StoryEditor

Atlétov už z olympiády vyradili. Teraz hrozí to isté všetkým ruským športovcom

18.07.2016, 21:48
Autor:
TASRTASR

Vyšetrovatelia Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) tvrdia, že v Rusku existoval dopingový program riadený štátom.

"Správa obsahuje množstvo dôkazov o zapletení štátnych miest do športového podvodu," cituje agentúra dpa slová šéfa vyšetrovateľov WADA Richarda McLarena. "V moskovskom laboratóriu roky mizli pozitívne vzorky. Manipulácie riadilo a kontrolovalo ministerstvo športu," dodal kanadský právnik. V jeho 97 stranovom dokumente sa uvádza, že podvody s dopingovými vzorkami sa týkajú Zimných olympijských hrách v Soči 2014 a majstrovstiev sveta v atletike v Moskve 2013.

Muž, ktorý o tom rozhodoval

O pozitívnych dopingových nálezoch v každom športe bol podľa správy McLarena informovaný zástupca ministra športu Jurij Nagornyj. "On rozhodoval, ktoré prípady utajiť a ktoré nie," uviedol McLaren na tlačovej konferencii v Toronte. Ďalej dodal, že by bolo naivné si myslieť, že o ničom nevedel minister športu Vladimir Mutko, ktorý je považovaný za veľkého spojenca prezidenta Vladimira Putina.

Do podvodov je zapletená aj tajná služba FSB. "Vyšetrovatelia považujú za dokázané, že v ruskom vrcholovom športe bolo dopovanie kryté štátom. Vyhodnotili sme množstvo dokumentov a dát, aj zmazaných, ktoré sme zrekonštruovali," pokračoval McLaren.

Ruské médiá premenovali správu nezávislej vyšetrovacej komisie na "krvavú správu", pretože sa týka najmä manipulácie s krvnými vzorkami pri ZOH v Soči. Systematické zakrývanie dopingu sa v moskovských laboratóriách dialo podľa správy od konca roku 2011 do augusta 2015.

"Metódu miznúcich pozitívnych vzoriek zaviedol štát po Zimných olympijských hrách 2010 vo Vancouveri, kde ruskí športovci získali malý počet medailí," uvádza sa ďalej v správe.

V medailovej bilancii vo Vancouveri obsadilo Rusko až 11. miesto, keď získalo 15 cenných kovov. V Soči sa s počtom 33 medailí umiestnilo na prvom mieste. Manipulovalo sa aj v laboratóriu v Soči, kde zamieňali pozitívne vzorky tak, aby aj nadopovaní športovci mohli na ZOH 2014 štartovať.

Vyše 600 prípadov

Agentúry dpa pripomenula, že podľa správy sa v rokoch 2012 - 2015 "zmenilo" v laboratóriách v Moskve a v Soči minimálne 643 pozitívnych dopingových vzoriek na negatívne. Tento počet je však pravdepodobne vyšší, pretože nie ku všetkých vzorkám sa vyšetrovatelia dostali. Ide o vzorky športovcov z približne 30 odvetví.

Najviac prípadoch je medzi atlétmi (139), nasledujú vzpierači (117), paralympijskí športovci (35) a zápasníci (28).

Bezprostredne po zverejnení správy požiadalo viac ako 10 antidopingových agentúr vrátane USA a Kanady o vylúčenie všetkých ruských športovcov z OH 2016, ktoré sa o necelé tri týždne začínajú v Rio de Janeiro.

V Brazílii zatiaľ nemôžu štartovať ruskí atléti a vzpierači. O možnosť štartu mohli požiadať len atléti, ktorí nežijú v Rusku a podrobujú sa dopingovým kontrolám mimo tamojší systém. Výnimku dostali bežkyňa Julia Stepanovová a diaľkarka Darja Klišinová, ktoré môžu štartovať pod hlavičkou neutrálneho tímu.

 

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 12:37