StoryEditor

Matej Tóth je po operácii, už však myslí na novú sezónu. Jeho ciele sú opäť najvyššie

25.10.2016, 21:29
Autor:
TASRTASR

Slovenský olympijský víťaz v chôdzi na 50 km Matej Tóth sa po operácii ľavej holennej šľachy cíti veľmi dobre a s optimizmom hľadí do ďalšej prípravy. Jej vrcholom budú augustové majstrovstvá sveta v Londýne, na ktorých bude obhajovať zlato.

Prioritou najbližšieho obdobia bude dôkladná regenerácia, následne i atletická príprava, ale aj čas strávený s najbližšími.

"Cítim sa veľmi dobre"

Už pár dní po operačnom zákroku bol na tvári Mateja Tótha typický úsmev a jeho optimizmus vôbec nenaznačoval, že ešte pred pár dňami bol pod skalpelom doktora Pavla Hajmássyho. Pozitívne myslenie vyplýva aj z priaznivého zdravotného stavu 33-ročného atléta.

"Cítim sa veľmi dobre. Už od prvého dňa som mohol dobre chodiť bez krívania alebo bolestí. Musím si síce stále dávať pozor na samotnú ranu, ale odoperované je to veľmi dobre. Myslím si, že koncom novembra by som už mohol absolvovať klasické chodecké tréningy. Tým, že som mal takú dlhú prestávku, sa organizmus znovu 'nabije' a aj hlava už bude chcieť ísť do roboty. Získam novú chuť, ktorú už aj mám," uviedol Matej Tóth pre TASR.

Olympijský víťaz z Ria je v týchto dňoch na Štrbskom Plese, ale na rozdiel od ďalších slovenských atlétov sa tam dlho nezdrží. Keďže zatiaľ nemôže naplno trénovať, pôjde rehabilitovať domov. Rodák z Nitry by v rámci rehabilitácie rád absolvoval aj kúpeľnú liečbu, ale s plánmi do bližšej či vzdialenejšej budúcnosti je opatrný. Môže za to najmä spomínaná šľacha, ktorá po Tóthovom najväčšom úspechu musela ísť pod nôž.

"Moja šľacha na ľavej nohe bola v takom stave, že už sa to nedalo vyriešiť konzervatívnou liečbou. Olympiáda je raz za štyri roky, takže mala pre nás veľkú dôležitosť a nechceli sme dva mesiace pred ňou povedať, že pre šľachu na olympiádu nepôjdem. Povedali sme si, že to budeme riskovať. Pripravil som sa čo najlepšie, hoci s vedomím, že ideme do rizika neskoršej operácie. Ešte krátkou  pred olympiádou to dokonca vyzeralo, že sa to dalo do poriadku, ale po tej zlatej päťdesiatke vyšlo najavo, že to bez operácie nepôjde," poznamenal Tóth.

Prvoradá je príprava

Úspešný slovenský chodec zatiaľ nepozná kalendár podujatí, ktoré v budúcej sezóne absolvuje, ale jedno je isté - olympijský víťaz a úradujúci majster sveta bude mať na vrcholnom podujatí budúcej sezóny iba najvyššie ambície.

"Nemôžeme mať iné ciele. Ja však vždy hovorím, že prvoradá je príprava. Keď raz neodrobíte všetko, čo treba, tak sa to vráti. Svetová špička je taká úzka, že ak nie ste v stopercentnej forme, tak sa neumiestnite vyššie než na desiatej priečke. Verím, že sa pripravím na najvyššej úrovni a budem mať opäť vysoké ambície," povedal Tóth pre TASR.

Podľa jeho trénera Mateja Spišiaka je prvoradým zdravotný stav. "Pokiaľ pôjde všetko podľa plánu, najmä rehabilitácia, tak prípravu začneme koncom novembra, prípadne v decembri. Tým pádom nevznikne ani sklz v porovnaní s minulými prípravami. Na budúci rok máme iba jeden vrchol a ním sú majstrovstvá sveta v Londýne. Chceli by sme však absolvovať aj nejaké jarné akcie, avšak na kratších tratiach. "Päťdesiatku" by Matej potom absolvoval iba na MS," prezradil Spišiak.

V lete bude obhajovať zlato zo šampionátu

Majstrovstvá sveta sa budú konať v auguste 2017, ešte pred nimi by Tóth mohol absolvovať podujatia v Dudinciach, Poděbradoch, prípadne v Borskom Mikuláši na Záhoráckej dvadsiatke.

"V uplynulých rokoch sme už našli model, ktorý ho dostal na najvyššie pozície. V tom by som nemenil nič. Program sezóny však musíme skladať veľmi citlivo, aby sme Maťa nepreťažili a volili štarty veľmi rozumne a aby vydržal jeho organizmus. Vnímame tlak, aby sme vydržali ešte štyri roky do OH v Tokiu. To, samozrejme, chceme aj my, ale je potrebné rešpektovať náročnosť disciplíny i Maťov vek. Aj preto si budeme musieť nastaviť tzv. silnejší alebo slabší rok. Určite však chceme vydržať olympijský cyklus. Mojou osobnou túžbou je, aby Maťo získal titul majstra Európy, ktorý doteraz nemá. Zatiaľ je "iba" vicemajster," dodal Tóthov tréner Matej Spišiak.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 02:16