StoryEditor

Darovanie krvi má viac benefitov, ako si myslíte. Je to spôsob tréningu vlastného tela, tvrdí aktívny športovec

13.06.2017, 22:15
Autor:
rungo.skrungo.sk

Potreba krvi je veľká. Na Slovensku sa každoročne spotrebuje približne 180-tisíc transfúznych jednotiek červených krviniek, celosvetovo je za rok pacientom podaných viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek.

Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia či ochorenia krvných buniek, tí všetci potrebujú krv. Aj preto, aby sme si uctili darcov krvi, pripomíname si Svetový deň darcov krvi, ktorý pripadá na 14. júna.

Cieľom je zvýšiť povedomie o dôležitosti darcovstva, motivovať pravidelných darcov krvi, aby pokračovali, i nových, ktorí nikdy nedarovali krv, aby sa stali darcami. Nepomáhame tak len druhým, ale darovanie má aj veľa zdravotných benefitov pre nás.

Muži darujú častejšie ako ženy

Darcom krvi sa môže stať zdravá osoba nad 18 rokov a do 60 rokov, pokiaľ ale niekto pravidelne daruje krv, tak sa hranica posúva do 65 rokov.

Ďalším predpokladom je hmotnosť nad 50 kilogramov. „Samozrejme sú vylúčené osoby, ktoré trpia závažnými ochoreniami, napríklad dýchacích ciest, kardiovaskulárnymi, žalúdočného traktu, centrálnej nervovej sústave a pod, je ich viac, ich zoznam je na našej webovej stránke. Okrem trvalej nemožnosti darovať krv, sú však aj dočasné, napríklad tehotnosť, laktácia, menštruácia, tetovanie, piercing a podobne, ktoré darcov vyraďujú na určitý čas,“ potvrdzuje medicínska riaditeľka Národnej transfúznej služby Nataša Chovancová.

Častejšie môžu krv darovať muži. „Od mužov berieme krv 4-krát do roka s intervalom 3 mesiacov, u žien len 3-krát do roka. Majú nižšie hodnoty červeného krvného farbiva, čo je spôsobené aj pravidelnými mesačnými krvnými stratami počas menštruácie,“ vysvetľuje Chovancová. V našej oblasti celkovo prevažujú muži ako darcovia krvi, je to asi 70-75 percent, samozrejme je možná regionálna odchýlka.

Na darovanie treba prísť oddýchnutý, nie nalačno, ale po ľahkých raňajkách (rožok, džem, med, ovocie, ovocné šťavy, zelenina, nie tukové jedlá, maslo, ale ani smotanové jogurty), treba byť tiež dostatočne zavodnený. 12 hodín pred odberom by sa nemalo fajčiť, samozrejme piť alkohol.

Viac ako preventívna prehliadka

Darovaním krvi však nepomáhame len iným, ale aj sebe. „Pri darovaní vykonávame odber približne 450 ml krvi, takže darca, ktorý chodí darovať pravidelne, je potom na takéto krvné straty zvyknutý, či už k nim dôjde pri havárii, úraze alebo operáciách,“ opisuje bezprostredný benefit darcovstva Nataša Chovancová.

Okrem toho sa pred odberom vykonáva viacero vyšetrení, aby sa zistilo, či je darca zdravý. Jedným zo základných parametrov je vyšetrenie krvného obrazu, vyšetruje sa pečeňový enzým ALT, krvná skupina, vykoná sa pohovor s lekárom. Darca teda prejde ako keby preventívnou prehliadkou a ďalšie testy nasledujú  aj po odbere, ktorý trvá do 10 minút. „Po odbere majú ľudia zväčša pocit ako po behu či inom športe, nastáva vyplavenie hormónu šťastia, prichádza ľahká eufória, že „som to zvládol a pomohol niekomu,“ dodáva odborníčka.

Podobné pocity zažíva aj Dušan Matuška, spoluzakladateľ spoločnosti OCTAGO, ktorá sa venuje výstavbe ihrísk na cvičenie s vlastnou váhou a organizovaniu športových akcií na Slovensku. „Krv som bol osobne darovať už viackrát a vždy mi to vyčarí úsmev na tvárí. A pomoc druhým je jedna vec, ale vďaka darovaniu pomáhate aj sami sebe. Telo začne tvoriť nové červené krvinky a krv sa tak postupne prečisťuje, cítite sa sviežejší a má to dopad aj na vašu odolnosť pred vykrvácaním. Ako športovec aj darovanie krvi považujem za dobrý spôsob tréningu vlastného tela,“ priznáva aktívny športovec.

Životný štýl darcov

Sú tiež darcovia, ktorí sa po 3 mesiacoch vyslovene domáhajú ďalšieho odberu. „Veľmi často sa stretávame s tým, že sa z darovania krvi stáva životný štýl. Darca sám počas života dbá na kvalitnú stravu, dostatok tekutín, vyhýba sa zbytočným liekom, alkoholu, drogám, rizikovému správaniu - je to o zodpovednom prístupe,“ dodáva Chovancová.

Darovanie krvi vo všeobecnosti robí človeka odolnejším, telo rýchlejšie regeneruje i reguluje zásoby železa. Nemožno však zabúdať po samotnom odbere piť veľa vody a na celkové doplnenie minerálov po odbere, najmä magnézia. Prijaté magnézium však ešte neznamená aj vstrebané. Preto je nevyhnutný vápnik, a to v optimálnom pomere 1:3, ako je to napríklad v Gemerke, ktorú aj darcovia dostávajú po každom odbere v odberných miestach NTS. Organizmus si tieto minerály nedokáže sám „vyrobiť“, najefektívnejším spôsobom je prijať ich z vody. Tak sa vstrebe do tela až takmer 60 percent magnézia, pričom zo stravy a výživových doplnkov len 30-40 percent. Takže nezabúdajte na pitný režim.

Kde je možné u nás darovať krv:

Bratislava – Kramáre (Limbová 3)

Bratislava – Ružinov (Ružinovská 6)

Banská Bystrica (Námestie Ludvíka Svobodu 1)

Košice (Trieda SNP 1)

Martin (Priehradka 18A)

Nitra (Špitálska 6)

Nové Zámky (Slovenská 11/A)

Poprad (Banícka 803/28)

Prešov (Jána Hollého 14)

Trenčín (Legionárska 28)

Trnava (Andreja Žarnova 11)

Žilina (Vojtecha Spanyola 43)

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
09. jún 2023 00:56