že sú správy o systematickom dopingu pravdivé. "Samozrejme, individuálne dopingové prípady existujú, ale určite to nemôžeme označiť za systémový proces. Mali by sme dostať šancu očistiť naše mená," povedal Zeličenok. Ostrejší tón zvolil Vladimir Ujba, šéf ruskej medicínsko-biologickej agentúry, ktorá bola zodpovedná za kritizované laboratórium. "Je to politicky motivované posolstvo, ktoré zapadá do ekonomických sankcií proti Rusku. Nedáva to zmysel, veď odbery vzoriek vykonávajú komisári WADA," vyhlásil. V podobnom duchu sa pre agentúru R-sport vyjadril aj Arťom Pacev, právnik Ruskej atletickej federácie.

Obvinenia WADA ignorovali aj utorkové vydania ruských denníkov. Na svojej titulnej strane sa im venoval iba denník Sport Express, ktorý priniesol titulok: "Prídeme o účasť v Riu?". WADA totiž navrhla, aby boli ruskí atléti vylúčení zo všetkých medzinárodných podujatí, vrátane OH 2016 v Riu de Janeiro.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 11:26